Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: neviem ci je chora alebo jej je zima

(Nikuš, 31. 3. 2016 9:18)

Andulky keď sú vonku a sú našuchorené tak im býva povečinou zima. U mojich anduliek to tak je,keď ich dáme na balkón tam sú živé úplne,ale keď sa stmieva a klesne teplota tak sa našuchoria. :-) hádam pomohlo. Ahoj

Vtacik. Pipo andulka

(Pato, 12. 7. 2015 20:34)

Moja andulka pipo sa furt citi furt kaka ma dole oci tak akosa nydim kocit lebo umieram

Re: Vtacik. Pipo andulka

(Violett, 12. 7. 2015 20:39)

Dajte si kurva pokoj pici tam jebniteho ozem bude zatial cau vi kokoti hh s laskou violetta

Re: Re: Vtacik. Pipo andulka

(bohaaaaaaa, 20. 10. 2015 20:36)

to akozee.......si normalny(a ze tu nadavas na ludi ktorim by si mohol(a pomoct?! si normalny(a????

Re: Re: Vtacik. Pipo andulka

(Lia, 30. 3. 2016 17:55)

Prečo ho chceš buchnúť o zem? Oni za to nemôžu, že sú chorí. Nič ti predsa neurobili.

Chorá andulka

(Lia, 30. 3. 2016 17:29)

Prosím, pomôžte mi. Moja andulka sedí na zemi našuchorená, neprijíma potravu, len kamienky, stále spí, nelieta. Čo mám robiť? Už je aj odčervená s odčervovadlom, do vody aj do gritu dostáva humac. Bojím sa že zahynie, má partnera. Poraďte, prosím. Ďakujem

apaticke mlada andulky

(milus, 6. 2. 2016 20:00)

Dufam, ze mi bude niekto vediet poradit. Mame parik anduliek a maju 3 mladata, mesiac stare. Dve su cule a hlucne, ale to tretie (najstarsie) posobi velmi apaticky, Len lezi v budke asi druhy den, a stale sa snazi dostat do kuta pod ostatne mladata (vyzera to ako keby as snazilo zavrtat do tmy). Vzdy ma hlavu polozenu na podlozke. Prosim, ak mi vie niekto poradit cim skor budem nesmierne vdacna.

Re: apaticke mlada andulky

(Adel, 4. 3. 2016 12:37)

Ahoj Milus. Neviem či ti to pomôže ale my sme mali agapornisa to je taký malý papagáj on bol už síce dospelý. Po mesiaci čo sme ho už mali doma sme si všetci lámali hlavu čo s ním je. Bol apatický, agresívny nechcel sa z ničím hrať a mal nechuť do jedla. Vieš mi ked si kúpime niake vtáča tak ho po byte púšťame lietať tento náš volal sa Kiwi mal tiež túto možnosť ale ko už vravím nevyužil ju. Tak sme šli k veterinárke tá nám dala lieky v injekčnej striekačke ale neidentifikovala mu diagnozu. Brat začal byt zúfalý smutný, tak sme navštívili ornitológa. Ten nám povedal že ešte pred tým ako sme ho kupili musel zažit niečo traumatické a že mal depresie. áno ani my sme si nemysleli že vták moze mt depresie ale vidíš. Tá tvoja maličká andulka je ešte mláda možno že sa časom jej stav zlepší, budem vám držať palce, tak sa maj a dúfam že ti to pomohlo:) ahoj

Neviem čo robiť

(Lucia , 22. 7. 2015 10:55)

Moja andulky Wendy má v poslednej dobe veľmi špinavú zadnicu od jej trusu a dosť smutná. Neviem čo jej je pomôžte prosím

Re: Neviem čo robiť

(Moma, 20. 10. 2015 20:33)

ahoj ja mam ten isty problem a je to strasne neprijemmny pocit :( a neviem co stym

spina pod chvostikom :(

(Moma, 20. 10. 2015 20:31)

ahojte PROSIM POMOZTE CO NAJRYCHLEJSIE, JE TO NEPRIEMNE NA DOTYK!!! moja andulka ma pod chvostom zachiteny a zlepeny aj prilepeny na chvoste trus a neviem ako jej to mam odstranit...je to strasne neprijemne na dotyky....uplne nechutne...a zda sa mi, ze ani andulke to nieje jedno...POMOSTE PROSIM CO NAJRYCHLEJSIE!!!! :(

veľmi našuchorená andulka.

(eva, 16. 10. 2015 18:55)

Dobrý den, naša andulka je od včera nejaká divná. je príliš našuchorená, má aj hnačku :( dostáva pravidelne aj púpavové listy, má ich veľmi rada, no teraz som nedala radšej. aj pierka stráca, čoho sa obávam, lebo to nie sú len tie malé, ale aj väčšie pirka, aj jedno z chvosta už stratila. čo s nou?

neviem co jej je

(pc pc pc, 27. 7. 2015 10:35)

moja andulka Riko robi zvlaštne veci furt vlni z hlavou a pritom vidava taki zvuk pc pc pc

Neviem co jej je

(Vlado, 24. 8. 2015 18:06)

moja andulka byva casto taka nasuchorena,ma stale spinavy zadok od trusu.trva to uz tyzden.inac zrat jej chuti.uz tyzden ako nastal tento problem som vysadil akukolvek stravu,dostava len proso.

Re: neviem co jej je

(kikuškaaalexko, 20. 9. 2015 14:33)

Ahoj ak vydáva pc pc neboj sa toho aj moja andulka spieva pc pc. A s tým vlnením hlavou nuž my sme mali AGPORNISA ktorý tiež vlnil hlavou robil to neustále a mal čudné správanie, tak sa nám to nezdalo a išli sme k zverolekárovi ten mu dal vitamín B a Selen a vlnenie prestalo potešili sme sa.

Re: vtacik.Pipo andulka

(biedak, 27. 7. 2015 10:47)

ti debil skurveni chod do piči ti kokote co ti bi si bol rad kebi ta dakto jebol o zem ha biedacik Pipo.

:(

(katka, 21. 7. 2015 20:25)

Moja andulka zvracia a samicka to ponom zje plus ta co zvracia ma este hnacku a samicka cervwe nozdry prosim o pomooc :(

pomoc

(ela, 21. 7. 2015 17:11)

Dostala som si andulku. Nechala som ju polietat a ked som ju brala tak ma džobla ale mala som aj rukavice. A tu andulku som si kupila dnes

hore oko

(mna spona, 3. 6. 2015 22:09)

Mojej andulke vipadlo okolo oka perie a ma ho opuchnute a aj cervene

chorá andulka

(denkaplienka, 9. 5. 2015 17:06)

Máme andulku a okolo oka je vipadalo perie a maho trochu červené