Choď na obsah Choď na menu
 


5 zmyslov

velky_1311145709-andulka-maxi-logo.jpgZrak:

zrak andulky vidia svet práve tak farebne ako mi ľudia. Vďaka očiam posadením na stranách hlavy majú na viac široké vzorné pole.  Ich oči vidia obrazy nezávislo na sebe a preto im to umožňuje vidieť čo sa robí pred nimi, vedľa nich a takmer aj za nimi. Na viac andulky vedia vnímať až 150 obrazov za sekundu zatiaľ čo človek iba 16.  Pre rýchle lietajúce papagáje je tiež životne dôležité  postrehnúť okamžite každý detail vo svojom detail.


moric.jpgSluch:


Tiež je veľmi dôležitý. Krik a spev sú pre papagáje vlastne také dorozumievanie. Andulka počuje frekvencie medzi 400 až 20 000 Hz. Niektoré tónové rady je andulka schopná si zapamätať a opakovať. To je pravdepodobne schopnosť, ktorá hraje rolu tiež pri opakovaní slov našej reči a vo voľnej prírode je dôležité dorozumovanie medzi papagájmi.


Hmat:


Andulky majú hmat vyvinutý veľmi dobre, veď samička počas
andulky-005.jpgsedenia na vajíčkach cíti cez holé miesto ktoré má v tej dobe na bruchu, pohyb mláďat vo vajíčkach. Mimoriadnou zmyslovou schopnosťou anduliek je tiež vnímanie vibrácií, ktoré by ju  v prírode prinútili k úteku, napríklad prechádzajúci nakladný automobil. Obzvlásť v noci je to aj vznik panického strachu.  Postrupne si ale andulka zvykne a nebude sa plašiť.  Ale i tak by ste papagája nemali zbytočne dávať na nejaký stále vibrujúci spotrebič, akým je napríklad chladnička.


Chuť:


Chuťové zmysly papagája sa rozhodne nadajú porovnať s tými
andulka--.jpgľudskými, tiež andulky asi zjavne rozoznávajú rôzne rozdiely v chuti. Milujú napríklad všetko slané a dychtivo ozobávajú zrniečka soli.  Niektoré andulky sa vrhajú po sladkom, niektoré vášnivo okusávajú kôrku s chleba a ďalšie dávajú prednosť určitým druhom ovocia. Síce by andulky nemali jesť nič slaného alebo sladkého, výnimočne ale kúsok sucharu môžu alebo zrnko ryže nezaškodí.


Čuch:


andulky-016.jpgAko dobre andulky cítia nie je známe. Známa autorka Berta Ragotzi ale uvádza, že jej andulka Putzi spoznala podľa čuchu, čo práve varí, a pokiaľ to bolo niečo obľúbeného, z rozčúlením veľmi znekľudnila.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:40)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

super

(dávid, 9. 2. 2012 13:52)

tato stranka super velmi mi pomohla

Re: super

(Sara, 7. 4. 2017 19:02)

ano ale never že andulky maju mat v klietke zrkadielko!!Prave naopak!
!!Bolo to napisane v odbornej knihe!!

Re: super

(Admin., 29. 3. 2013 14:59)

To som rada :)

Andulky

(Martin, 4. 7. 2013 13:48)

Andulku sa neda naucit rozpravat

moja andulka

(pepino, 2. 9. 2015 18:00)

da ale musis sa jej venovat na plno
a po kusku opakovat slova

Re: Andulky

(Sara , 7. 4. 2017 18:55)

Ale da sa ! takto: pristupuj ku klietke s andulkou a hovor to slovo ktore ju chceš naučit.Skušaj to každy den pokial ho zpodobni. No nie všetky andulky sa naučia hovorit ale niektore ano.

Re: Andulky

(Bea, 15. 11. 2013 21:21)

Martinko, andulka sa dá naučiť rozprávať. Ja ako decko - sme mali doma andulku - Arnoštka. Bola ako člen domácnosti. Žila s nami 11 rokov - väčšinu času bola pustená. Zažili sme s ňou úžasné veci... a hovorila absolutne zrozumiteľne toto: Aký je Arnoštko? Arnoštko je dobrý... Jarka, Beatka, Daj papať, máš papať? Starký, starká, ťuťurko, močkoško, jojo, čo je jojo a pod. Bola úžasná!!
Bea

pomoooc choroba

(Dalibor, 4. 1. 2015 20:04)

Dobrý deň, Moja andulka: Sedí nasuchorena na bidle a celý deň spí má rieky trus ,nereaguje na nič a neviem či nevie alebo nevládze ale nelieta. A ani sa tak nestará O svoje perie ako by sa mala. Za pomoc Ďakujem.

Re: pomoooc choroba

(i, 22. 12. 2016 13:21)

a venuješ sa jej správne lebo ak sa jej správne nevenuješ tak môže ochrieť tak umývaj ju ty

rozprávanie

(skarlett, 1. 1. 2013 19:21)

ako mám naučit andulku rozpravat nikde to není prosím odpoved pošlite na email skajka@email.cz dakujem

Re: rozprávanie

(skajka, 4. 3. 2013 20:25)

opakovat opakovat

Re: Re: rozprávanie

(skarlett, 17. 11. 2013 12:43)

no možno by to aj išlo ale máme 2 lolu a polkiho :D takže sa to už asi nebude dat :D