Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kliest u korely

(Nikola, 9. 4. 2017 14:27)

Zdravim. Neviete mi niekdo poradit? Nasa korela ma v oku(nad okom) kliesta, isli sme za nasim verinarom a twn je na dovolenke, nevieme ako jej ho vytiahnut, doma mame dalsie 3 korely, 5 anduliek a 1 rozelu, a s kliestom u papagaja sme sa este nestretli. Stale si to nozkou skrabe. Nevieme mu ho vytiahnut, a nikdo o tom nic nevie, ani na internete nic o korele s kliestom nepisu

Nafúknuta andulka

(Matej, 11. 7. 2014 21:38)

Prepáčte, že vyrušujem ale chcel som saopýtať , že čo mám robiť ked je moja andulka nafúknuta.Prosim vás poradte mi ako by sa to dalo liečiť. Dakujem za každu pomoc.

Re: Nafúknuta andulka

(Sara , 7. 4. 2017 18:14)

To nieje nafuknuta andulka ale pribrata andulka.Možno si jej zle daval potravu alebo zlu potravu. Pokus sa zistit aku zlu potravu si jej daval aked zistiš čo tak to už jej viac nedavaj.

Re: Nafúknuta andulka

(Daniela, 24. 8. 2014 16:05)

Mojej andulke sa to tiež stalo (bola 2krát väčšia ako zvyčajne), dávala som jej púpavové listy a do dalšieho dňa som ani nevedele že jej niečo bolo ;)

Moje andulky

(Peter andulky mam rad, 13. 3. 2017 15:44)

Pomozte mi prosim mam andulky samceka a samicku a samcek ma nieco pod zobakom neviem co to je ale vypada to ako nejake vlnky pomozte mi prosim zacina sa to tvorit aj samicke. pomoozte mi prosim. prosim o rychlu o odpoved vopred dakujem.

Moje andulky

(Peter andulky mam rad, 13. 3. 2017 15:46)

Pomozte mi prosim mam andulky samceka a samicku a samcek ma nieco pod zobakom neviem co to je ale vypada to ako nejake vlnky pomozte mi prosim zacina sa to tvorit aj samicke. pomoozte mi prosim. prosim o rychlu o odpoved vopred dakujem.

Naliehavé

(Martina, 24. 3. 2017 14:50)

Moja andulka posledni dobu stale spii a ked spii ma tak zvlastne na bok hlavu poradr mi prosiim

zvláštny nos

(Barbora, 31. 12. 2016 11:46)

Dobrý deň, moja anulka má taký nafúknutý nos a niesom si istá či nemá parazitov niekde som počula že je dobré natierať na nos okolo nosných dierok o olivový olej a paraziti zmiznú je to pravda?Ďakujem.

zeleny trus

(kika, 9. 8. 2016 15:36)

Dobry den, mam andulku este len 2 dni, ale vsimla som si, ze ma zeleny trus.Inac sa sprava uplne normalne.Vie mi niekto poradit ci je to nieco vazne alebo nie a ako by sa to malo liecit?
Dakujem za rady :)

Re: zeleny trus

(Pauli, 8. 10. 2016 10:33)

Ja viem ze som to napisala neskoro ale kazda andulka ma zeleny trus az skoro hnedy :)

Re: Re: zeleny trus

(Kika, 12. 10. 2016 21:50)

Ďakujem :)

nase andulky

(renata, 24. 5. 2016 15:26)

ahojte kto my moze poradit mame parik anduliek vyliahli sa im 5 vajicka z toho len jedno sa vyliahlo.Uz ma 3 tyzdne a nevie sa postavit na nozicky ma ich vedla tela a nemoze sa ani nane postavit,ma ich stale natiahnute neskrci ich.Kto my moze poradit ze ako mu mozme pomoct,alebo ci sa to zle vyliahlo ze je slabe dakujeme

Re: nase andulky

(Martina, 9. 7. 2016 19:54)

Dobri nevie mi niekto poradit nasa andulka ktora sa vyliahla ma uz aj asi mesiac ma stale rozcapene nohy,postavi sa na nich niekedy?dakujem

otazka?

(seko, 18. 6. 2016 8:47)

preco niektore s malych maju captave.alebo ako to nazvat vyklbene nohy ?a ostatne su vporiadku nechapem

Re: otazka?

(lucia , 19. 6. 2016 12:55)

niekedy to tak byva ale s tym sa netrap za par dni budu v pohode :)

andulka place

(Lucia , 17. 6. 2016 17:06)

Moja andulka stale tak poskriekava ako by plakala obcas aj kychne, je smutnejsie aj trosku pomenej zje. Neviem co je s nou pomozte mi prosim

Je dobré keď andulka prešlapuje stále na mieste a kýcha furt?

(Nikuš, 31. 3. 2016 9:25)

Ahojte. Moja andulka volá sa Miša máme ju doma už asi mesiac a furt prešlapuje na mieste,neviem čo to znamená,ale aj furt kýcha ale pritom je úplne živá a vyzerá zdravo,pomôžte prosím či je to dobré alebo nie. Popredu ďakujem za odpoveď.

Re: Je dobré keď andulka prešlapuje stále na mieste a kýcha furt?

(Michi, 16. 6. 2016 20:29)

My sme to mali tiez ked sme kupili druhu andulku a vola sa to vapenka

Moj papagaj

(veve, 22. 5. 2016 8:02)

Ahoj prave teraz sa zlomilo kridlo mojmu papagajovy čo mam robit? prosim porad mi?

neviem ci je chora alebo jej je zima

(Sophia, 10. 1. 2016 19:32)

Moja andulka večer sedi na budke co maju v klietke a je tam taka nasuchorena tak teraz neviem ci je chora alebo jej je zima lebo su vonku ale chystám sa ih zobrat do vnutra.