Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

O andulke

(Kristinka, 22. 3. 2018 16:12)

Andulku som si kupila dnes(22.3.2018) a nič nerobí v klietke prosím poraďte co je s ňou? Môže to tým.byť ze si zvyka na klietku ??

Re: O andulke

(Nina, 26. 3. 2018 18:07)

Mne sa to stalo tiež neboj sa ona si musí zviknut potrvá to tak 3 dni .

Re: Re: O andulke

(Nina, 26. 3. 2018 18:09)

Ale nie som odborník.Dúfam že ti to pomôže

Ochočenie

(Nini, 17. 3. 2018 16:53)

Prosím odpovedzte mi

Ochočenie

(Nini, 17. 3. 2018 16:46)

Ako mám vycvičiť andulku aby sa má nebala ?

Nechcú mi kúpiť druhú andulku

(Alexandra, 25. 2. 2018 17:43)

Ahojte. Pred mesiacom mi zomrela jedna andulka (samička) a teraz mi zostala už len jedna. Ja by som strašne chcela ďalšiu, ale rodičia mi už nechcú kúpiť ďalšiu. Ja ich skúšam stále presviedčať ale nefunguje to :( Aj keby niekto dával andulku zadarmo, tak ani tak nechcú. Ale zatiaľ sa má dobre lebo papá, pije a spieva.

Parenie andulok

(Niko, 18. 2. 2018 13:17)

V akom case sa paria andulky prosim??

balkon

(Jano, 18. 8. 2012 11:48)

skúšám ich davat na balkon ale oni začnu strašne piskat tak su asi nespokojne tak ich dám naspet dnu a prosím porad Admin nechcem andulky surovo chytat abi si zalietali po miestnosti ale skušal som že som si dal krmivo na ruku a že bi tam pristali ale nič tak čo mám robit abi som ich surovo nechytal?

Re: balkon

(Jano, 18. 8. 2012 11:49)

odpís pls :-)

Re: Re: balkon

(Admin., 18. 8. 2012 18:37)

A sú na teba zvyknuté?? ako, že či ich máš ochočené...?

Re: Re: Re: balkon

(Jano, 18. 8. 2012 20:53)

možnu su ešte na mna neni zvyknute lebo icch mám 5 dni ale zajtra skusim stým krmitkom im zebrat a ku večeri ím ponuknem z ruky mám to tak spravit? nwm čo je ochocene :-)

Re: Re: Re: Re: balkon

(Admin., 19. 8. 2012 18:46)

5 dni je hrozne málo. Andulka si musí zvyknúť na nové prostredie, prekonať strach z cesty odkiaľ si ju vzal. U takýchto krehkých a malých tvorov treba hrozne veľa trpezlivosti aby sa ochočili to znamená aby ti jedli z ruky, nebáli sa jej a aby si im kľudne mohol premiestňovať hračky bez toho aby sa splašili. Tak preto neviem prečo ich po 5 dňoch chceš hneď vybrať vonku aby si polietali. Neboj sa, nezomrú ti keď nebudú pár mesiacov lietať.

Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Jano, 19. 8. 2012 19:52)

takže ich nemám puštat? lebo zajtra im idem spravit bidlo aj hojdačku a idem im tam dat aj vaničku abi sa omyli a rovno im vičístím aj klietku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Jano, 19. 8. 2012 19:56)

aj domček :-D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Admin., 20. 8. 2012 9:16)

Nie, podľa mňa nie :).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Jano, 20. 8. 2012 10:17)

tak dík

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Jano, 20. 8. 2012 14:56)

prosím ta ešte mi či im mám dat do domčeka nejake piliny alebo čo?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: balkon

(Admin., 24. 8. 2012 11:12)

Napíšem nový článok kde sa dozvieš ako búdku pripevniť, aké by mala mať rozmery a všetko okolo toho :)

Re: Re: Re: Re: balkon

(Oli, 22. 1. 2018 19:23)

Tak to si dobre sprosty ked nevies co je ochocene.Si asi vecsi debil nez som si myslel ;-)

Super

(Anicka, 18. 1. 2018 14:50)

Nebudete mi verit co sa mi podarilo. Andulka mi vyletela z okna a ja som dala klietku na balkon. Po piatich minutach som sa vratila pretoze ma niekto vyrusil a ci verite alebo nie andulka si veselo cvirikala v klietke a ja ju opat mam je to suuuupppeeeerrrr:)


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »