Choď na obsah Choď na menu
 


Správne riešenie problémov pri chove

Túto rubriku ešte doplním. Pridám sem napríklad panický strach, andulka nevydáva žiadne zvuky, poškodené vajíčka ale aj andulke nedorastá perie.

 

Andulka si vytrháva perie:

Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.

splashing_budgie___coco_by_budgielicious.jpgMožné príčiny: Zatiaľ nebolo nejako zistené prečo si vlastne andulka to perie vytrháva. Môžu byť rôzne dôvody, napríklad to môže byť psychickou poruchou, poruchou látkovej výmeny, napádaním parazitov alebo nedostatkom niektorích živín. U niektorých anduliek to môže byť závislosť ako napríklad u nás okusávanie nechtov. Toto chorobné chovanie  sa väčšinou objaví  keď andulku oddelíte od blízkeho človeka či vtáčieho partnera. Niektoré papagáje však žijú dlhé roky iba v spoločnosti človeka a vytrhávanie peria začalo bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.

Andulka je agresivná:

Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.

Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek.  V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú  kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu,  môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi.  Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou.  Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky.  Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I74.jpgnak to je u papagájoch chovaných vo voliére alebo v klietke, kde nemôžu odletieť od nepriateľa z dohľadu. Môže byť teda prenasledovaný a znova napadnutý.  V prípade samčekov potom môže dôjsť k ozajstnému súboju so zobákmi. Jeden z dvoch samčekov potom dvihne jednu paprčku a položí  ju tomu druhému na hruď, čím ho prinúti vzdať sa.  Dve znepriatelené samičky ktoré súperia o búdku na hniezdenie sú podstatne bojovnejšie a dôslednejšie ako samci. Vzájomne sa prenasledujú  a pokúšajú si vytrhávať perie.  Silnejšia samička štípe tu druhú do prstov zobákom tak, že často sochádza ku krvácaniu.  Takéto agresívne chovanie u samičiek sa môže tiahnuť celé týždne a slabšia samička v nich väčšinou podlieha.

Náprava: Každému páru  vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín  možnosť úkrytu.

Andulka spí hlavou nadol:

7efa05faa8_23565159_o2.jpgProblém: andulka nespí tak ako zvyčajne - s jednou nohou zastrčenou do peria ale hlavou dole.

Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.

Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.


Zráta partnera:
85da053517_23565019_o2.jpg

Problém:  Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama  pre seba, a nechce ani vonku z klietky.

Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.

Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...

 

Poškodené vajíčka:

Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?

Príčina: Nezriedka sa stáva,  že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.

Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.

Andulke nedorastá perie:

Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.

Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.

Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.

Panický strach:

Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša  ruka objaví d klietke.

db8acbab0d_73284379_o2.jpgMožné príčiny: Dôvera papagája ku ľudom bola narušená. V období privykania pravdepodobne prežil šok. Takýmto zážitkom môže byť napríklad násilné chytanie do ruky alebo prenášanie v ruke proti jeho vôli. Byť chyteným je pre každého papagája obrovský šok.

Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.

Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď  ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť.  Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Andukla si otrháva chvost

(Ria, 13. 2. 2018 19:13)

Ahojte. Mám 6 mesačnú andulku, samičku. Posledné mesiace bola v pohode a asi pred týždňom si začala otrhávať chvost a dnes sa pri prelete naschvál 2 krát hodila na stenu. Neviem či má depky alebo si trhá perie z nudy no dnes ma to dosť vyľakalo. Prosím o radu. Ďakujem

Divné správanie.

(Števo, 21. 10. 2017 11:29)

Ahojte. Prosím o radu. Mám tri andulky. Jeden pár ktorý má dva roky a ich potomok štyri mesiace. Pàrik je v klietke sám a mladé v klietke extra. Musel som ho oddeliť nakoľko ho samica bila. Samička je dosť dominantná. Asi pred mesiacom som spozoroval odvtedy už viac krát divné chovanie páriku. Prenasledujú sa v klietke a samec v tej trme vrme dà samicu na chrbát a stojí jej na krídlach. Nezobe do nej len ju pevne drží. Stalo sa to aj dnes . Musel som chytiť samca a odtrhnut ho od nej. Zatial to vyriešim , že dám samca k mladému . Pravdepodobne to bude samček. Títo dvaja sa znášajú. Len by ma zaujímalo prečo dochádza k súboju páriku a čo to znamená. Pýtal som rady na niekoľkých miestach nikto nevie. Ďakujem za každú radu. Spozdravom Števo.

Divnyý zápach

(Denisa, 15. 6. 2017 14:55)

Prečo moja andulka divne smrdí ?
Neviem čo jej je a bojim sa o ňu je to moja jediná andulka a milejem ju ako neviem co prosim poradte mi

Zachrana Andulecky

(Ricardo, 19. 5. 2017 22:31)

Ludia , prawdepodobne mi zomiera andulka 4 dni je malatna a hlawne sa furt trasie , pisal som aj ludom na internete o pomoc , strasne som si nawykol a som citliwy na zwwieratka oblzwlast .
Z NOSA MU NETECIE
OCI MA V PORIADKU
ZIADNE PORANENIA NEMA
STRAWU MA DOST A CASTO
:( , dnes som ho dal do krabice 30 x 20 cm
podstieku mam zo sena a plno papiera
WODA JABLCKO ZRNO
PROSIM O DOMACU RADU , ALEBO ASPOM CIM TO MOZE BYT
..uz ani nelieta len sa snazi chodist a drimka sem tam papa dneska uz ..odpowedeprosim na Ricardo1994lol@gmail.com :/ ...uwidim do zajtra..

