Choď na obsah Choď na menu
 


Vtáčí strom

kanaapali-tree-stand-with-pili.jpgVtáčí strom je vlastne bidielko, ktoré umiestnite vo voľnej miestnosti a musím povedať, že vám to uľahčí život. Andulka tu bude ozobávať vetvičky a ušetrí iné vybavenie izby. Tiež sa nemusíte báť, že by trus zašpinil vašu izbu. Trus totižto bude padať do pripraveného piesku. Je to super vec, a s trochou zručnosti si to vyrobíte aj sami. 

 

 

 

 

Návod

Čo budete potrebovať:
nejaké silné (hrubé) drevo ( 8 až 10 cm) ktoré má na sebe rozvetvené  konáre a aby bol čo najvyšší.  Niekoľko silnejších konárikov ( cca 13 až 20 mm) - použite konáre z rovnakých stromov ako sú: dubové, gaštanové, lipové, vŕbové alebo topoľové.
Pred tým, ako s nimi budete pracovať ich vydrhnite pod horúcou vodou a nechajte uschnúť.
Veľký črepník so štyrmi rohmi alebo postačí aj okrúhli s pevného materiálu a priemer okolo 70 cm.
Stojan na vianočný stromček, záhradnú alebo kvetinovú zeminu, asi 5 kg vtáčieho piesku, 1 až 2 kúsky viazacieho drôtu, prírodné lyko.

strom.jpg.jpgAko na to:
Drevo postavte do stojana na vianoční stromček a dobre ho upevnite. Stojan postavte do kvetináča a dajte do toho toľko kameňov, aby nemohol spadnúť. Medzi kameňmi, a na ne nasypte zeminu a dobre to udupajte.  Na zeminu nasypte vtáčí piesok. Tie ostatné konáriky skráťte tak, aby po pripevnení žiadna nepresahovala cez okraj kvetináč. Môžete to upevniť lanom, alebo  drôtom, ktorý potom obaľte lykom,  aby sa papagáje nemohli poraniť.  Vtáčí strom ozdopte hračkami a inými predmetmi aby to bolo pre andulky zaujímavé.  Toto izbové stanovištie umiestnite v izbe čo najďalej od klietky, aby sa andulky prelietli, kým tam dôjdú.

 

 

Zavesené bidielko (trochu ťažšie).

Pripevňuje sa ku stropu miestnosti a vychádza  v ústrety andulke, ktorá chce sedieť čo najvyššie.

Čo budete potrebovať:
Dve prírodné konáre -  jednu veľkosti asi 40 mm, druhú asi 13 až 20 mm a silnú drevenú dosku (1,5 cm hrubú, 60 cm dlhú, 40 cm širokú), 4 drevené lišty (5 cm široké, 0.5 cm hrubé), 8 tenkých šrubiek do dreva, 10 až 12 očiek so závitom, 10 až 12 krúžkov na kľúče, asi 1,5 m retiazku s ľahkého kovu.
K upevneniu k stropu: 1 veľké oko so závitom,  1 kolík a 1 karabínku.

n7.jpg.jpgAko na to:
Z líšt zošrúbujte rám a prilepte alebo zo spodku prišrúbujte k doske.  Tím je hotová miska, ktorá zachytáva trus a nečistoty. Konáre slúžiace za bidielka skraďte tak, aby nepresahovali okraje spodnej misky. Retiazok skráďte na kúsky veľkosti asi 6 až 20 cm. Na každý koniec tej retiazky pripevnite krúžok na kľúče a do každého navlieknite jedno očko so závitom.  Oka potom zašrúbujte do spodnej misky a do konárov tak, aby miska visela vodorovne na konároch.   Dĺžku toho retiazka nastavte tak, aby ste mohli zavesené bidielko ľahko čistiť. Celé bidielko pripevnite  pomocou veľkého oka,  kolíka a karabínky ku stropu. Najlepšie miesto pre takéto bidielko je v blízkosti okna.

 

S trochou zručnosti to podľa mňa zvládnete a dúfam, že sa aspoň trošku s támto návodom vysomárite. Určite je to veľmi užitočné a andulka sa na tom  bude cítiť dobre.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:43)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Re: Nevrátia sa do klietky

(jkbs, 3. 3. 2018 21:13)

ja to robim tak ze im dam klietku pod nich a oni tam sami skocia

:/

(samo, 18. 6. 2015 13:45)

treba koru z toho stromu aj osupat?

Re: :/

(T, 3. 9. 2016 12:24)

Ano

andulka je super

(andulka je super, 9. 8. 2016 19:54)

andulka je super

:::

( troll, 6. 7. 2015 21:50)

môže to biť borovica??

pre Admin.

(Ivana, 30. 12. 2011 15:42)

Dobrá návod. Máš peknú stránku, je tu veľa napísané a aj mi to pomohlo pretože mám jednu andulku, volá sa Charlie, a už viem ako sa o neho správne starať aby bol zdravý. A to vďaka tvojej stránke Na tomto strome ešte pracujem :D.

Re: pre Admin.

(miminka, 25. 4. 2015 21:21)

nenizač