Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Držím palce :).

(Admin., 6. 12. 2011 13:46)

Vieš Lea, je to ťažké povedať, ako by si ju mala správne ošetrovať, aby sa andulka uzdravila. Nemám s tím až také dobré skúsenosti. Určite by som šla s andulkou k veterinárovi. Možno sa mu podarí zistiť prvotný problem /ochorenie) tvojej andulky. Priznakov je priveľa... vypadávanie pierok, rýchle dýchanie, našuchorenie... všetko svedči o nejakej chorobe. Určite by si mala kúpiť tie už písané vitamíny. To andulke pomôže na rast peria a voda so soľou uľahčí tiež andulke dýchanie. Veterinári zvyknú dávať Promotor, ktorý sa pridáva do vody. Neuškodí to obom andulkám. Plus potrebujú dostatok vitamínov v potrave (vajíčko, jabĺčko, mrkva a podobne). Držím palce :).

Re: Držím palce :).

(Lea, 7. 12. 2011 15:00)

ďakujem za posledné info, a prepáčte že som sa vás tu stále niečo vypytovala, ale este by som sa chcela spýtať,že ked dám tú soldo vody, tak to neuškodí aj druhej andulke/andulákovi Miškovi? lebo chcem to vyskúšat a neviem ci to neuskodí aj jemu ...

pre Leu

(Admin., 4. 12. 2011 14:52)

Tak to potom kúp andulke také vitamíny na lepší rast peria ktoré zakúpiš v obchode. To sa dáva pre papagájov ktorím vypadáva perie, ono potom začne dorastať postupne. :)

Re: pre Leu

(Lea, 4. 12. 2011 15:05)

dobre ak nájdem :) ale nestačili by nejaké kúsky ovocia alebo zeleniny? aj tam su mozno nejake vitaminy na toto...ale ved to je jedno... a ked sa mozem este opytat, tak ako ju mam kazdy den osetrovat? lebo postrehla som tu aj ze ked ku kliete dam misku s vyparovacou sa vodou, tak tá umožní vlhkosť vzduchu... a to by na to dýchanie pomohlo?

.......

(Lea, 4. 12. 2011 14:42)

No, moja andulka má asi 2 alebo 3 roky, a áno, asi jej vypadáva veľa pierok, lebo na krídielku má také vypelichané malé miesto, a potom ešte že ked je na bidielku,alebo proste ked nelieta, tak stále dychčí, a nevie udržať tú rovnováhu... a ináč skúšala som aj to ohrievanie s infračerveným svetlom-čo ste sem na túto stránku písali, a zatvárala tak oči a bola našuchorená....ale to asi preto že jej bolo príjemne teplo... a najprv, ked jej to začalo, tak som si myslela, že je trochu prechladnutá a že preto tak stále kýcha ale to kýchanie trochu ustúpilo, a potom to vyzeralo akoby mala nejaku chorobu srdca.. lebo stále rýchlo dýcha a ked lieta, tak lieta oveľa pomalšie ako ten jej brat Mišo ten je úplne v poriadku... krásne perie a proste všetko ale ked sa pozriem na obidvoch, tak je tam velký rozdiel...

pre leu

(Admin., 4. 12. 2011 13:17)

No neviem...keď andulka má problém, že nemôže lietať, možno je to preto, pretože jej vypadáva veľa pierok. Ale s toho by si si nemusela robiť starosti, pretože to je možno výmenou peria, prirodzený proces. Ako domáce andulky pelichajú 1 až 2x do roka. Ale keď už máš andulku starú tak to môže dôjsť k tomu, že nemôže lietať. Skús jej poskytnúť nejaké hračky na šplhanie ktoré kúpiš v obchode, V období výmenou peria je dobre dávať andulkám naklíčené zrno a veľa čerstvého kŕmenia. Skús ho nerušiť vo fáze odpočinku a tiež je andulka vtedy citlivá na prievan a zmenou teploty. A keď sa často škrabe na jednom mieste, môžu to byť nejaký paraziti ale pod. Môže jej na tom mieste začať vypadávať perie a v tom prípade choď ku zverolekárovi.

???

(lea, 4. 12. 2011 11:37)

a ešte by som sa chcela opýatť že aké lieky by bolo najlepšie... lebo aj ked ju a jej brata Miša vypustíme do izby (nech si polietaju), tak ťažko lieta ale dnes už jej je lepšie.. no myslim tak že už viac lieta a ešte že stale si čistí perie hlavne som si všimla že pod krídlami....

pre leu

(Admin., 3. 12. 2011 14:47)

Choď za zverolekárom. Možno že budeš musieť mať andulku oddelene od partnera a podávať jej lieky každý deň ale to všetko ti povie už zverolekár. Keď ma takéto problémy a to kýchanie neustúpilo aj keď si zaistila dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, tak určite navštiv zverolekára.

Re: pre leu

(Lea, 4. 12. 2011 11:33)

ďakujem za radu aj keď som to už rodičomm povedala aby sme išli s ňou k zverolekárovi,a mama povedala ze on jej nijak nepomôže že on take male zvierata nelieci, a že by ju mohol maximalne utratit aby sa netrapila a to iste spravil aj s mojim andulakom Ričim ten bol tiež chorý ale ten sa otrávilpapierom.. :(

??

(lea, 3. 12. 2011 11:55)

chcem sa opýtať, že moja andulka je chorá a neviem ako, ale asi na srdce, lebo stále ťažko dýcha, kýcha a nevie dobre udržať rovnováhu na bidielku..tak preto sa chcem opýtať, že čo je najlepšie spraviť aby sa jej to ukludnilo.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8