Choď na obsah Choď na menu
 


Mutácie

Andulky sú vo voľnej prírode známe svojím zeleným sfarbením. Objavia sa sem-tam aj modré andulky ale to len zriedkavo, pretože su viditeľné a tak sa stávajú korisťou dravcov. Zelené sfarbenie im umožňuje splynúť s korunami stromov a tak sa zamaskovať pred predátormi. Ale tým, že známi prírodovedec John Gould doniesol andulku do Európy, rozšíril ich, a vznilki rôzne mutácie.

 Andulky

 

 Andulky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modrá andulka vlnkovaná

 

 Andulky Modré papagájce vlnkované sú výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba.

 Andulky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fialová andulka vlnkovaná VIOLETA

 Andulky

 Andulky

 Fialový faktor majú všetky andulky: svetlozelený s fialovým faktorom sa javí ako tmavozelený  svetlomodrý s fialovým faktorom sa javí ako tmavomodrý. Rozlišujú sa podľa chvostových pier svetlomodrý  ich má tyrkysové, tmavomodrý kobaltové.

 

Sivá a sivozelená andulka vlnkovaná

 Andulky

 

Andulky

 

 

 

 

Objavili sa aj sivé papagájce vlnkované mutáciou modrých. Vďaka zmene v bunkách sa viac neobjavila modrá farba, ale sivá.

 

Škoricová andulka vlnkovaná

 AndulkyTieto papagájce nemajú čiernu, ale škoricovú vlnkovanú kresbu vo vrchnej časti a škoricovohnedé sú aj škvrny na hrdle. Mutáciou zostal u nich zachovaný len hnedý melanín, kým čierny zmizol. Aj letky sú sivohnedé, pri paapgájcoch s normálnou kresbou vyzerajú tmavosivé.

 

 

Opalínová andulka vlnkovaná

 Andulky

 

 Andulky

 Keďže zelená alebo modrá základná farba týchto vtákov sa jagá ako opalín, majú pomenovanie podľa pekného drahého kameňa.

 

  

Plavá andulka vlnkovaná

 AndulkyPri týchto papagájcovh vlnkovaných sa stratil čierny, ale aj hnedý eumelanín, a zostal len žlto až červenohnedý feomelanín.

 

 

 

 

Recesívna straka Andulky

Vtáci tejto mutácie majú pestrý, nepravidelne strakatý vzor a žiarivú farbu, dostali aj názov "harlekýny". Ďalšími pozoruhodnými znakmi recesívnych strák sú veľké výrazné čierne oči.

 

 

 

 

Dominantná straka

 Andulky


Majú veľké, veľmi rovnomerne vykreslené škvrny a ich zvláštnym znamením je žltá, respektívne biela škvrna na šiji.

 

Andulky

 

 

 

 

 

 

 

Straka so svetlými letkami a kontinentálna straka

 Andulky

 

 

 Na rozdiel od papagájcov sivo a svetlokrídlych majú svetlé len letky a chvost.  Perie krídel je belavé, prípadne žltkasté, nemá čistú  žiarivú farbu.

 

 

 

 

Žltá andulka vlnkovaná

 AndulkyŽlté papagájce vlnkované vznikli zmenou v bunkách peria. Modrá sa absorbovala do peria a viac sa nereflektovala. Viditeľná preto zostala len žltá pigmentová farba.

 

 

 

 

 

 
Lutino Andulky

 Sú to žiarivožlté papagájce vlnkované s červenými očami. Dosahujú väčšinou veľmi čistú žltú farbu, niekedy však aj so zelenkavým nádychom. Ich ozobie, nohy a pazúry sú nemennej ružovej farby. 
 
 

Albino
 Andulky

 

Biele papagájce vlnkované, ktoré majú červené žiarivé oči, sú albino, aj keď majú modrastý lesk. Ich ozobie, nohy a pazúry sú svetloružovej farby.

 

 

 


Viac  o mutáciach sa dozviete na andulka.sk. S tamať mám aj tie krásne obrázky!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:D

(Lukáš, 4. 11. 2012 11:18)

...prečo tu nieje taká andulka akú mám ja? :D ... je fialovou a tie vlnky čo sú čierne ma biele :D

andulka

(Sarah, 10. 11. 2011 10:05)

mja andulka je velmi Albino