Choď na obsah Choď na menu
 


Andulky sa čistia

bez-nazvu-10.jpgAndulka  čistením o svoje vlastné perie zaberie viac ako polku dňa. Každé jedno pierko krásne pretiahne zobáčikom a to niekoľko krát. Vedia hlavu otočiť o 180° a to jej umožňuje dosiahnúť aj na zadné miesta. Jediné miestečko kde sa andulka zobákom očistiť nevie je hlavička. Tú jej čistí partner, a keď nemá partnera, tak sa precízne obtiera o mreže klietky, alebo svoju nôžku pretiahne až ku svojej hlavičke. Ale tiež by ste aj vy mali dbať na to, aby andulka mala okolo seba čisté veci, ako je napríklad klietka, vtáčí strom alebo kopu iných vecí kde andulka trávi svoj čas. Hygiena je totižto veľmi dôležitá a chráni tak andulku aj pred rôznymi chorobami a tiež chráni aj vás.

 

Ako sa andulka umýva

andulka_pri_peci_o_sve_peri_1.jpgNiekoľko krát denne a s obdivuhodnou vytrvalosťou sa andulka stará o svoje perie. Postupne každé pierko prechádza zobáčikom - i dlhé chvostové pierka a letky - tím sa aj zbavuje prachu a pierka premasťuje. Sekrét s obsahom tuku je produkovaný kostrčnou žľazou a andulka ju prenáša zobáčikom na pierka. Ako aj ostatné papagáje má aj andulka takmer úplne zakrpatenú kostrčnú mazovú žľazu a svoje perie udržuje v dobrom stave pomocou púdru, ktorí sa tvorí rozpadom prachového peria, hlavne na chrbte. Pri starostlivosti o perie sa papagáj zároveň zbavuje na  koži drobných nečistôt. Starostlivo sa venuje aj starostlivosti o nohy a prsty. Zobák si andulky čistia skoro po každej potrave otieraním o paličku.  Pri starostlivosti o telo ukazuje andulka svoju podivuhodnú zručnosť. Ako som už spomínala, andulka vie otočiť hlavu o 180
° a tak dokonca dosiahne aj na spodné bruško, či kloaku.

Vzájomná starostlivosť o  perie.


U páre anduliek môžete pozorovať, že si andulky vzájomne ozobávajú pierka na hlave a škrabú sa. Toto vzorné chovanie slúži aj k upevneniu vzťahu anduliek.  Zároveň sa pri tom zbavujú nečistôt na hlave a získavajú lesk.  Jednotlivec si musí nohou pomôcť a vtedy je aj to čistenie nedostatočné.  Pri škrabaní sa na hlave, andulka stojí vedľa svojho partnera a zobáčikom preberiava perie na jeho hlave. adula.jpgAndulka, ktorá si práve užíva tú starostlivosť, je ľahko našuchorená a labužnícky natáča tie časti hlavy, na ktoré je jej škrabanie príjemné.  Stáva sa aj to, že sebou čistiaci papagáj ľahko trhne, a niekedy aj so slabým výkrikom. Jeho partner sa pravdepodobne dotkol doposiaľ zapúzdreného pierka, a to andulke spôsobilo bolesť. Po krátkom prerušení však starostlivosť pokračuje s rovnakou
intenzitou. Tieto prejavy náklonnosti papagájovi chovanému osamote chýba. Jedného dňa pre to ľahko našuchorený nastaví hlavičku "svojmu" pánovi, aby mu naznačil, že mu chýba škrabanie na hlavičke. Potom ho jemne a opatrne hladkajte prstom alebo špičkou nosu proti rastu peria na hlave alebo krku tak dlho,  pokým andulka kľudne sedí.
Nebuďte prekvapení, keď sa zanedlho pokusy vaša andulka okusovať vaše riasy alebo obočie. - chce vám iba s láskou oplatiť vašu službu.

 

Moja andulka hrozne milovala škrabanie na hlavičke keď bola sama. Bola úplne krotká a proste to milovala. A  ktomu ešte skoro stále kŕmila svoje zrkadielko prosom, a tak som zistila, že mu chýba partner :)


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:43)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

pote

(pato, 11. 9. 2015 20:08)

baby vsak sa aj vy pridajte

škoda

(škoda, 8. 4. 2014 14:00)

Škoda že nemozem mat zatial dve