Choď na obsah Choď na menu
 


Krotenie

        Andulka sa má správne krotiť po 4 týždňoch.

 nechajte ju "zoznámiť" sa s vašou rukouNajprv andulke budeme podávať jedlo s ruky. Zoberte si nejakú maškrtu ktorú andulka má rada a na konci druhého bidielka  čakajte, kým si andulka proso nezoberie. Môže to trvať aj hodiny ale nevzdávajte to, buďte trpezlivý. Andulka bude zvedavá a nakoniec si proso zoberie.

Existujú dve spôsoby ako andulku skrotiť:

dsc00918.jpg1. spôsob je ten, že ak Vám andulka už papá s ruky, vyberte jej kŕmítko, nech vyhladne a ruku s prosom od andulky vzdialujte tak, aby andulka ku nej nemala dosah. Potom bude andulka hladná a skočí na vašu ruku. Môžete to skúšať každý deň až kým si vaša andulka na ruku nezvykne. Môžete to potom skúšať aj keď je kŕmítko s prosom v klietke. Ale ja si osobne myslím, že tento postup nie je veľmi dobrý. Možno keď trošku necháte kŕmítko vonku tak dobre, ale takéto nútené hladovky podľa mňa je ako týranie. Ale niekedy to funguje a nemáte na výber iba to takto skúsiť. Ja som s Kikom mala problém, pretože nechcel sa skrotiť normálnym spôsobom, tak som skúsila tento. Na chvíľku som vybrala kŕmitka a nakoniec mi Kiko na ruku skočil. Robila som to každý deň a teraz je už na mňa zvyknutý a takmer vôbec sa nebojí. Ani mimo klietky.

foto278.jpg2. spôsob je taký, že keď Vám už andulka papá s ruky skúste jej pod nôžky strčiť prst. Vlastne pod bruško ho podsunúť, aby vám vyskočila na váš prst. Andulka sa možno odtiahne alebo skočí na druhé  bidielko. Skúšajte to každý deň a keď vám andulka skočí na prst, opakujte to a môžete ju takto pomaličky vyťahovať s klietky. Skúste to aj mimo klietky a keď vám aj tam andulka skočí na prst tak vám už naplno dôveruje.


Poniektoré andulky, hlavne kupované v obchodoch z veľkých voliér a hlavne staršie ako pol roka si na ľudskú spoločnosť zvykajú o dosť pomalšie a ťažšie. Ale nikdy netreba zúfať. Stačí trpezlivosť a láska. Činnosti okolo klietky (upratovanie, výmena krmiva, ponúkanie jedla andulke) robte približne v rovnakom čase. Andulka si na to zvykne, prestane sa plašiť a bude vám dôverovať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

krotenie anduliek

(bejka, 3. 3. 2013 14:06)

Ahoj. Chcela by som sa opytat ako naucim andulku aby prisla za mnou ked uleti. Lebo väčšinou pristane na skrini a nechce ist za mnou. Vzdy musim ist za ňou ja.

Re: krotenie anduliek

(Admin., 29. 3. 2013 15:20)

Haha :D tak to sme dve! S tím ti asi neporadím...tiež som to skúšala že som zavolala ich meno aby mi preleteli na prst ale oni na mňa iba čumia ako na totálneho dementa !

Re: krotenie anduliek

(beata, 24. 1. 2014 15:15)

nechaj ju tak a potom vecer jej das nejaku palicku a on/a ti sadne na tu palicku lebo su vecer kludnejsie. A HLAVNE NENAHANAT JAKO POJASENA ONA SA BUDE BAT A POTOM SI NEZVIKNE ALEBO ODVIKNE NA SPOLOCNOST!!!
s pozdravom B. hadam sa ti to podari

neviem ich ochocit

(eva, 12. 1. 2014 11:56)

ked sme ich doniesli sa ma skoro nebali potom nam uleteli tak sme ich chytili a zase sa ma bali potom sa ma prestali bat ale teraz z neznamej priciny sa ma boja nevies preco porad mi ako by som ich mohla vycvicit ked sa ma tak strasne boja

