Choď na obsah Choď na menu
 


Správne riešenie problémov pri chove

Túto rubriku ešte doplním. Pridám sem napríklad panický strach, andulka nevydáva žiadne zvuky, poškodené vajíčka ale aj andulke nedorastá perie.

 

Andulka si vytrháva perie:

Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.

splashing_budgie___coco_by_budgielicious.jpgMožné príčiny: Zatiaľ nebolo nejako zistené prečo si vlastne andulka to perie vytrháva. Môžu byť rôzne dôvody, napríklad to môže byť psychickou poruchou, poruchou látkovej výmeny, napádaním parazitov alebo nedostatkom niektorích živín. U niektorých anduliek to môže byť závislosť ako napríklad u nás okusávanie nechtov. Toto chorobné chovanie  sa väčšinou objaví  keď andulku oddelíte od blízkeho človeka či vtáčieho partnera. Niektoré papagáje však žijú dlhé roky iba v spoločnosti človeka a vytrhávanie peria začalo bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.

Andulka je agresivná:

Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.

Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek.  V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú  kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu,  môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi.  Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou.  Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky.  Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I74.jpgnak to je u papagájoch chovaných vo voliére alebo v klietke, kde nemôžu odletieť od nepriateľa z dohľadu. Môže byť teda prenasledovaný a znova napadnutý.  V prípade samčekov potom môže dôjsť k ozajstnému súboju so zobákmi. Jeden z dvoch samčekov potom dvihne jednu paprčku a položí  ju tomu druhému na hruď, čím ho prinúti vzdať sa.  Dve znepriatelené samičky ktoré súperia o búdku na hniezdenie sú podstatne bojovnejšie a dôslednejšie ako samci. Vzájomne sa prenasledujú  a pokúšajú si vytrhávať perie.  Silnejšia samička štípe tu druhú do prstov zobákom tak, že často sochádza ku krvácaniu.  Takéto agresívne chovanie u samičiek sa môže tiahnuť celé týždne a slabšia samička v nich väčšinou podlieha.

Náprava: Každému páru  vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín  možnosť úkrytu.

Andulka spí hlavou nadol:

7efa05faa8_23565159_o2.jpgProblém: andulka nespí tak ako zvyčajne - s jednou nohou zastrčenou do peria ale hlavou dole.

Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.

Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.


Zráta partnera:
85da053517_23565019_o2.jpg

Problém:  Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama  pre seba, a nechce ani vonku z klietky.

Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.

Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...

 

Poškodené vajíčka:

Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?

Príčina: Nezriedka sa stáva,  že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.

Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.

Andulke nedorastá perie:

Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.

Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.

Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.

Panický strach:

Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša  ruka objaví d klietke.

db8acbab0d_73284379_o2.jpgMožné príčiny: Dôvera papagája ku ľudom bola narušená. V období privykania pravdepodobne prežil šok. Takýmto zážitkom môže byť napríklad násilné chytanie do ruky alebo prenášanie v ruke proti jeho vôli. Byť chyteným je pre každého papagája obrovský šok.

Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.

Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď  ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť.  Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Môžem nechat mladé andulky páriť ?

(Matej, 11. 7. 2014 21:46)

Ano daj im budku a pestrejšiu stravu ovocie a vaječnu zmes a po čase by ti mali zahniezdiť :D

vajicka

(daniel, 25. 5. 2014 11:11)

Chem saspitat o radu,andulky maju v budkach aj po 8vajec a stale sa nic neliahne ,3tyzdne som do budok nepozeral az dnes som nakrkol a nic,nemam tie vajcia vyhodit?

Re: vajicka

(Matej, 11. 7. 2014 21:44)

Pockaj ešte tyžden a ak nič tak ich s čistym svedomim vyhod maš asi neplodneho samčeka aj to sa stáva.

Zomrel mi samček na starobu zostala samička a mladé v búdke :(

(Michal, 9. 7. 2014 14:32)

Ahojte - otz. znie ak sa toto niekomu už stalo... dokáže samička vychovať mladé bez svojho partnera? (samčeka)? Je z toho smutná vidieť to na nej a na jej správaní, ale keď mladé za pištia ide ich nachovať. Skôr mám obavy, aby neprestala mať záujem o svoje potomstvo... potrebujem nejakú skúsenú radu - nie polemizovanie... Ďakujem

:( ako by to bolo dlho ?

(Naťa, 18. 6. 2014 13:17)

Dobry vcera mi zomrela andulka :( bola z partnerom jemu sme kupili dalsiu samicku uz si nanu celkovo zvikol nemohlo by sa stat ze by zomrel od smutku :( ?

andulka

(alzbeta, 11. 8. 2013 13:23)

Dobrý deň prosím nevedel by niekto prečo sa samček andulky s samičkou hrozne bijú? Prosím napíšte mi na gmail:alzbetkapisecna@gmail.com Vďaka

Re: andulka

(vika, 13. 5. 2014 17:23)

Mozno sa neznesu alebo andulka mala ineho partnera

domček

(Tima, 3. 5. 2014 23:49)

Ahojte. Mám asi týždeň novú andulku. Nikdy som este taketo zviera nechovala. Spava mi tak,ze sa zavesi o vtchnu cast klietky. Treba jej kupit nejaky domcek? Spavala by v nom? Diki za odpoved

ahhhhh

(saiki, 9. 2. 2014 8:53)

moja andulka stale place alebo sa zlosti do vsetkeho dobe co mm robit pomoc

Plodnosť

(andulinka, 17. 11. 2013 20:41)

Môj Kiko a Richy asi niesú plodní... :( Ale to nevadí ... :((( Síce je to smutné ale život ide ďalej... :I

kde dať klietku

(mižu, 24. 8. 2013 15:32)

Ahoj. Chcem sa spýtať kde je najlepšie mať klietku.

prosím o radu

(mlada anudlka, 9. 5. 2013 17:00)

Prosím vás vie niekto či je potrebné dávať podstielku alebo pileninu či už hoblinu do búdky keď sa začnú liahnuť z vajíčok lebo moja andulka v kuse keď idem pozreť tak mi vlezie naspäť do búdky, takže musím pozerať keď je tam aj ona. Preto neviem ako tam mám dať podstielku keď sa stále vracia do búdky. No a dnes som spravil neviem či dobre pretože som kvôli tomu celú klietku a s búdkou otočil o 360 stupňou a vájíčka som už druhý raz naprával rukami. Ale stále je v búdke

Prosím aby mi niekto skúsený poradil
Ďakujem

Andulka spí

(Teo , 6. 5. 2013 18:45)

moja Andulka spí na dvoch nohách je to v poriadku?

mam problem

(katka, 22. 4. 2013 20:18)

moja andulka je dost agresivna a neskutocne dobe ako nanu ?prosim o radu....

Andulka nemoze zniest vajicko,je velke

(Iveta, 21. 4. 2013 16:45)

Andulka už zniesla 4 vajíčka a to piate nemôže zniesť,je veľké.Už je vyčerpaná.Aj zadoček som jej natierala s detským olejčekom ale nič sa nemení.Ako by sa jej dalo pomôcť?

samička

(Saška, 25. 11. 2012 18:47)

Dobrý deň. Doma mám párik anduliek samček mi už sadne na ruku a nechá sa hladkať ale samička sa stále bojí. Ako to mám spraviť aby sa nebála?

andulka

(sona vojtova, 5. 9. 2012 20:01)

mám problém mám párik anduliek a andulka ked znáša vajíčka tak ked ide zniest dalsie tak to prvé rozdobe alebo ho vyhodí z budky von pričom sa rozbije neviem čo mám robiť

Re: andulka

(Milan, 20. 9. 2012 13:50)

Prosím o radu
Prečo mladé samice vyhadzujú vajcia z búdky kde sedí stará samica a vyštvú ju preč ,pričom majú dostatok volných búdok v tej istej výške .
Mám 2 staré páry a stalo sa to u obidvoch .
Tie mladé samice pochádzajú z pôvodných búdok kde sa snažia sedieť .
Ďakujem

Re: Re: andulka

(Admin., 2. 10. 2012 16:50)

S týmto vám nepomôžem, nemám s tím ani dobré skúsenosti keďže chovám samčekov, skús is prečítať
http://www.andulka.sk/component/kunena/ODCHOV/3222-nechcen%C3%A9-vaj%C3%AD%C4%8Dka.htmlkontakt? problém s andulkou..

(Jana, 14. 9. 2012 20:42)

Dobrý deň,
prosím Vás, je možné skontaktovať sa s Vami nejako telefonicky? Potrebovala by som s Vami hovoriť ohľadne anduliek. Prípadne, ak by Vás to neobťažovalo, mohli by ste sa mi ozvať na anajso@centrum.sk ? Ďakujem pekne.
Jana