Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nafúknutá Andulka

(Danka, 20. 10. 2016 19:17)

Dobrý deň, prosila by som vás o radu, máme andulku, ktorá od včera je akasi nafúknutá , spavá , hlavu ma zaborenu na chrbate do peria a na chrbte ma taky maly hrbček. Dnes bola dvakrat v budke ale vzdy odtial vyšla. Vedeli by ste mi poradit ci ide o neaku chorobu a ako postupovat Dakujem!

Re: Nafúknutá Andulka

(Kika, 22. 1. 2018 15:15)

Prepac ze pisem neskoro ale ked ma na chrbatiku hrbcek tak je to nador :-(
A ked ma hlavicku zaborenu do peria na chrbte tiez je choraaa. Je mi to luto :-(

Neviem čo je sňou

(Alexandra, 15. 1. 2018 13:13)

Potrebujem súrnu pomoc ohľadom mojej andulky. Prosím pomoc
Dnes ráno som sa išla najesť ako každé ráno a uvidela som na jednej mojej andulke že jej niečo trčí z kloaky. Najprv som si myslela že znesie vajíčka ale nemohla som to zistiť lebo som musela ísť do školy. A keď som došla domov tak teraz tam sedí smutná a stále jej to trčí. Môj otec vravel že asi zomrie. Strašne sa bojím. Trčí z nej také červené niečo.
Prosím pomôžte mi. Ste moja jediná nádej

Re: Neviem čo je sňou

(Alexandra, 15. 1. 2018 21:35)

Už netreba ale ďakujem. Bola som s ňou u veterinára. Mala vonku celú maternicu. Už teraz oddychuje s jej dvoma vajíčkami, ktoré zniesla. Dúfam, že už bude všetko v poriadku :)

Boľavé krídlo.

(Monika, 15. 11. 2017 19:39)

Dobrý večer. Pred cca dvoma týždňami sme odchytili v lese andulku. Bohužiaľ má niečo s krídlom aj s nožičkou- nevie ohnúť jeden prst. Krídlo má odvisnuté, nevie dobre lietať. Inak dobre žerie, aj sme jej kúpili kamaráta s ktorým si pekne hrkútajú. Poraďte čo sňou, je nám jej veľmi ľúto. Máme navštíviť veterinára?

Re: Boľavé krídlo.

(Ivan, 10. 12. 2017 18:18)

Skus, napriklad v Brne pani doktorku Grymovu, chodim tam s mojimi laskami.... ale pokial mal zlomeninu kridielka niekde okolo klbu, alebo aj inde, je to uz zahojene, a kridlo ako tak zrastene... ze bude obmedzeny v lietani, to nevadi, to mu dlzku zivota neskrati. Verim, ze tvoje andulky vychadzaju navzajom dobre.

korela je slabucka/nevladze

(pato, 31. 8. 2013 21:14)

Zdravim. Uz druhy den je moj Pauli velmi slaby.
Prislo to tak odrazu.
Nevladze sediet na bidielku a stale chce ist von,tak ide bud na jeho miesto cize na klietku pred velkym zrkadlom,alebo na vankus a tam spi.
Musim ho prenasat,kedze je slaby.
Nechce jest ani pit a nieje problem ho pohladkat rukou co inak nemal rad a pazuriky na labkach nema klasicky polozene na podklade kde sedi,ale ma ich napriklad aj spolu,co poriadne nemoze udrzat rovnovahu.

Prosim neviete co s nim moze byt,popripade ako mu pomoct ?
Velmi pekne Dakujem za pripadne rychle odpovede.

Re: korela je slabucka/nevladze

(pato, 1. 9. 2013 13:53)

Tak uz je bohuzial neskoro :-( dnes naobed zomrel :-(

Re: Re: korela je slabucka/nevladze

(Ivan, 10. 12. 2017 18:16)

Je mi to luto, hoci je to uz dlhsi cas, dodatocne ti vyjadrujem lutost k umrtiu vtacika, viem, ako si sa citila a citis.

Hrča na lavom boku medzi krídlom a krkom.

(Miro, 29. 9. 2017 14:50)

Zdravîm vie mi niekto odpovedat? Andulke sa vytvorila hrča medzi krídlom a hlavou na lavej strane.Bola dost velká veterinár jej dal injekciu ráno o 10:00 a o14:00 prehrala boj zadusila sa čo to mohlo byt? Vedela vela viet opakovat rozprávala a toto sme nečakali dakujem za odpoved.Miro.

Re: Hrča na lavom boku medzi krídlom a krkom.

(zuzana, 30. 9. 2017 15:45)

na jednej stranke som našla toto:Nádory
Žiaľ, aj andulky môže postihnúť toto ochorenie. A nie je zriedkavé. Raz za život postihnú asi tretinu jedincov. Liečenie závisí čiastočne od miesta, kde sa nádor nachádza, ale aj od miery jeho zhubnosti.

Nezhubné (benígne) tukové nádory - lipómy sa vyskytujú najčastejšie pri andulkách chovaných v domácnostiach. Ak ste andulke nahmatali nejakú zdureninu a máte podozrenie na toto ochorenie, poraďte sa s veterinárom, aby mohol zavčasu urobiť potrebný chirurgický zákrok. Po operácii sa môžu nádory, najmä lipómy objaviť znovu. Liečená andulka však môže žiť po operácii ešte veľa rokov. Ťažšie sa diagnostikujú vnútorné nádory, hlavne v počiatočnom štádiu. Postihnutá andulka chudne a jej aktivita sa znižuje. V konečnom štádiu ochorenia, najmä pri postihnutí obličiek prestáva chorá andulka chodiť, pretože nádor tlačí na nervy ovládajúce končatiny. V tomto prípadne nám neostáva nič iné, ako dať andulku humánne usmrtiť.

Re: Re: Hrča na lavom boku medzi krídlom a krkom.

(zuzana, 30. 9. 2017 15:46)

možno je to nádor.

Chorá noha

(Simona, 9. 9. 2017 22:17)

Dobrý večer, moja andulka má na jednej nohe pretočený zadný prst do predu. Nevie s ním hýbať.. pretáča si ho späť do zadu so zobáčikom. Bojím sa že môže ísť o niečo vážne. Za každú odpoveď vopred ďakujem.

Chorá noha

(Simona, 9. 9. 2017 22:12)

Dobrý večer, moja andulka má na jednej nohe pretočený zadný prst do predu. Nevie s ním hýbať.. pretáča si ho späť do zadu so zobáčikom. Bojím sa že môže ísť o niečo vážne. Za každú odpoveď vopred ďakujem.

Chorá andulka

(Simona, 4. 9. 2017 21:08)

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť ohľadom chorej andulky. Od minulého týždňa, t. j. 27. 8. 2017 má naklonenú hlavičku na jednu stranu, v pondelok sme s ním boli u veterinára v Námestove, no práve operoval tak sa nám venovala sestrička a povedala že to je pravdepodobne otras mozgu a pichla mu jednu injekciu a povedala, že to bude 50 na 50. v utorok poobede už ležal na dne klietky vo vodorovnej polohe našuchorený v kúte a nechcel nič jesť ani piť. Vyčistila som mu konečník, potom sa konečne vykakal a bolo dobre, napil sa aj chodil po klietke, no jesť nechcel nič iba senegalské proso (to sme mu dali už v prípade núdze, pretože sme nevedeli ako ho donútiť papať) včera nám konečne začal po troške papať aj normálne jedlo pre andulky, za čo sme radi. Čistí sa normálne ale je strašne slabý, a hlavičku má stále naklonenú na jednu stranu. Keď spí, tak stále s tou hlavičkou naklonenou na jednu stranu a obidve nohy na bidielku. Niekedy máme pocit že sa to lepší, inokedy že to je stále horšie. Kúpili sme už aj infračervenú lampu, ktorá sa nám zdá že trošku pomáha, no jeho stav zostáva rovnaký. Všimla som si, že nožičky má strašne tmavé až čierne a chudučké, dnes keď mi šiel na ruku tak až ľadové. Už nevieme čo máme robiť, držíme ho stále v klietke, bidielko sme mu dali dole, aby sa veľmi nenamáhal a všimla som si že má aj hnačku, kaká strašne riedkym a zeleným od včera, dovtedy "priesvitnou vodou". Za akúkoľvek radu a pomoc vopred veľmi pekne Ďakujem.

Pomoc

(andula, 9. 7. 2017 9:00)

Ahoj, moja andulka má nad nozdrami ako začína perie kúsok vynechané miesto nemá tam perie nie je to veľké asi tak 3 a pol milimetra, všimla som si to včera večer a natrela som ho lekárskou vazelínou, zajtra pôjdem k veterinárke

Pomoc

(Sofi123, 26. 6. 2017 12:52)

Mám 2andulky teda už iba jednu dneska ráno sa mi stalo

že moja andulka z neznámeho dôvodu zomrela poratte prosím s akého dôvodu, zaújma má to preto lebo sa bojím že sa to stane aj tej druhej myslím si že to choroba nebola teda to tak nevyzeralo a o zábavu mala postarané.

Pomoc

(Radovan, 7. 5. 2017 20:40)

Dobry vecer,chcel by som poradit mam zelenu andulku uz ju mam dva roky a znicoho nic dostala na tvar zrnite vyrazky,a pokusa si to davat dole.Je mi jej luto dat ju prec tak touto cesto sa chcem poradit.dakujem

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:27)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Chorá andulka pomoc

(Pinky, 14. 4. 2017 21:08)

Pípa a neprestáva s tým


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »