Choď na obsah Choď na menu
 


Správne riešenie problémov pri chove

Túto rubriku ešte doplním. Pridám sem napríklad panický strach, andulka nevydáva žiadne zvuky, poškodené vajíčka ale aj andulke nedorastá perie.

 

Andulka si vytrháva perie:

Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.

splashing_budgie___coco_by_budgielicious.jpgMožné príčiny: Zatiaľ nebolo nejako zistené prečo si vlastne andulka to perie vytrháva. Môžu byť rôzne dôvody, napríklad to môže byť psychickou poruchou, poruchou látkovej výmeny, napádaním parazitov alebo nedostatkom niektorích živín. U niektorých anduliek to môže byť závislosť ako napríklad u nás okusávanie nechtov. Toto chorobné chovanie  sa väčšinou objaví  keď andulku oddelíte od blízkeho človeka či vtáčieho partnera. Niektoré papagáje však žijú dlhé roky iba v spoločnosti človeka a vytrhávanie peria začalo bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.

Andulka je agresivná:

Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.

Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek.  V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú  kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu,  môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi.  Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou.  Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky.  Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I74.jpgnak to je u papagájoch chovaných vo voliére alebo v klietke, kde nemôžu odletieť od nepriateľa z dohľadu. Môže byť teda prenasledovaný a znova napadnutý.  V prípade samčekov potom môže dôjsť k ozajstnému súboju so zobákmi. Jeden z dvoch samčekov potom dvihne jednu paprčku a položí  ju tomu druhému na hruď, čím ho prinúti vzdať sa.  Dve znepriatelené samičky ktoré súperia o búdku na hniezdenie sú podstatne bojovnejšie a dôslednejšie ako samci. Vzájomne sa prenasledujú  a pokúšajú si vytrhávať perie.  Silnejšia samička štípe tu druhú do prstov zobákom tak, že často sochádza ku krvácaniu.  Takéto agresívne chovanie u samičiek sa môže tiahnuť celé týždne a slabšia samička v nich väčšinou podlieha.

Náprava: Každému páru  vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín  možnosť úkrytu.

Andulka spí hlavou nadol:

7efa05faa8_23565159_o2.jpgProblém: andulka nespí tak ako zvyčajne - s jednou nohou zastrčenou do peria ale hlavou dole.

Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.

Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.


Zráta partnera:
85da053517_23565019_o2.jpg

Problém:  Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama  pre seba, a nechce ani vonku z klietky.

Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.

Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...

 

Poškodené vajíčka:

Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?

Príčina: Nezriedka sa stáva,  že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.

Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.

Andulke nedorastá perie:

Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.

Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.

Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.

Panický strach:

Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša  ruka objaví d klietke.

db8acbab0d_73284379_o2.jpgMožné príčiny: Dôvera papagája ku ľudom bola narušená. V období privykania pravdepodobne prežil šok. Takýmto zážitkom môže byť napríklad násilné chytanie do ruky alebo prenášanie v ruke proti jeho vôli. Byť chyteným je pre každého papagája obrovský šok.

Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.

Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď  ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť.  Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

okusovanie

(budgie, 23. 8. 2015 8:55)

ám doma dve andulky ale neustale niečo okusuju okno farbu z klietky stenu a zaclonu pritom maju v klietke sepiu aj drieuka ale veľmy to nepoohlo najprv začala samička a potom samček a niekedy my aj pristane na dverách a okusuje my plagát čo tam je zavesený. Neviem čo mám robiť mohly by ste my poraďiť

padanie peria.

(Marika, 19. 5. 2012 19:06)

Ahoj ,mám andulku a dlhší čas jej padá perie.Prosím o radu.Ďakujem.

Re: padanie peria.

(admin., 22. 5. 2012 14:56)

a ako veľmi. Má už niektoré miesta holé??

andulka nenesie vobec vajicka

(Vanessa, 25. 7. 2015 15:10)

Dobry den mam andulky samicku a samceka su v malej klietke a aj ked mali budku tak samicka tam vobec nesla co mam robit?

