Choď na obsah Choď na menu
 


Prvé vajíčka

perrucheons.jpgK prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.
0.jpgNa rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya  chrániť pred infekciou.

p3190038nnnnnnn.jpgSamička je pripravená k páreniu  až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.

 

perruchons.jpgČo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat.

 - Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.
- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým
škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

 

kaladenie_vajicok.jpg
Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené.  Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné.  V hniezde  však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli.  Neopl
odnené vajíčka odstráňte až neskôr.

Vo veku asi 4 týždňov mláďatá 44a165d019033.jpgopúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie.  Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Andulky

(Michal , 10. 9. 2014 12:52)

Prosím vás neviem čo sa deje ale už svoje andulky mám dlho A zatim žiadne mláďatá prečo

Valíčka

(Šarik , 17. 8. 2014 12:29)

Prosim o radu
Je možné že samička žere vlastní valíčka ? A proč ? :(

Andulka

(dado, 17. 7. 2014 17:47)

Prosim vas ako zistim ci to je samček alebo samička

Re: Andulka

(Simona, 10. 8. 2014 10:38)

zistíte to tak podľa zobáku samček má väčšinou modré zakončenie zobáka ..... ale to sa u prejavy až ked bude trocha väčši :) a samička ma zakončenie hnedé :) mysme to zo začiatku takisto nevedeli .. no potom nam to vysvetlila predavačka od ktorej sme ich kúpili :D :)

Rozstrapatené chvostové perá

(la100vicka, 23. 6. 2014 10:17)

Prosím o radu. Minulý týždeň naše deti dostali párik anduliek, samičku a samčeka. Nikdy sme andulky nechovali, ale podľa rôznych rád na webe sa k sebe dosť majú. Keď sme dvakrát prišli z práce domov, samička mala chvostové perá také povykrúcané a akoby niečím "polepené". Keď sa potom večer dlhšie čistila, pierka mala zasa pekne rovné. Na druhý deň sa to s pierkami opakovalo. Je možné, že je to známka párenia? Nemáme totiž v klietke búdku a nevieme, či je potrebné ju hneď zabezpečiť, aby v prípade oplodnenia mala kam zniesť vajíčka. Ďakujem za rady.

Rada!

(Patrik, 3. 4. 2013 16:56)

Po kolkych dnoch parenia znesie samička prve vajičko?

Re: Rada!

(marek, 18. 6. 2014 13:37)

PO OSMICH

info

(Filip, 4. 4. 2014 12:44)

Dobry den. mame tri andulky,dve samicky a samceka. Je mozne ze budu mat mladatka obe alebo mam dokupit este samceka? Ci sa ten jeden samcek zvladne postarat o vsetko? Jedna chodi do budky a ta druha ju akokeby odtial vyhanala.... Ale budky maju dve, kazda svoju.
Volpred dakujem za odpoved

Re: info

(Ján, 7. 5. 2014 21:54)

Určite dokupiť,samička si vybere len jedneho samca v živote.Keď samček zomie potom si najde ďalšieho :)

vata

(dando, 4. 5. 2014 9:28)

moze sa dat vata aj do budky???

Re: vata

(Ján, 7. 5. 2014 21:52)

Ja by som to radšej nedával,daj radšej hobliny.

samicka asi rodí

(ľubica, 19. 3. 2014 12:40)

Moja andulka asi rodí trčí jej zo zadku akoby zakrvavene vajce mám jej nejako pomoct alebo to zvládne sama má to tak byť. Táto samicka prvý krát znáša a má uz kolo 2 rokov. Poraďte čo robiť...

porod

(Simona, 7. 3. 2014 15:29)

oja Andulka rodí a to vaíčko jej vysí zo zadočku a je krvavé kvapky krvi letia na zem klietky je to normálne nehrozí samičke niečo?? alebo tak prebieha každý pôrod??? prosím napíšte veľmi sa boím o mou andluku akujem za odpovede :D

mladata

(Marcel, 22. 2. 2014 8:57)

Dobry den chci se zeptat jestli mam neco dat do boudičky napriklad najaku slámu nebo vatu nebo neco podobneho pro znašeni vajec.dekuji za odpoved na email-marccccel@seznam.cz

vajicka

(karin, 14. 2. 2014 15:18)

premiestnila som hniezdo a andulky do väcsej klietky a teraz nechce matka sediet na vajickach co mam spravit aby sa vyliahli mladatka lebo velmi by som bola rada

vajicko

(lenka, 26. 1. 2014 9:44)

co mam spravit ak vypadlo vajicko andulke z budky a trochu puklo

Re: vajicko

(Amelie, 5. 2. 2014 23:33)

Do spodku klece dej vsude vatu ; )

Re: vajicko

(Amelie, 5. 2. 2014 23:35)

Do spodku klece dej vsude vatu ; ) aby kdyby spadlo znovu nepuklo uplne a hlavne bylo v teple

moje dve andulky

(Michal , 26. 1. 2014 15:09)

ja mam dve andulky jedneho mam 2 roky a druhy 6 mesiacov ciže neviem ppreco sa neparuju a ale je to somček a samička prosim odpiste

vajíčko mimo

(ja, 26. 1. 2014 13:44)

mám dve andulky a sedí na vajíčkach už skoro dva aj pól týždňa a dnes ráno som zistila že jedno vajíčko je rozbité na zemi v klietke ,keď som otvorila búdku zistila som že ďalšie vajíčko je inde akoby malo byť -teda na kraji búdky. Ostatné dve sú normálne. Neviete čo mám robiť ? poraďte prosím... mám len sépiovú kosť