Choď na obsah Choď na menu
 


Hry s andulkou

andulky milujú všetko leskléZ nudy môže inteligentná a spoločenská andulka ochorieť. Hlavne vták chovaný osamote potrebuje stály kontakt s človekom, teda "náhradným partnerom". Andulka je odkázaná na to, že s ňou hovoríte, hrajete sa s ňou a venujete jej dostatočnú pozornosť. Ale i v prípade, že chováte papagájov viac, môžete výdatným záujmom o nich dosiahnuť toho, že k vám získajú dôveru.V hravej nálade?


cc1a343846_77983266_o2.jpgAndulke však nemusíte poskytovať zábavu neustále. Podstatnú časť dennej doby andulka zaberie čistením o svoje perie. A najviac medzi všetkými aktivitami andulka potrebuje aj fázu odpočinku a kľudu. Niekedy si papagáj na chvíľku odpočinie, niekedy stojí v kľudnej polohe s jednou nohou zasunutou do peria na brušku a si iba pre seba čviriká. Pokiaľ ale nadľahčuje obe krídla, ako náhle sa ku nej priblížite , ozve sa zvonček alebo našuchorí perie a pozoruje plná očakávania, potom je práve najlepší okamih pre hru. Aktivita musí vždy ísť od ľudského partnera a papagáj na vás  bude väčšinou s nadšením pozorovať.

Zábavné hry

Chcete podporiť váš vzájomný vzťah a dôveru andulky, snažte s ňou tráviť toľko času, ako je to len možné. Andulka sa veľmi rada nechá zviesť ku hre.

 guličky majú andulky veľmi rady1.: Pristála andulka práve na vašom stole, pridržte pred ňou napríklad guľôčku z papiera a pomaly s ňou pohybujte smerom od papagája. Čoskoro na pustí do prenasledovania a bude sa snažiť do hračky strčiť zobákom. Všetko guľaté andulky vizíva k tomu,  aby to podstrčili zobákom a nadšene pozerali ako guľôčka padá dole zo stola. Predmet stačí iba zdvihnúť a hra začína odznova.

 


 

fotografia0436.jpg2.: Pekne spoločne pohráť si môžete s malou plastovou guľôčkou. Položte ho pred andulku napríklad na stôl. Rýchlo príde na to že sa táto vecička dá uchopiť zobákom a ľahko odhodí

. Guľôčku dokotúľajte späť ku andulke a nechajte ju ho hodiť znovu.

 

andulky fascinujú gombíky, lesklé plochy a zrkadielka3.: Maľujte spoločne. Nechajte andulku prizerať sa, ako kreslíte na papier farebnými pastelkami. To ju natoľko fascinuje, že sa často pokúsi farebné škvrny pusinkovať zobáčikom. A keď ju necháte hrať sa s pastelkou, možno že sa jej samotnej podarí nakresliť na papier pár čiar. Používajte iba nejedovaté farby napríklad grafit.

andulky milujú všetko lesklé4.:  Pošlete andulku za hľadaním potravy. Schovajte nejakú dobrotu, napríklad proso, do papierovej krabičky a viečko trošku podstrihnite aby mal papagáj kde začať. Bude sa usilovne snažiť tento "oriešok" rozlúsknuť. Bude to hlavne zábavné nielen pre neho ale i pre vás.

5.: Vyzvete andulku k tancu. Znie to síce trošku bláznivo, ale budete prekvapení, ako zábavné to pre vás oboch bude. Vyhľadajte v rádiu tanečnú hudbu. Tíško sa k hudbe pospevujte a pohybujte sa do rytmu.  Uvidíte že po pár minútach pozorovania sa bude jemne do rytmu pohybovať aj vaša andulka.

fotografia0462.jpg6.:
Čítajte spoločne s andulkou noviny. Šuštite listami, aby ste získali jej pozornosť. Na pol utrhnite kúsok papiera aby mohol papagáj zobákom prácu dorobiť.

 

070823-andulky-01.jpg7.: Postavte spoločne s andulkou veže s pivních tácok. Andulka ich môže ozobávať a vaše stavateľské dielo strhnúť.