Pomoooc

(Dalibor, 28. 6. 2015 9:33)

Dobrý deň potrebujem poradiť.
Mam vo voliere dva pary anduliek a jednu bez paru. Samcek z prveho paru nahana tu osamotnenu samicku a chce sa s nou nasilu sparit.
Co mam robit aby som ju nemusel preložiť.
PS. Skryva sa v hniezdiacej budke.

mlade

(agentka002, 17. 4. 2015 10:18)

mlade 2 andulky mi umreli a neviem preco co má m robi5

mláďatá s matkou

(Pavol, 3. 4. 2015 17:43)

Mám 4 andulky. zo začiatku som mal 2, ale mali mladé z ktorých sme si nechali samčeka a dokúpili sme k nemu samičku. Tú si skoro ani nevšímal a nakoniec to skončilo tak že mladý samček má mladé so svojou matkou.
Čo mám robiť?

ďobanie anduliek

(šimon, 16. 2. 2015 17:21)

mam dve andulki samček a samička stale sa dobú

chvostove pierka

(lola, 24. 2. 2014 10:46)

Dobry den, mam taky problem ze vcera pri chytani andulky sa mi vydrela z ruky a ostali mi v nej chvostove pierka, cize andulka je bez chvosta, nemoze lietat..dorastaju tieto pierka? a ak ano, tak za kolko tyzdnov?

Re: chvostove pierka

(Alexandra , 5. 1. 2015 12:05)

Mojej andulke tiez takedy vipadli pierka zchvosta narastli mi asi tak za 3 dni.

Re: chvostove pierka

(vnucka, 25. 1. 2015 12:47)

Moja babicka dostala samceka bez chvostoveho peria . Najprv rastlo pomali a za tri dni zohnala samicku. Papagajik bol nadseny a narastlo asi za dva tyzdne. Uz je krasny a ona tiez.

Re: chvostove pierka

(Sofia, 24. 3. 2014 20:31)

Aj mne sa to stalo. Dorastú. Potrvá to asi 2 - 4 týždne.

Moja andulka kuse

(Alexandra, 5. 1. 2015 12:01)

Moja andulka kuse ked som si ku kupila tak nekusala ale potom zacala kusat pomozte mi stim problémom co je mojmu samceku.

Mutacne andulky

(Maros, 17. 10. 2013 18:28)

Viete, ci mutacne andulky maju taku istu schopnost rozmnozovania ako obycajne sfarbene? (myslim plodnost samcov, ci samiciek)

3samicky a1samec

(gencova, 4. 1. 2015 16:51)

dobry den,poradte mi mame tri samicky a jedneho samca,moze to tak byt alebo ma mat kazda samicka samca? dakujem

VYPADNUTE LETKY

(ANONYM, 24. 9. 2014 20:48)

Dobrý deň
asi pred dvoma mesiacmi som si kúpila andulku a včera som prišla domov a našla som 4 pierka z krídla zrejme tie letky. Vtáčik nemôže lietať podletí tak 10 cm a spadne .. Neviem už čo mám robiť dorastie mu to alebo nie ? .

Re: VYPADNUTE LETKY

(anomym, 30. 12. 2014 11:03)

áno malo by to dorastnúť

Niečo ma s krídlom

(Sima, 17. 12. 2014 15:27)

Ahojte, mám jednu andulku ktorej sa neviem čo stalo myslím si že došlo k bitke a niečo sa mu stalo s krídielkom. Stále mi beha po zemi a lezie po pletive a stále spadne. Bojím sa že sa mu niečo horšie stane pomôžte prosím o radu čo mu mám urobiť s tým kridielkom nechať ho tak či sa vyliečiť alebo čo?? ďakujem vopred za rady

Nájdená

(Lea, 23. 10. 2014 19:42)

Dobrý. Našli sme andulku. V rodine máme veľkú voliéru, kde chovajú voľne celý rok kanáriky. Dali sme ju tam, páčilo sa jej. Ovšem nastupuje zima. Kanáriky sú zvyknuté byť celoročne von. Ale čo andulka? Ďakujem za skorú odpoveď.

Môžem nechat mladé andulky páriť ?

(Nikolas, 10. 7. 2014 18:24)

Ahojte mám 3 páre anduliek a majú okolo 2-3 mesiacov môžem im dat búdku aby sa párili ? Ďakujem za odpoved.