Choď na obsah Choď na menu
 


Správne riešenie problémov pri chove

Túto rubriku ešte doplním. Pridám sem napríklad panický strach, andulka nevydáva žiadne zvuky, poškodené vajíčka ale aj andulke nedorastá perie.

 

Andulka si vytrháva perie:

Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.

splashing_budgie___coco_by_budgielicious.jpgMožné príčiny: Zatiaľ nebolo nejako zistené prečo si vlastne andulka to perie vytrháva. Môžu byť rôzne dôvody, napríklad to môže byť psychickou poruchou, poruchou látkovej výmeny, napádaním parazitov alebo nedostatkom niektorích živín. U niektorých anduliek to môže byť závislosť ako napríklad u nás okusávanie nechtov. Toto chorobné chovanie  sa väčšinou objaví  keď andulku oddelíte od blízkeho človeka či vtáčieho partnera. Niektoré papagáje však žijú dlhé roky iba v spoločnosti človeka a vytrhávanie peria začalo bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.

Andulka je agresivná:

Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.

Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek.  V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú  kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu,  môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi.  Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou.  Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky.  Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I74.jpgnak to je u papagájoch chovaných vo voliére alebo v klietke, kde nemôžu odletieť od nepriateľa z dohľadu. Môže byť teda prenasledovaný a znova napadnutý.  V prípade samčekov potom môže dôjsť k ozajstnému súboju so zobákmi. Jeden z dvoch samčekov potom dvihne jednu paprčku a položí  ju tomu druhému na hruď, čím ho prinúti vzdať sa.  Dve znepriatelené samičky ktoré súperia o búdku na hniezdenie sú podstatne bojovnejšie a dôslednejšie ako samci. Vzájomne sa prenasledujú  a pokúšajú si vytrhávať perie.  Silnejšia samička štípe tu druhú do prstov zobákom tak, že často sochádza ku krvácaniu.  Takéto agresívne chovanie u samičiek sa môže tiahnuť celé týždne a slabšia samička v nich väčšinou podlieha.

Náprava: Každému páru  vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín  možnosť úkrytu.

Andulka spí hlavou nadol:

7efa05faa8_23565159_o2.jpgProblém: andulka nespí tak ako zvyčajne - s jednou nohou zastrčenou do peria ale hlavou dole.

Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.

Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.


Zráta partnera:
85da053517_23565019_o2.jpg

Problém:  Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama  pre seba, a nechce ani vonku z klietky.

Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.

Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...

 

Poškodené vajíčka:

Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?

Príčina: Nezriedka sa stáva,  že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.

Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.

Andulke nedorastá perie:

Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.

Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.

Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.

Panický strach:

Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša  ruka objaví d klietke.

db8acbab0d_73284379_o2.jpgMožné príčiny: Dôvera papagája ku ľudom bola narušená. V období privykania pravdepodobne prežil šok. Takýmto zážitkom môže byť napríklad násilné chytanie do ruky alebo prenášanie v ruke proti jeho vôli. Byť chyteným je pre každého papagája obrovský šok.

Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.

Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď  ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť.  Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Rana na krídle.

(Prosím pomôžte, 25. 10. 2015 9:05)

Moja Andulka, má na krídle už asi 3 alebo 4 mesiace ranu, rodičia mi hovoria, že ak zavoláme veterinára, dá ju utratiť, ale ja viem že je aj iné riešenie. Správa sa ospalo, nelieta, len sa raz za čas pohne z miesta na druhú paličku, partner jej nosí jesť, ale, neviem či to vydrží, rana je otvorená, bez peria, v strede je dierka, asi priemer cca 1-2 mm, hĺbka asi cca 2-3 mm, začervenané, s odlupujucou sa kožou okolo dierky, rana možno siaha až ku kosti. PROSÍM O OKAMŽITÚ RADU, mam 9 rokov, a nechcem aby mi zomrela, prosím pomôžte.

Re: Rana na krídle.

(Julia, 31. 7. 2016 22:47)

Choď snou zverolekarovi

Re: Rana na krídle.

