Choď na obsah Choď na menu
 


Prvé vajíčka

perrucheons.jpgK prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.
0.jpgNa rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya  chrániť pred infekciou.

p3190038nnnnnnn.jpgSamička je pripravená k páreniu  až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.

 

perruchons.jpgČo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat.

 - Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.
- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým
škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

 

kaladenie_vajicok.jpg
Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené.  Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné.  V hniezde  však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli.  Neopl
odnené vajíčka odstráňte až neskôr.

Vo veku asi 4 týždňov mláďatá 44a165d019033.jpgopúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie.  Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pomoc

(david, 8. 2. 2018 16:11)

môžu sa páriť súrodenci andulky?

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:42)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Re: Nevrátia sa do klietky

(Zuzka, 22. 10. 2017 19:56)

Ahoj ja som dala blikajúce vianočné svetielka .To ich dezorietuje .a veľké svetlo som zhasla.Potom na palicke alebo vareške a po jednom dala opatrne do klietky.Ahoj

Re: Nevrátia sa do klietky

(Zuzka, 22. 10. 2017 19:57)

Ahoj ja som dala blikajúce vianočné svetielka .To ich dezorietuje .a veľké svetlo som zhasla.Potom na palicke alebo vareške a po jednom dala opatrne do klietky.Ahoj

Hniezdenie

(andulky4, 21. 5. 2017 9:45)

Moj parik anduliek ma 6 vajičok.Všetko bolo v poriadku a ked zniesla 6 vajíčko tak o 2dni som našla vajíčka porozhadzovane po celej budke a samček bol v búdke a do vajíčok dobal a samička bola von s budky.Tak som samčeka od nej oddelila.Spravila som dobre?Može ostat samička sama?Prosím o nejakú radu:) Ďakujem

parenie

(Dana, 30. 10. 2016 9:39)

ja by som sa chcela spytat ako ich mam dostat do klietky teda samicku :) dala som im budku z vonka klietky ale oni vôbec nevedia asi na co to maju :) stale sa pusinkuju a nic,otvor som im aj zvecsila ale zbytocne ,chceli by sme mat mladatka ale nevieme ako

Re: parenie

(Wikym, 10. 5. 2017 22:52)

Ahoj.neboj sa ...daj im čas....ja som čakala skoro rok...najprv sa spoznávali,pretože samička bola druhá privezena,najprv som mala jeho.potom trvalo asi kým dospelá...potom sa asi dva,tri mesiace pusinkovali...dlhy proces.a dnes mám konečne prvé vajíčko

andulky sú super

(samkp, 27. 3. 2017 16:47)

Vavrečka mám andulky A je ich veľa bojim sa

potrbujem pomoc poradit

(Jan, 20. 3. 2017 14:03)

Zdravim všetkych.Chcel by som sa opýtat pred tyžnom mi zdochol samček dnes mi zdochla samička a pritom mala malé.prečo.Dakujem

Pomoc

(Martin, 28. 2. 2017 14:04)

Mam vajicka a uz sa liahnu 2 dni tam uz su v dvoch vajickach ako keby otvor a nic ine chcem sa spitat to sa viliahne alebo nie ?

Andulka

(Nikola, 11. 2. 2017 10:41)

Vie niekto koľko môže byt v klietke Anduliek keď samička chodí do búdky my máme totiž tri.

a

(andulkaa, 23. 3. 2016 18:00)

mohol by mi niekto pvedat v akych mesiacoch sa paria andulky ?:-)

Re: a

(Ivana, 30. 8. 2016 10:58)

najmä v lete. No na to ab sa párili potrebujú veľa vitamínov, listy (napr. šalát, milujú aj púpavové listy) ja som čakala pol roka a nič najmá preto, že som im nedávala takú pestrú stravu ale teraz im každý deň dávam zmes mrkvy vňať vajíčka rôzne vitamíny a každá zo samíc liahne a darí sa im.

Re: a

(Zdeno, 4. 2. 2017 11:14)

mne sedia aj teraz v zime

Spolocne hnezdenie

(Zdenko, 4. 2. 2017 10:59)

spolu zo samickou mi sedie na vajickach aj samcek je to normalne?

Pomoc

(Bee, 30. 3. 2016 10:04)

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať čo mam robiť ak mi samička nakladla 5 vajíčok a dve s nich sa vyliahli a ostatne sa mali už dávno vyliahnuť ale nestalo sa mam vajička odstráňiť z búdky ? Samička tie vajíčka pokryla trusom.

Pomoc andulky

(Ja, 8. 2. 2016 14:48)

Chcem sa opýtať andulky my kladú vajcka A keď príde ľahnutue andulky sú Vo vajci vyvinuté ale neviliahnu sa A ostanú mŕtve vo vajci čo mám robiť prosím pomôžte my

andulky

(Sophia, 10. 1. 2016 19:26)

Znesie mi samička vajíčka keď sú andulky vonku

Vajíčko

(Sára, 24. 12. 2015 13:11)

Dobrý deň, mám doma tri andulky sú spolu v jednej veľkej klietke. Dvaja sú samci a jedna samica. Jeden samček so samikčou sa mi pred asi tromi týždňami párili. Dnes som sa pozrela do klietky a naspodu sedela samička na jednom vajíčku. Už na ňom sedí asi hodinu, samček je stále pri nej a kŕmi ju. Je vajíčko oplodnené a je možné že sa z neho vyliahne andulka? Búdku ani piliny nemá, mám samičku nechať aj s vajíčkom naspodu klietky? Ďakujem.

parenie

(samo, 1. 12. 2015 16:51)

dobrý den.mam parik anduliek mam ich 3 mesiace a vždy sa mi nechcu parit.co mam robit


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »