Choď na obsah Choď na menu
 


Prvé vajíčka

perrucheons.jpgK prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.
0.jpgNa rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya  chrániť pred infekciou.

p3190038nnnnnnn.jpgSamička je pripravená k páreniu  až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.

 

perruchons.jpgČo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat.

 - Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.
- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým
škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

 

kaladenie_vajicok.jpg
Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené.  Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné.  V hniezde  však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli.  Neopl
odnené vajíčka odstráňte až neskôr.

Vo veku asi 4 týždňov mláďatá 44a165d019033.jpgopúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie.  Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hniezdenie

(jano, 26. 5. 2013 18:06)

dobry mam 2 pary anduliek maju rok velku volieru 2 hniezdiace budky a nechcu znasat vajicka poradte mi niekto co mam este zabespecit dakujem

Re: hniezdenie

(kubo, 27. 5. 2013 18:46)

nájdi si na internete ako sa robi vaječná zmes pre andulky a podávaj im to aspoň raz až dva krát za týždeň.

Hniezdenie

(Peter, 17. 5. 2013 14:05)

Dobry je hrozne ak som nedal podstielku do budky .Andulka tam ma už 2 vajička nevem čo s tym.Poradte či tam mam dat ešte piliny alebo nie.

Re: Hniezdenie

(Jano, 19. 5. 2013 19:51)

Áno dajte ich tam keď samička nebude v klietke POZOR dajte ich vedla vajíčok nie na NE

hniezdenie

(mlada anudlka, 9. 5. 2013 16:57)

Prosím vás vie niekto či je potrebné dávať podstielku alebo pileninu či už hoblinu do búdky keď sa začnú liahnuť z vajíčok lebo moja andulka v kuse keď idem pozreť tak mi vlezie naspäť do búdky, takže musím pozerať keď je tam aj ona. Preto neviem ako tam mám dať podstielku keď sa stále vracia do búdky. No a dnes som spravil neviem či dobre pretože som kvôli tomu celú klietku a s búdkou otočil o 360 stupňou a vájíčka som už druhý raz naprával rukami. Ale stále je v búdke

Prosím aby mi niekto skúsený poradil
Ďakujem

parenie

(admin, 27. 4. 2013 12:20)

Prosim vas kolko trva parenie, lebo moj samcek zacne a asi po 5 az 10 sekundách spadne, pretože sa neudrži na samicke.

pomozte mi

(Nela, 31. 3. 2013 14:20)

Ahoj mam 2 andulky 1 je samicka a druhy samec ale mam ich uz asi 1 rok a samicka stale nema uplne hnede ozobie. myslite ze ked im kupim budku na vajicka tak sa zacnu parit alebo im to aspon pomoze lebo oni sa maju radi ale zatial som ich nevidela a ked su od seba daloeko tak sa dorozumievaju stale si cvirikaju. DAKUJEM a prosim pomoztr mi DAKUJEM :D

Re: pomozte mi

(mam 20 parov anduliek poradim napiste, 4. 4. 2013 18:36)

Hlavné je dať im búdku ... Ja ak im dám búdky všetky sa tam vrhnu každá do svojej , a potom sa začnú páriť a znášat vajíčka ... takže samé prvé daj búdku .

Prosím poraďte mi.

(Erika, 28. 3. 2013 15:35)

Dnes som v klietke našla veľmi malé vajíčko, prosím poraďte mi, či by som mala vajíčko premiestniť do búdky alebo ho nechať iba voľne v klietke.

pomoc prosim prosim prosim.

(lio, 25. 2. 2013 20:47)

mam doma dva andulky. ktoré máju vajíčka. ale už je to 288 dni a nevilhliahli sa ako je to možne odpovedz prosím.

Re: pomoc prosim prosim prosim.

(Patrik, 26. 3. 2013 7:48)

Nepotesim ta tie vajicka nie su oplodnene

ci je to zazrak

(andulka, 27. 2. 2013 11:11)

Mam andulky a mal sam znasku 3 a mali 8vajicok boli 8mladych

ccchcem sa spitat

(Speedy-Nela, 29. 1. 2013 14:29)

Ahoj mam 2 andulky 1 je samicka a druhy samec ale mam ich uz asi 1 rok a samicka stale nema uplne hnede ozobie. myslite ze ked im kupim budku na vajicka tak sa zacnu parit alebo im to aspon pomoze lebo oni sa maju radi ale zatial som ich nevidela a ked su od seba daloeko tak sa dorozumievaju stale si cvirikaju. DAKUJEM a prosim pomoztr mi DAKUJEM :D

rada o samičke

(Patrik, 2. 11. 2012 9:31)

Chcem sa vas opytat po krmeni samčeka sa samička prestahuje do budky a ostane tam cca 10-5 minut čo to znamena ? pls odpoved.Prepačte ze to tu pišem znova ale chcel by som velmi rad odpoved

rada o samičke

(Patrik, 2. 11. 2012 9:29)

Chcem sa vas opytat po krmeni samčeka sa samička prestahuje do budky a ostane tam cca 10-5 minut čo to znamena ? pls odpoved

Otázka

(Penny, 1. 10. 2012 14:54)

Prečo sa moje andulky krmia z úst do úst ked nemajú vajíčka.

Re: Otázka

(Admin., 2. 10. 2012 17:05)

To robia aj moji samčekovia, to je normálne...

andulky

(Saška, 13. 9. 2012 18:40)

Dobrý deň. Prosím Vás napíšte mi od koľkých rokov alebo mesiacov sa môž andulka páriť?

Re: andulky

(admin., 14. 9. 2012 5:14)

samček - šesť mesiacov, samička osem

prosim

(Patrik, 7. 8. 2012 11:52)

PLS dajte tu aj daco o pareni ako na to