Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Bella

(Lala, 26. 12. 2014 14:20)

moja andulka nema perie nad zobakom čo mám robiť?

chrasticky na zobaku

(macka, 21. 12. 2014 9:42)

prosim vas mohli by ste mi povedat co to ma? ma okolo ozobia aj zobaku take biele chrasticky take suche to je,ako keby ho male spinavy

andulka

(alena, 6. 9. 2014 19:25)

Moja andulka prestala spievat, je cely cas ticho a nemoze lietat dlhsie vzdialenosti co predtym lietala

trus okolo kloaky

(Lucka, 26. 8. 2014 13:37)

Ahoj, nedavno som si kupila andulku ktora je zdrava,cula,papa,spi a nejavi znamky ochorenia. Ale okolie kloaky ma znecistene trusom.viem ze to nie dobre ale nikde som sa nedocitala ci to znaci chorobu...mam ju par dni s mojou druhou uplne zdravou andulkou a bojim sa aby to nechytila...poradte mi co to je,ako to mam liecit a ci je to nakazlive DAKUJEM!

Trasú sa

(Andulky, 1. 7. 2014 21:24)

Neviete preco moje andulky sa trasu co mam robit? vzdy kazdy den sa trasu pomozte mi co mam robit Prosim Vás

Re: Trasú sa

(Matej, 14. 7. 2014 8:25)

Pravdepodobne je to tym že ich maš na prievane skus ich premiestniť niekde inde lebo prievan im škodi.

Moje Andulky

(Andulky, 1. 7. 2014 18:00)

Mam andulky a jedna len spi a je horuca co mam prosim robit?

h.

(Amelie, 22. 2. 2014 17:24)

HOVNO

Re: h.Amelie

(Slavik, 2. 6. 2014 11:57)

Chod sa liecit,,, asi mas zivot moc nudny ked sa tu takto vyjadrujes.Potrebujes odbornu pomoc...

andulka

(peter, 29. 4. 2014 21:33)

Moja andulka je horúca.Čo mám robyť?

Andulka prespí 22 hodín

(peter, 11. 2. 2014 20:21)

Neviete mi poradiť mám andulku rok a pol, sem tam som ju len dával von.
Vždy bol plachý ale v klietke bol živý. terz skoro mesiac len spí, so zobákom zaboreným v perí. Nereaguje na zvuky ale zas , ked jej nechám otvorené dvere, tak aj von víde ale stále zatvára oči. Necháva sa hľadkať všade a nevadí mu to, predtým mu tovadilo a útočil zobákom, teraz je apatický. nenudí sa náhodou? kamarát hovoril, že na jar bude v poriadku, ked bude slnko a teplo ale neviem. Zajtra idem ku zverolekárovi.

ako mám naučiť rosprávať andulku

(jakub, 25. 1. 2014 11:38)

neviem naučiť rospravaťmoju andulku

cudna vec

(Marian, 19. 1. 2014 19:43)

ahojte,mam andulku uz pol roka,bola chora,tak sme ju odniesli ku zverolekarovi,dal jej nejaky roztok antibiotika a teraz je uz zdravsia,ale robi jednu cudnu vec, vracia trosku jedla zo zaludku a rozotiera ho po pravej nohe,nikdy predtym to nerobila,co to moze byt?

krv z kridiel

(denisa, 5. 1. 2014 23:14)

ahojte nasu andulku sme dnes pustili s klietky nech si zalieta po dome tak ako inokedy ale teras uz dlho sme ju nepustali lebo sme nemali cas noa teras sme ju nechali dlhsie vypustenu a vydela som ze tam jak ma kridla hore kde zacinaju tak jej islo krv aj z jednej aj z druhej strany.andulku mame uz asi 4 mesiace a ma rok a pol.neviete ze co by to mohlo byt?

Re: krv z kridiel

(eva, 13. 1. 2014 19:17)

chod ku zverolekarovi

andulka mi ´pelichá´....

(Saša, 10. 11. 2013 22:17)

mám andulku asi tretí mesiac a všimla som si,že jej začalo vypadávať perie na brušku.Je zelená a má tam dosť bielych miest.Okrem toho neviem u nej odsledovať príjem vody.Keď jej nalejem vodu do napájačky,niekedy ju má aj dva dni plnú a niekedy je už zasa po 10min.celkom prázdna!Neviem však,či ju vypila,pretože má kopu vody v klietke aj pod ňou.Inak je je asi v poriadku...je dobre a spieva až- až....

Re: andulka mi ´pelichá´....

(poradca, 9. 12. 2013 15:31)

poradim ti kup si vitaminy na perie a ak sa to nezlepsi ist ku zvelolekarovi

Andulka je chorá

(Viktoria, 21. 11. 2013 21:42)

mam andulku asi mesiac a stale sa boji..2 dni ju pozorujem a pri zobaciku na oboch stranach ma nieco sive vyzera to ako gulicka..a zobacik ma zlupany a ma cervene ok.. :(

Re: Andulka je chorá

(andulka, 9. 12. 2013 15:29)

ona sa po case prestane bat a navrhujem ist ku zvelolekarovi

Andulka je chorá

(Magdalena, 19. 7. 2012 22:43)

Keď boli horúčavy tak som Andulku osprchovala vo vode a od vtedy prestala poriadne chodiť,ťaha pravu labku za sebou neudrží sa na bidielku je stále dole pozerá cez spodnú časť klietky neviem čo s ňou ďalej, boli sme u zverolekára dal jej injekciu proti zápalu tcho to pomohlo no keď sme tam boli znova že to je asi neurologická porucha a nevedel čo ďalej, čo treba robiť?