(Julia, 31. 7. 2016 23:26)

Ahoj nećakaj ćo ćakaš na zazrak? Choď zvelolekarovi

moja andulka mi chce utiect

(vika, 13. 5. 2014 17:25)

Ahoj mam andulku mam ju asi tak 5 dni a stale kuse do klietky a ked ju pustim tak stale sa mi schova alebo leti k oknu pomozte mi prosiim

Re: moja andulka mi chce utiect

(Julia, 31. 7. 2016 23:24)

Ahoj daj si klietku tak abi si si dal ruku do klietky .Nić nerob len ju tam maj .Hlavne ju tam daj uplne pomalićki.Maš ju len 5 dni mysli na to že si musí na teba zvyknúť .Schovava sa lebo ma strach .Pekne jej rozpravaj .Pozri na Yutube napiš andulky. .Aj ja tam mam andulku od 1 dňa ked ju mam doma andulka ćimi zlatićko moźno na to raz natrafiš .Každa nie je taka krotka hned jak moja .Aj keď zaćala śtipat .Ale hlavne nech si zvyka na tvoju blizkost.Pekne jej rozpravaj neskôr jej davaj z ruky jesť.ahoj

:( prosím o radu

(Evka, 15. 7. 2016 17:49)

Ahojte milovníci anduliek. Mám andulku ktorá sa nechce nikdy kúpat (napriek tomu má dve vaničky vždy k dispozícii). Spozorovala som že v oblasti kloaki a podbruška nemá už peria. Je to ako holá čiara. A od včera je väčšinou času "našuchorená". Moja otázka znie: Či je to normálne? Prečo tam už nemám perie? Prípadne mám ju nasilu okúpat? alebo zájst s nou k lekárovi? Ďakujem za každu odpoved

Re: :( prosím o radu

(Kika, 15. 7. 2016 19:59)

Ahoj..poradila by som ti nekúp ju nasilo..mám dvoch samčekov a tiež sa nechcú kúpať vzdala som to :D ...stým čo sa stalo tvojej andulke že nemá pod bruškom perie to neviem čo je ..ale zdravé andulky toto nemávajú radím ti chod sňou k zvelorekárovy ..môže to byť dáka choroba alebo čo

pomozte mi

(hana zemánková, 16. 5. 2016 20:20)

dobry den. Chovám dve andulky, predtým som mala tri. Jedna zomrela, lebo neviem co jej bolo. Bol to samcek a kupila som ho s polu s druhym samcekom. Dobre spolu vychadzali. Potom zomrel ten samcek a zostal uy len jeden. Potom k nam priletela mlada samicka. Nedavali sme ich spolu. Iba malokedy. Doteraz mal krasny cisty hlas bez chyb. Dnes [16.5. 2016] ked som ho hladkala mal taky chraplavy taky iny hlas. Ked som mu vymenila krmivo[dala som na imunitu s vitaminmi] tak si trocha dal. Vedeli by ste mi poradit alebo tento problem vyriesit? prosim vas surne dakujem

Andulky

( Andulky 13, 26. 6. 2014 19:45)

Prosím vás, neviem či to sem patrí ale chcem sa spýtať mám 2 andulky jedna keď som ju kúpil tak to bola samička a teraz má modré ozdobie a na okrajoch fialové iba keť sa zapozeráte tak má trocha do červena neviem či mám samičku alebo samčeka. Môžu byť 2 samci ???? Prosím Prosím rychlo a vopred ďjem.

Re: Andulky

(Lay, 15. 8. 2015 12:46)

ano samčekovia mozu byt spolu :D

Re: Andulky

(fgtrhfffew56t56h, 12. 5. 2016 19:23)

samcek

Prečo mi samička andulky okusuje budku na vznášanie vajíčok

(Mato, 2. 12. 2015 19:20)

Neviete mi niekto poradit prečo mi samička andulky okusuje budku na vznášanie vajíčok.

Re: Prečo mi samička andulky okusuje budku na vznášanie vajíčok

(D, 2. 3. 2016 11:46)

To je u anduliek normalne proste sa pripravuje na hniezdenie a upravuje hniezdiacu budku.

andulka

(misa, 16. 11. 2015 18:49)

ked ma andulka modrofialove ozobie tak je to samcek alebo samicka

Re: andulka

(JA, 20. 2. 2016 17:05)

Samcek

andulka

(fantom, 20. 2. 2016 14:13)

POOMOC !!
rano som na klietke nasla kvapky krvi asi 2 az 3 co to moze byt prosim poradte ,i co najskôr :-(((

andulka

(katik, 4. 1. 2016 20:49)

Moja andulka slabo lieta. Ale zda sa mi ze je zdrava cistisa spieva ale chvostik na dole pusteny.. Prosim pomozte mi

farba

(farba, 17. 11. 2015 18:02)

ked sa spari dominantan andulka a modra ake budu madat.prisim odpiste mi

andulky

(andulky, 17. 11. 2015 18:00)

mam pár anduliek mam ich asi 2 mesiaca a nechcu sa mi parit co mam robit.pomozte mi ale poratde.prosim

samcekovia alebo samicky

(peterpolonyi80@azet.sk, 27. 10. 2015 14:34)

Uhinul mi samcek mam teraz dalsieho samceka ale asi sa neznesu mam si zohnat dalsiu samicku alebo samceka dakujem