Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka

3007-800.jpgAndulka je najlacnejšie dostupný papagáj v obchodoch. Je to skromný papagáj ktorý nepotrebuje veľa starostlivosti a nie je ťažký na chov, pokojne to zvládne aj začiatočník. 

Pred viac ako 150 rokov si so sebou jeden prírodovedec menom JOHN GOULD priviezol prvú andulku z Austrálie do Anglicka. Dnes patria tieto malé papagáje k najobľúbenejším domácim maznáčikom.


 

portret-andulky.jpg

 

172.jpgAndulka sa tiež nazýva odborne Melopsittacus undulatus SHAW. Melos znamená grécky spev a psittacus papagáj. Undulatus je latinské slovo pre vlnku. Shaw sa pridáva preto, že andulky po prvý krát popísal anglický prírodovedec tohto mena. Melopsittacus undulatus teda v doslovnom preklade znamená: vlnkovaný spevavý papagáj.

 


 

1295070-predam-vystavne-andulky-9.jpg

Andulky žijú vo voľnej prírode v obrovských kolóniách  v počtoch 20 až 60 jedincov. Žijú v Austrálií ktorá je domovom aj iných druhov papagájov. Obývajú prevažne suché oblasti austrálskeho vnútrozemia, kde rastú iba nízke kríky a tvrdé traviny. Hlavným zdrojom potravy anduliek je  trojzub. Andulky vyhľadávajú vo voľnej prírode miesta, kde je dostatok vody ale po čase sa sťahujú a vedia preletieť aj tisícky kilometrov. Majú dobru koordináciu a vedia rýchlo otočiť smer letu, bez toho aby sa zastavili.  Sú to spoločenské papagáje ktoré sa v skupinkách čistia, kúpajú, hľadajú potravu...proste všetko robia spolu. Dokonca keď andulky hľadajú potravu a napríklad jednej sa už nechce a chce ísť na strom si odpočinúť tak pri lete sa zdvihne kŕdeľ anduliek a zastavia ju - musíš zostať tu, kým neodletí celá kolónia. Sú to chytré papagáje a dajú sa naučiť aj rozprávať ale nie každé. Ako sa hovorí, musíš mať na to talent.

 

  Až si nájdete dostatok informácií o živote anduliek vo voľnej prírode, lepšie im porozumiete. Pochopíte, že vaša andulka nebude šťastná, pokiaľ jej nekúpite partnera rovnakého druhu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: mám skúsenosti

(Timea , 1. 9. 2017 10:02)

Mam nove dve andulky 5dni a jedna sa my trasie sú veľmi doplasene a chodia hore dole hore dole a to iba dnes tak robia predtým to nerobili co mam robiť veľmi sa one bojím

Re: mám skúsenosti

(Timea , 1. 9. 2017 10:02)

Mam nove dve andulky 5dni a jedna sa my trasie sú veľmi doplasene a chodia hore dole hore dole a to iba dnes tak robia predtým to nerobili co mam robiť veľmi sa one bojím

Re: Re: mám skúsenosti

(Andy, 1. 3. 2018 9:32)

Je to hrozne malo casu oni si zvykaju. Nemusis sa bat je to normalne ; ) PREPAC ZE PISEM NESKORO: (

zeleny trus

(andulka, 9. 8. 2016 15:46)

Dobry den, andulku mam iba 2 dni, ale vsimla som si ze ma zeleny trus.Inac sa sprava uplne normalne.Vie mi niekto poradit ci je to vazne alebo nie a ako by sa to malo liecit?Ďakujem za rady :)

Re: zeleny trus

(Sofi, 14. 1. 2018 18:30)

Aj moja andulka ma zeleny trus. Ved to maju vsetky. Neboj ty strachoprd;)

andulka nechce ovocie

(kika, 18. 8. 2016 18:39)

Vie mi niekto poradit?
Moja andulka vobec nechce jest ovocie a zeleninu, iba krmivo. Da sa ju nejako naucit aby to jedla?Nebudu jej chybat vitaminy?
Ďakujem za odpoved.

Re: andulka nechce ovocie

(Juro, 14. 1. 2018 18:26)

Budu jej chybat asi ti za chvilu chcipne

Re: andulka nechce ovocie

(Juro, 14. 1. 2018 18:27)

:))) :))))

Ochočovanie a nová andulka

(sonulka, 11. 8. 2017 0:42)

Ahojte,ak si chcete kúpiť andulku, a chcete si ju ochočiť čitajte tento návod.Potom je možnosť že si kúpite andulku,ktorá bola ručne dokrmovaná,teda bude zviknutá na vašu ruku.A ešte niečo andulku si kupujte,len v chovatelskej stanici,alebo od niakeho chovatela.Takže prvé čo spravíte ked si priveziete andulku domov.Andulke sa prihovarajte,a jemne ju vložte do klietky,prihovárajte sa jej jemním hlasom,možno si po čase začne čvirikať.Dajte jej čistú vodu a pitie,a pár minút sa jej prihovárajte.Ale!!!žiadne prudké pohyby!!!Andulka ešte nepozná dobre vás,a ani prostredie.Potom samozrejme nechajte andulku o samote nech si obzrie prostredie,klietku,a po ča se na ňu pridte zasa pozrieť.Ked bola andulka ručne dokrmovaná,po prvom týždni,alebo po pár dnoch ju môžte vypustiť do izby.Ale pred tým s ňou musíte tráviť niaky čas,a rozprávať sa s ňou.dávať jej zemienka cez klietku,ale ak andulka ručne dokrmovaná nebola nechajte ju ešte v klietke a skúste jej cez mreže strkať potravu a prihovárať sa jej.Ked už sú andulky vypustené,alebo andulka zoberte si niake semiačko,a skúste to andulke ponúkať,ak sa vás andulka bojí,a nechce k vám ísť,asi ste ju priskoro pustili, a preto ju zatiaľ dajte ešte do klietky.Do klietky jej občas dávajte,ruky aby si na vás zvikla.Dávajte im do klietky čerstvú zeleninu a ovocie,a to opakujte aspoň každý deň.Ak už máte pocit že andulka sa nebojí si zadnúť na vašu ruku,a v pohode z nej zobe skúste ju vypustiť,a to vypúštanie opakujte čo najviac krát,ak máte čas.A potom už len treba skúšať si dávať na ruku,niaku potravu a lákať andulku na jedlo.časom si zvikne ale,treba veľmi často opakovať to čo som tu napísala,ak by ste mali otázky,kludne sa pýtajte.

Samećek a mlada

(Zuzka, 22. 3. 2017 22:19)

Ahoj Sonulka .Prosim ta porad mi .Mam 1 roćnu andulku krotku ,A aj rozprava ,Samćek .Je krotky ale nechcem abi bol.sam .Teraz kupim samicku .Mam ju nechat zvlášť v klietke alebo ju mam dat hned knemu?Myslim ćo na zaćiatok bi bolo lepśie .bude to 5 tyźdnove mladatko .

Re: Samećek a mlada

(sonulka, 11. 8. 2017 0:20)

Ahoj,tak najprv by si mala ochočiť samčeka,a aj samičku.Aspoň ich trocha ochoč,aby boli zviknutí na tvoju ruku,zatiaľ samičku drž v inej klietke,a samčeka tak isto.Tak,a ked máš po ochočovaní,možeš si vybrať niaku izbu a tam ich obydvoch pustiť,nech sa spoznajú,atd.Potom odporúčam andulky dať spolu,ale!len ak sú na seba dostatočne zviknuté,a majú dobrý vzťach.Ak by sa andulky začali biť,a tiekla by aj krv,premiestni ich každého do jednej klietky.Alebo potom je možnosť,že samičku budeš chováť osobitne.To je už na tebe.

POMOC !

(Lukáš, 24. 5. 2017 16:01)

Mam samičku a samčeka a stále sa bijú

Re: POMOC !

(Nikol Straková, 11. 7. 2017 8:42)

Vieš na isto že je to samček a samička? A ak áno tak by si ich mal rozdeliť do dvoch klientok a ešte si kúpiť k tomu nejaké andulky aby neboli v klietke sami.

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:18)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Re: Nevrátia sa do klietky

(Sonulka, 30. 4. 2017 9:41)

Ahoj tvoje andulky sú dostatočne ochočené? Ak nie tak ich musíš poriadne ochočiť.Zatial andulky nepúšťaj až potom ako ich ochočíš.A už nerob to že ich budeš dávať nasilu do klietky.Je to veľký stres ak nechceš aby ti zomreli tak to nerob.Ako sa ochočujú andulky si môžeš nájsť na stránkach.

Andulka mi nepapa

(Alex, 31. 3. 2017 13:52)

Ahojte mam novu andulku je u mna uz mesiac ale vzdy nepapa neviete co sa s nou deje?

Mlada

(Zuzka, 22. 3. 2017 22:36)

Ahoj Sonulka Eśte niećo .Ako znej vychovat .Nech je smela .Teda ta samićka A nech sa nebojí ruk .U mojho samceka zo zaćiatku śtipal .Nepovažoval ruku ako celok mna .Teraz na ruky neutoći ,Ale zaćal len tak .A teraz ako sa tomu da vyhnúť .Ďakujem ahoj

Mlada

(Zuzka, 22. 3. 2017 22:28)

Ahoj Sonulka .Prosim ta porad mi .Mam 1 roćnu andulku krotku ,A aj rozprava ,Samćek .Je krotky ale nechcem abi bol.sam .Teraz kupim samicku .Mam ju nechat zvlášť v klietke alebo ju mam dat hned knemu?Myslim ćo na zaćiatok bi bolo lepśie .bude to 5 tyźdnove mladatko .

Krmenie anduliek

(Kika, 15. 10. 2016 20:04)

Dobry den, vie mi niekto poradit? Treba andulkam krmivo davkovat napr.na rano, obed, vecer, alebo im ho staci nasypat do misky a oni ho postupne budu jest? Dakujem za odpoved.

Re: Krmenie anduliek

(sonulka, 10. 12. 2016 22:43)

Môže sa to tak robiť,ale len v malých dávkach .Ze ráno andulka zje len na vrch trocha ako raňajky na obed trochu viacej,a ako človek aj andulky musia mať vitamíny tak jej daj jablko,mrkvu alebo si pozri jedlo pre andulky. Alebo andulku môžeš krmiť tak že jej dáš celú misku na deň.To je na tebe.