Choď na obsah Choď na menu
 


Mutácie

Andulky sú vo voľnej prírode známe svojím zeleným sfarbením. Objavia sa sem-tam aj modré andulky ale to len zriedkavo, pretože su viditeľné a tak sa stávajú korisťou dravcov. Zelené sfarbenie im umožňuje splynúť s korunami stromov a tak sa zamaskovať pred predátormi. Ale tým, že známi prírodovedec John Gould doniesol andulku do Európy, rozšíril ich, a vznilki rôzne mutácie.

 Andulky

 

 Andulky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modrá andulka vlnkovaná

 

 Andulky Modré papagájce vlnkované sú výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba.

 Andulky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fialová andulka vlnkovaná VIOLETA

 Andulky

 Andulky

 Fialový faktor majú všetky andulky: svetlozelený s fialovým faktorom sa javí ako tmavozelený  svetlomodrý s fialovým faktorom sa javí ako tmavomodrý. Rozlišujú sa podľa chvostových pier svetlomodrý  ich má tyrkysové, tmavomodrý kobaltové.

 

Sivá a sivozelená andulka vlnkovaná

 Andulky

 

Andulky

 

 

 

 

Objavili sa aj sivé papagájce vlnkované mutáciou modrých. Vďaka zmene v bunkách sa viac neobjavila modrá farba, ale sivá.

 

Škoricová andulka vlnkovaná

 AndulkyTieto papagájce nemajú čiernu, ale škoricovú vlnkovanú kresbu vo vrchnej časti a škoricovohnedé sú aj škvrny na hrdle. Mutáciou zostal u nich zachovaný len hnedý melanín, kým čierny zmizol. Aj letky sú sivohnedé, pri paapgájcoch s normálnou kresbou vyzerajú tmavosivé.

 

 

Opalínová andulka vlnkovaná

 Andulky

 

 Andulky

 Keďže zelená alebo modrá základná farba týchto vtákov sa jagá ako opalín, majú pomenovanie podľa pekného drahého kameňa.

 

  

Plavá andulka vlnkovaná

 AndulkyPri týchto papagájcovh vlnkovaných sa stratil čierny, ale aj hnedý eumelanín, a zostal len žlto až červenohnedý feomelanín.

 

 

 

 

Recesívna straka Andulky

Vtáci tejto mutácie majú pestrý, nepravidelne strakatý vzor a žiarivú farbu, dostali aj názov "harlekýny". Ďalšími pozoruhodnými znakmi recesívnych strák sú veľké výrazné čierne oči.

 

 

 

 

Dominantná straka

 Andulky


Majú veľké, veľmi rovnomerne vykreslené škvrny a ich zvláštnym znamením je žltá, respektívne biela škvrna na šiji.

 

Andulky

 

 

 

 

 

 

 

Straka so svetlými letkami a kontinentálna straka

 Andulky

 

 

 Na rozdiel od papagájcov sivo a svetlokrídlych majú svetlé len letky a chvost.  Perie krídel je belavé, prípadne žltkasté, nemá čistú  žiarivú farbu.

 

 

 

 

Žltá andulka vlnkovaná

 AndulkyŽlté papagájce vlnkované vznikli zmenou v bunkách peria. Modrá sa absorbovala do peria a viac sa nereflektovala. Viditeľná preto zostala len žltá pigmentová farba.

 

 

 

 

 

 
Lutino Andulky

 Sú to žiarivožlté papagájce vlnkované s červenými očami. Dosahujú väčšinou veľmi čistú žltú farbu, niekedy však aj so zelenkavým nádychom. Ich ozobie, nohy a pazúry sú nemennej ružovej farby. 
 
 

Albino
 Andulky

 

Biele papagájce vlnkované, ktoré majú červené žiarivé oči, sú albino, aj keď majú modrastý lesk. Ich ozobie, nohy a pazúry sú svetloružovej farby.

 

 

 


Viac  o mutáciach sa dozviete na andulka.sk. S tamať mám aj tie krásne obrázky!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:19)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Andulka

(Simona, 1. 9. 2016 11:36)

Ja mam modru opalinovu andulku.

andulka

(Verča, 24. 8. 2015 11:11)

Chcela by som sa pítať ako sa vlastne andulka prefarbila so zelenej na modru žltú fialovua ......

Moje

(Kristína, 30. 6. 2015 19:34)

Ja mám dve andulky: samčeka modrého a samičku recesívnu straku

Andulky

(Kamila, 28. 9. 2014 18:47)

Mám 1 andulku už rok a chcela by som k nej druhú pretože aby mala spoločnost žeby sa nenudila pretože ja mám toho vela , musím sa učit a aj krúžky a td.. a nemám tolko času venovat sa jej . Myslíte si žeby sa bili dve samičky?

Re: Andulky

(Chovatelka, 12. 11. 2014 18:27)

Nie, nemali. A záleží aj na tom, akú si tú druhú kúpite.

Otázka

(Ľudovít, 23. 1. 2012 17:38)

Chchem sa spýtať, prečo má moja andulka ozobie ako keby sa jej rozpraskalo a má ho ako koráliky, si neviem rady a nikto mi neporadil dostatočne.Andulka bola kupovaná zo súkromného chovu a tuším je to samček.Kupoval som 2 naraz a tej druhej nič nie je.

otazka ohladom anduliek

(petra melicharova, 19. 2. 2012 17:58)

ako mam moje andulky nahovorit aby sa sparily a sli do svojej budky mam len jeden parik a dost sa boja samcek ma 3 roky a samicka ma 9 mesiacov maju sa radi samcek jej dava predzuvanu potravu a davam im ovocie a zeleninu vsetko aby mohly mat mlade.akurat nemozu litat po izbe co mam robit?

Re: otazka ohladom anduliek

(lulička, 23. 6. 2014 19:35)

aj moje sa báli ale potom samička začala vchádzať dnu musia si zviknúť daj im trochu času

Re: odpoveď ohladom anduliek

(Lenka, 3. 7. 2014 16:00)

mi sme tiež mali len jeden párik no potom sme kúpili druhi a keď sme mali 2 páriky tak mali aj maličke ..skúste kúpiť ešte jeden párik

Re: ANDULKA

(Lenka, 3. 7. 2014 16:03)

Moja andulka je žlto bielo modro zeleno sfarbena aje možne že ma aj vac farieb ...a tiež tu neje :)

Re: Otázka

(ll, 14. 5. 2014 13:19)

ak myslíme to isté, tak by to malo byt uplne v poriadku. je to tažké posúdiť, ked nevidím fotku ale moje andulky konkrétne samička na jar máva tmavo hnedú voskovku a neskôr ked sa jej mení farba, voskovku máva ako keby popukanú, napr vpravo má hnedú a vlavo modrú

albino

(zuzka, 26. 2. 2013 18:50)

chcem sa spitat. je pravda že u albína sa dá rozoznať pohlavie iba podla testu dna?

Re: albino

(hg, 9. 3. 2014 20:41)

uplne lahko podla ozobia

mam andulku

(ahoj , 26. 1. 2014 19:02)

ahojte ja mam andulku tiez je sivo zlta ... je to neovikle sfarbenie dostala som ju iba dnes ma okolo 1 mesiaca a pol asi neviem presne

moja nádherná andulka

(kristína, 27. 8. 2013 12:46)

je tu taká andulka ako mám ja. modrá vlnkovaná

???????????????????

(NIA, 25. 2. 2013 20:37)

nieje tu taka andulka ako mam ja. červena a jedno krídlo ma hnede. jak je to možne???

Re: ???????????????????

(vinka, 20. 8. 2013 17:42)

ano

bitka

(rika, 25. 2. 2013 19:59)

mame 20 anduliek v obrovskej voliére ale dvaja samčekovia sa stále bijú raz im uš išla krv. sú to spoločenské vtáky a preto neviem prosím odpíš prosím.

ANDULKI

(SILVIA, 5. 1. 2013 18:17)

JA SOM MALA :ALBINO JE TO KRASNE ZVIERA