8.: Nasypte na tanier niekoľko syrových cestovín. Andulka ich bude skúmať zobáčikom a presúvať na tanier zo strany na stranu. Bude nadšená zo zvuku. ktoré sa pri tom ozývajú. Cestoviny môže kľudne okusovať alebo v zobáčiku odniesť preč.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

addulka blue

(diana, 17. 10. 2014 21:55)

dakujem za tieto radi velmi mi o pomoze pri vichovavani svojej andulki

pomoc

(sofia, 9. 5. 2014 18:45)

prosim pomozte mi mam andulku vlastne som mala dve lenze jedna-samicka mi zomrela a obe som mala dlho no nejako sa mi andulku co mi zostala nedari odmalicka ochocit

Re: pomoc

(podobne , 24. 6. 2014 15:33)

Ahoj včera mi zomrela andulka a mám taký istý problém. Ja ju dávam na dvere a tak jej dávam prst a ona chodí z jednej strany na druhú a má aj rada zvončeky možno pomôže :)

andulky

(Pato, 7. 12. 2013 16:27)

ahojte momožte mi ako sa mam hrat s andulkami ani pohladkat ich nemožem mam ich prvi den prosim možte mi poradit čo mam robit aby som ich mohol hladkat aj hrat sa snimi

Re: andulky

(eva, 13. 1. 2014 19:13)

musis ich ochocit

Re: andulky

(Andulkar96, 31. 1. 2014 14:39)

To chce len cas. Ver mi.

andulka

(rastus25, 30. 1. 2014 19:03)

chcel by som s mojim najlepším kamaratom naučiť jeho andulko jej meno je lily

Re: andulka

(Roci, 31. 1. 2014 14:34)

To predsa nedava zmysel!

mili Re

(Adel Č., 4. 12. 2013 20:23)

Zkus nalakat svoji andulku pod vlazny
praminek vody z vodovodu . Ale pozor kazda andulka ma rada jinou teplotu!!


Re: mili Re

(Pato, 7. 12. 2013 16:29)

možte mi poradit ako si maju andulky dôveru a ako sa snimi mam hrat a ani hladkat sa mi nedaju

andulka

(Jožko, 7. 12. 2013 12:37)

ahjte moje andulky sa nechce hrat mam ich prvi den poradite mi co mam robit???

alvin

(Andulka, 8. 11. 2013 21:45)

ahojte moja andulka sa vobec nehra jedine mi chodi za prstom a onak si ma nevsíma mam jej dat viac pozornosti?

nasa andulka

(Eva, 20. 11. 2012 19:39)

mame andulky a chcela by som naucit aspon jednu hovorit urcite to bude zlozite

Re: nasa andulka

(Diana, 2. 12. 2012 14:26)

My sme naucili nasu andulku rozpravat. Je to samcek a zacal hovorit asi po 3 mesiacoch, co sme ho priniesli domov (ked sme ho priniesli mal 2 mesiace). Opakujeme mu stale jedno slovo alebo teraz uz aj vetu, kym to nezacne hovorit. Teraz po dalsich 3 mesiacoch mu to uz netrva dlho, kym sa nauci jedno slovo, stacia aj 2-3 dni, ale treba mu to dost casto opakovat. Citala som, zevraj samicky sa nenaucia hovorit alebo pokial mate viac anduliek, vtedy sa vraj tiez nenaucia. Drzim palce :)

nasa andulka

(Eva, 20. 11. 2012 19:39)

mame andulky a chcela by som naucit aspon jednu hovorit urcite to bude zlozite

kiko

(petra, 3. 4. 2012 18:22)

ja mam kika asi mesiac hned si na nas zvikol chodil nam na pleco do jedla stale bol pusteny ale tak pred tyzdom skoro zomrel bol slaby nedokazal sa hybat proste nic niak sa stoho dostal ale vsetko zabudol nelieta necvirika nepije boji sa nas. neviete co sa mu mohlo stat?

neviemco

(Katka, 13. 3. 2012 15:23)

Moja andulka sa volá leo a je sam ale žiadna z hier sa mu nepáči je taký plachý že nemá dôveru alebo čo

Re: neviemco

(Admin., 13. 3. 2012 16:12)

No, moje andulky sa tiež neradí hrajú s takými vecičkami kde som zapojená aj ja. A tiež sú taký plachý. Síce mi jedia z ruky, sadnú si na ňu a majú ku mne dôveru, ale hra so mnou...ani za senegalské proso :D

ANDULKA

(sasulienka, 14. 1. 2012 20:29)

no ja som oba dne s dostala andulku a vola sa zuzka a je velmi hrava hned dnes si na na s zvikla