Choď na obsah Choď na menu
 


Prvé vajíčka

perrucheons.jpgK prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.
0.jpgNa rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya  chrániť pred infekciou.

p3190038nnnnnnn.jpgSamička je pripravená k páreniu  až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.

 

perruchons.jpgČo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat.

 - Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.
- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým
škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

 

kaladenie_vajicok.jpg
Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené.  Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné.  V hniezde  však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli.  Neopl
odnené vajíčka odstráňte až neskôr.

Vo veku asi 4 týždňov mláďatá 44a165d019033.jpgopúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie.  Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

parenie

(tomas , 10. 1. 2014 20:20)

ako zistim kedy ide znašat vajička a može znašat vajička aj v menšej klietke ktora ma budku ??

papa vaička

(oksana, 20. 10. 2012 22:37)

prečo moja andulka už treti krat zje alebo rozbije vaičak :( poradte čo mam robiť. Dakujem

Re: papa vaička

(Patrik, 2. 11. 2012 9:30)

Samička sa asi nevie postarat o vajička takže ked sa znesu samička ich može odsediet neviem či sa jej to podari a potom by si musel dokrmovat ručne ty sam

Re: papa vaička

(Lukáš, 4. 11. 2012 11:51)

ak ti vajíčka rozbíja tak ich vyber a prikry vatou... udržuj v teple, keď sa po čase vyliahnú tak sa budeš o nich musieť dobre starať ... alebo ich odnes niekomu kto vie ako na to ..... mne sa to už tak podarilo viackrát :D

Re: papa vaička

(adminn, 27. 4. 2013 12:24)

Ale hlavne dávaj jesť škrupiny z kuracich vajicok a do prosa im zamiešaj trochu vtáčieho piesku a daj im do klietky aj sepiovu kost. To by malo stačiť

Re: papa vaička

(Daniel , 3. 1. 2014 19:48)

Prvy krat to mohl byt z stresu Andulky.

Andulky

(Gabriel, 3. 1. 2014 19:39)

Mozu mat Andulky aj v zime vajicka ked mam ich mam dnu ???

zlý vývin

(jakub, 23. 12. 2013 16:07)

mam taky problem, v budke mam jedno 24. dnove vtaca a druhe 22.dnove vtaca. to druhe 22.dnove este nechodi iba lezi nepostavi sa na nohy a celkovo vyzerá na 10 dnove vtaca.
Neviem co s nim prosim poratde mi nieco ,aj uz som uvazoval aj nad tim ze ked to prve vtaca opusti budku ze to chore proste vyhodim alebo budem dokrmovat rucne

Prosim vravte čo mam robit?

môje andulky

(simon hancak, 4. 12. 2013 21:19)

Mam 9 rokov. Mam dve andulky a klietku 50cm na 50 a budku mam v klietke.

ako zistit ze je andulka kotna

(amy, 24. 9. 2013 17:23)

ako zistim ze je andulka kotna vypadavaju jej pierka alebo co ?????
prosim odpovedz mi co najskor vopred ti dakujem

anduka

(vasek, 25. 6. 2013 5:12)

proc kedmaju vajicko jedno nesedi nanem vubec

Rady , problémy a riešenia

(Tomáš, 3. 6. 2013 17:37)

Ak potrebujete pomôcť a rady od skúsených chovateľov napíšte nám na www,papagaj6.webnode.sk v sekcií Diskusné forum.
Vždy vás privítame a poradíme. Vašou podporou by bola možnosť liku na Facebooku . Ďakujeme.

Prosííííííííííííím naozaaaaaaaj veľľľľľľmi o raaaaadu

(kubo, 27. 5. 2013 18:44)

chcel by som sa opytať skúsených chovateľov či by mi nevedeli pomôcť.
Moja andulka začala znášať vajíčka pravidelne v dvojdňových intervaloch
a nakládla až 5 vajíčok. Počítal som im dni a na 18. deň od prvého vajíčka som čakal ,že sa niečo vyliahne ale nič sa nedialo a takto to šlo až po 5. vajíčko ,ktoré sa zázrakom vyliahlo. Ale čo je naozaj na tom najčudnejšie
,že o deň pozdejšie ležali v búdke už 2 vyliahnuté mláďatá, no jedno mŕtve a to druhé živé. Chcel som to mŕtve vybrať no andulka si ho bránila silou mocou a ja som sa bál ,že ak zakročím trochu ráznejšie, že zašliapne aj to druhé mláďa. Tak som to tak nechal jeden deň a potom mi zomrelo aj to druhé. Preto som sa rozhodol zlikvidovať mŕtve andulky a zvyšné vajíčka, ktoré by mali byť neoplodnené lebo sa nevyliahli na 18. deň. A teraz mi neuveríte ale keď som prezeral vajíčka oproti lampe zistil som , že jedno vajíčko je ešte plodné. A preto sa chcem opýtať tých naozaj skúsených chovateľov, že či má zmysel nechať to vajíčko ešte andulke.

Prosím vás naozaj o pomoc Neviem koľké v poradí jw to vajíčko ale znáška začala 24.4. a toto sa mi stalo až teraz 27.5.

Re: Prosííííííííííííím naozaaaaaaaj veľľľľľľmi o raaaaadu

(www.papagaj6.webnode.sk, 3. 6. 2013 13:58)

Ahoj. Buď máš problém v samičke ,alebo nemáš dostačujúce podmienky na ich chov , poprípade môžeš mať chorobu v búdke (dezinfekcia). Ak si si vajíčka neoznačil , nemôžeš vedieť ,ktoré bolo prvé a až piate . Ak sa andulky vyliahli , mal by si pozorovať ,či ich samička krmi , ak to neuvidíš aspoň po hodine od vyliahnutia by si mal pozrieť na žalúdok andulky t.j. pod krk , že či má žalúdok plný. Ak nie , tvoja samička zlyhala a mláďatá nekrmi. Väčšina chovatelov tvrdí ,že je v tomto problémom samček ,ale ak samček nepríde , samička sa vyberie na jedlo aj sama , nažerie sa nechá si pre seba a ostatné dá mláďatám. Nechaj ich ešte 1 x hniezdiť ak sa to zopakuje , treba zmeniť samičku !

Po akom čase?

(Jano, 19. 5. 2013 19:50)

Moja samička má už 4 vajíčka a chcem sa spítať kedy sa viliahne prvé? Prosím odpoceď . :)

Re: Po akom čase?

(kubo, 27. 5. 2013 18:53)

Po osemnástom dni ako sa ti vyliahlo prvé
takže 18 dňové vajíčko sa začne liahnuť
ostatne sa budu liahnuť vždy v dva dni po sebe

Re: Re: Po akom čase?

(Jano, 29. 5. 2013 15:59)

ďakujem už sú 2 viliahnuté.

Re: Re: Re: Po akom čase?

(Jano, 29. 5. 2013 16:00)

Ešte by ma zaujimalo či môžem tie male za taký týždeň chitit aj do ruky? :)

Re: Re: Re: Re: Po akom čase?

(www.papagaj6.webnode.sk, 3. 6. 2013 13:53)

Do ruky ich môžte chytiť hneď aj po narodení . Nič sa im nemôže stať ,ale nesmiete ich veľmi stláčať ,pretože sú veľmi krehké.

Problém.

(Jano, 30. 5. 2013 14:44)

Pred 10 min. som otvoril budku ale malé andulky tam maju víkali čo mám stým robiť prosim ODPOVEĎ.