Strana pomoc

(Peťo, 24. 8. 2013 20:30)

Prosím pomôžte mi mám jednu andulku ktorú sa snažím skrotit už 5 mesiacov ale vždy keď dám do klietky ruku tak len pojasene lieta kým ju neviberiem už som skúsil veľa spôsobov krátenia ale ani jeden nezabral prosím súdne potrebujem pomoc

krotenie

(dani18, 5. 5. 2013 10:15)

ja som skrotila andulku tak, že som ju naučila aby sa moc naplašila, ked dam ruku do klietky a potom som ju pustila polietať do izby a postupne sa ma prestala báť a teraz mi aj sadne na plece. Trvalo mi to asi pol roka :)

krotenie anduliek

(matej, 14. 1. 2013 13:39)

ja som svoju andulku vicvicil uplne inim sposobom zobral sam ju s klietki a stale sadala na vrch klietki zobral sa pre nu krmivo a tak postupne zacala po neho a vicvicil som ju asi tak za 3 hodiny.

poradte mi prosim

(ahoj, 2. 10. 2012 15:22)

mám andulku a chcel by som ju skrotiť keď je dám preč tú mištičku s prosom tak koľko mám čakať aby som ju mohol skrotiť?? Prosím o pomoc adminka.:-) :-D. Ďakujem:-) :-D

Re: poradte mi prosim

(Adminka, 2. 10. 2012 16:59)

Zdravím....takže si si vybral prvý postup. Väčšina chovateľov to neodporúča takto krotiť andulky ale zase to nie je až také zlé. Tak skús podľa potreby, najprv pol hodinku, keď nebude hladná tak skús pridať ešte 30 minút a tak andulka sa raz odváži a skočí ti na ruku. Mne Kiko skočil na prvý krát a bola som celá happy a čakala som tak 2 hodinky. Andulky v Austrálii niekedy hladujú aj celý deň alebo celý deň nepijú takže jej to neublíži pokiaľ nebude tak maximálne 2-3 hodinky žrať.

Re: Re: poradte mi prosim

(Adminka, 3. 10. 2012 20:33)

Ďakujem veľmi Adminka. :-) :-D :-)

ahoj prosim ta odpovec mi co najkor

(kika, 20. 6. 2012 13:55)

Ahoj chcela by som andulku ale neviem akú si mam vybrat ci samičku alebo samčeka????????????
Potrebujem to co najskôr vediet tak prosím ta odpoveď mi.

Re: ahoj prosim ta odpovec mi co najkor

(Admin., 21. 6. 2012 11:56)

To závisí len od teba. Ja by som si vybrala samčeka, pretože s nimi mám dobré skúsenosti. V mojom okolí poznám pár samičiek ktoré sa nedajú ochočiť, zato samčekovia sú krotkí a hraví. Ale, aby si si zase nekúpila samčeka kvôli mojej rade, a budeš ho mať divokého. Je to len na tebe čo chceš a môžeš si prečítať predchadzajúce príspevky, ako napríklad správne vybratie jedinca, aby si potom neľutovala, že si si vybrala práve takého, ktorí sa nedá skrotiť :)).

Re: ahoj prosim ta odpovec mi co najkor

(rika, 31. 8. 2012 22:18)

ahoj kúpila som si andulku pred tiždnom ale chcem aby sa mi sparili ale neviem či mat viacej samičiek alebo samcou

Re: Re: ahoj prosim ta odpovec mi co najkor

(Admin., 1. 9. 2012 10:09)

Nikdy nesmú byť viacej samičiek než samčekov. Samičky by sa o nich bili a môže do dôjsť veľmi ďaleko. Zato keď máš samčekov viacej ako samičiek, tak sa nič nestane.