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:45)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Re prečo uteká moja Andulka od druhej andulky

(sara, 25. 3. 2017 19:00)

Tá druhá Andulka môže byť agresívna a tú druhú neznáša .Nie všetky andulky sú priateľské z druhými.

prečo moja andulka uteka od druhej andulky

(lukáš, 24. 2. 2017 18:50)

prečo moja andulka uteka od druhej andulky.

vytrháva si perie

(Šimon Pišoja, 30. 12. 2016 15:23)

Mam andulku samec ktorá stále chodí do búdky a keď vyletí vždy ma vytrhané perie.

klempar

(františek, 7. 12. 2016 19:08)

Dobri den vam prajem smhswbsi jdb

aký zvuk škodí andulkam.

(petr, 19. 11. 2016 19:55)

Vie niekto aký zvuk škodí andulkám.

mám problém

(Klaudia, 10. 4. 2012 17:03)

Váš blog sa mi veľmi páči - o andulkách je tu naozaj všetko :)
Mám tiež dve andulky, ktoré si už pomaly zvykajú na nové prostredie. Avšak môj problém je, že sa často bijú medzi sebou napr. o miesto na bydielku. Ako by som to mala riešiť ?

Re: mám problém

(Julia, 31. 7. 2016 23:34)

Puštaš ich von? Nech maju rozptylenie ak nie nech maju dost velku klietku .A dost hraćiek nech sa trochu odputaju od zaujatia miesta ahoj

Re: mám problém

(Admin., 11. 4. 2012 16:34)

Ahoj Klaudia. Vieš, moje andulky sa tiež spočiatku vadili o miesto. Keď som doniesla Richycho, prvý týždeň bol naozaj drsný. V noci sa bili a hašterili o miesto na spanie a aj cez deň to nebolo bohvie aké ružové. Dokonca som myslela, že ich od seba oddelím pretože sa naozaj surovo bili.
Ale časom si na seba zvykli a už sa ani tak nebijú a nehašteria. Ale každé andulky sa sem tam pohádajú o miesto na spanie atď.
1. A aké máš pohlavie anduliek?
2. ako dlho ich spolu máš?

Re: Re: mám problém

(Klaudia, 19. 4. 2012 22:33)

Ďakujem Vám za odpoveď.
Mám samčeka a samičku a sú spolu tak 4 mesiace. Pomaly sa to lepší ale niekedy sa spolu vedia poriadne pobiť.
Ešte by som sa Vás chcela spýtať, čo znamená ak andulka vydáva také zvuky podobné kýchaniu (ak viete, čo myslím) ?

Re: Re: Re: mám problém

(Admin., 20. 4. 2012 15:40)

Skús ich pozorovať ako sa vzťah medzi nimi vyvíja. Keď máš jednu andulku staršiu a ku nej si si kúpila mladšiu, a keby sa stále bili, tak skús poprehadzovať bidielka aby si zvykali obidve a tak staršia by bola tiež zmätená a nebránila by si svoje teritórium až tak. A tiež aj hračky trošku popresúvať (ale lepšie by to bolo, keby si im to urobila pred tým, ako si novú andulku dala do klietky ale nevadí :)). Ale ja si myslím, že také hašterenie je celkom normálne u anduliek pokiaľ to nesiaha až do krvi. Vtedy je treba andulky od seba oddeliť. A s tím kýchaním...skús mi to popísať trošku bližšie.

Re: Re: Re: Re: mám problém

(Klaudia, 21. 4. 2012 15:08)

Ďakujem za radu - určite to vyskúšam.
K tomu kýchaniu - nie som si istá, či andulky dokážu kýchať ale k ničomu inému sa mi to nepodobá. Všimla som si, že to robia len keď ich niečo hnevá napr. ak spravím prudký pohyb s klietkou alebo pustím nahlas rádio. Akoby to bol prejav hnevu - inak si to vysvetliť neviem.
Stretli s ste sa už s niečím podobným ?

Re: Re: Re: Re: Re: mám problém

(try5t5t julinka, 12. 5. 2016 19:44)

to nic to sa stalo aj mne to znamena to ze jej nieco chyba u mna to bolo jablko to je take jemne kychanie

Re: Re: Re: Re: Re: mám problém

(Admin., 21. 4. 2012 17:13)

Ahaaa! Myslíš tím také akokeby syčanie? Tak že otvára zobáčik doširoka a syčí na teba ??!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: mám problém

(vinka, 23. 8. 2013 12:16)

samička sa hnevá ?

(Marek, 2. 5. 2012 23:16)

Ahoj, aj ja mám dve andulky samčeka mám iba tri dni ale samička mu nič nedovolí. Prví den za nim iba chodila a vyzerala ako keby sa jej páči, no teraz mu nedovolí ani jesť a ani sa len pohnúť. Nie je to velmi agresívne iba také dobnutie hnevá ma to lebo začala dobať aj mňa rád by som vedel prečo je taká.


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »