Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka je chorá

443052_kanarik-kanar-vtacik-vtak.jpgPokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.

jeje.jpgPrvé príznaky:

Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.

Prvá pomoc:
- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.


Spráne tepelné ošetrenie

Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak,  aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

andulka8.jpg- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.

- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.

- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka:
Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

dsc00009.jpg.jpgDomáca lekáreň pre andulky.
Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria.  V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do  blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.

Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.

Krvácajúce rany


Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súboje
Čo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

fotografia0468.jpgHnačka


Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok
so samoty.
Čo môžete urobiť:
Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely  chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu.
Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.

Zápcha


Príznaky:
Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.
Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa  znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich  vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli  znášku opúšťať príliš  často.
Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.
Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.

Časté kýchanie

Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.
Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.
Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.

Paraziti


Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.
Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.
Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

fotografia0467.jpgPríliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák


Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.
Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou.
Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.

Problémy s okružkovanou nohou.


Príznaky: Noha je napuchnutá
Možná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží
vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.
Ošetreni: Urobí iba zverolekár.

Otras mozgu.


Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).
Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.

Ornitóza

Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá  objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k  jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete  vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.

Dôležité:
Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje. 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mierne piskľavé zvuky pri dýchaní

(Ivan Vanca, 11. 2. 2013 9:18)

Dobrý deň. Mám párik anduliek už pár rokov, a včera som si po dlhom uvažovaní zaobstaral ďalšie dve andulky. Z obchodu, nie od chovateľa. Obidve budú asi samičky. U jednej som si všimol, že občas pri dýchaní otvára zobák, aj vydáva také typické zvuky, keď je zadychčaná, aj keď len občas. Nemá však dôvod, lebo nebola v situácii, že by bola zadychčaná. A druhá andulka, aj keď neotvára zobák, ale počuť také piskľavé zvuky s takým zamrnčaním občas, také zvuky, ako keď človek nahlas dýcha nosom také krátke vdychy. Jesť som ich ešte nevidel, ale mám ich od včera spred večera, tak možno ešte nie sú aklimatizované. Môžte mi poradiť, prosím? ďakujem vopred.

hnačka

(ľoľo, 9. 12. 2012 10:28)

Dobrý deň, mám párik anduliek samčeka a samičku. Samička má hnačku už tretí deň, trus má zvláštne tvary a farby, andulka je zoslabnutá. Mám jej dať teda ten čierny čaj a živočíšne uhlie ?

Re: hnačka

(Stefi, 3. 2. 2013 10:03)

ahoj.ja mám tiež samičku má problémy to isté ale my sme jej dali to živočíšne uhlie a zaberá to.cíti sa lepšie skús jej dať do potravy a rozdrviť do zobáka

andulka je chorá

(Stefi, 2. 2. 2013 13:50)

Dobrý deň moja andulka je slabá minimálne sa pohybuje a je potravu pravdepodobne má hnačku . bojím sa o ňu . je to samička a mám aj samčeka preložila som ho do druhej klietky . dok krmiva som rozdrvila trošku živočíšneho uhlia a snažili sme sa ju aj nakrmiť .perie má načochorené a len sedí . prosím pomôžte mi .. na okolí nie je zverolekár ktorý by mohol pomôcť ...

pakostnica

(Dia, 2. 1. 2013 19:49)

Ahojte, moja andulka má pakostnicu. Nikde sa nič nepíše, čo by som mala robiť. Ráno a večer jej labky potieram harmančekovým čajom, ale neviem či to zaberie. Prosím poraďte mi čo mám robiť.

ANDULKA

(Matej, 31. 12. 2012 15:45)

Ahoj,
Moja andulka si škrabe perie a má poškený zobák, očné viečka a nozdry.
Bojí sa ma ale inak je živí.
.Ako by som mu mal ja pomôctˇ?
PS pekný blog.

moje andulki filip a filipka

(klaudika, 23. 10. 2012 20:21)

moje andulky su dve furt pistia co mam robit podla vás?

Re: moje andulki filip a filipka

(JA, 17. 11. 2012 10:20)

lebo je to asi tým že sa nemajú radi.

Andulky

(Adam, 21. 9. 2012 6:23)

Moje andulky sme priniesli domov pred dňom ale vôbec sa nehybu čo mam robit?

Re: Andulky

(ja, 28. 9. 2012 18:04)

Lebo sa boja.. ale neboj nič ani sa ti až fets rozhíbu.. ani si musia zviknut na svoje prostriedie : na klietku.. a púšťaj ich aj zalietat si v izbe... a akús im do klietky dať niejaké hračky aby sa nenudili..

Re: Andulky

(klaudika, 23. 10. 2012 20:23)

nie su zviknue nechj ich tak iba sa o ne pečlivo staraj:)

Leo

(Katka, 1. 6. 2012 21:28)

moj vtak si vytrhava perie ale moja mamka ho nechce zobrat k zverolekarovi. casto najdem po zemi pierka a moj vtak sa nejako prudko sklbe je mozne ze by to boli paraziti mam ist k zverolekarovi???

Andulky- Andulka je chorá

(Diana, 3. 7. 2012 11:41)

Dobrý deň, chcem sa opýtať.
Môj Olinko má niečo zelenkasté okolo očí. Inak je živý až až...ale znamená to niečo? Nie je to nejaká choroba? Skúšala som ho ožarovať stolnou lampou, ale nepomohlo. Neviete mi poradiť, čo robiť?

MLADATA

(MARIENKA, 1. 7. 2012 15:54)

PROSIM , PORADTE MI , MAM VYLIAHNUTE TRI MLADATA ANDULIEK A Z TOHO DVE SA NEVEDIA POSTAVIT NA NOHY , MAJU ICH LAJ. POVEDANE ROZCAPENE , ALE TA CO SA VYLIAHLA AKO STREDNA ,UZ VYLETUJE AJ Z BUDKY A AJ PEKNE CHODI PO NOHACH ,CO MAM ROBIT , MAM ICH NECHAT TAK ALEBO ICH MAM ......, SAK VIETE CO

andulka

(moj papagaj , 17. 4. 2012 22:20)

Dobry den neviete prečo moja andulka vraca proso????proso vraca tak v celku prilepene pri sebe

Re: andulka

(Admin., 20. 4. 2012 15:50)

Netrápiš andulku nejak? Myslím tím tak, že či ju nezaťažuješ nejakými vecmi ako napríklad, že ju púšťaš vonku do izby, a andulka má zatiaľ ešte strach. Alebo či si ju niekedy nevypusti/la do miestnosti kde sa naozaj bojí, či ju nechytáš do ruky a tak. Alebo či si ju neoddelil od partnera. Tieto dôvody MOŽU byť príčinou vracania prosa. Vtedy skús andulku upokojiť, podávať je suché krmivo. Pokiaľ nič s toho andulke nerobíš, skús navštíviť veterinára.

Pre Leu

(Admin., 9. 12. 2011 13:30)

Nie. U človeka je to tak, že pri inhalácii slanou vodou, to nemá nijaký negatívny vplyv na človeka. Odporúča sa to pri problémoch s dýchaním. A to keď priveľa solíš jedlo a pravidelne. Potom to môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele, opuchy dolných končatín, zvýšený krvný tlak - ale to je pri dlhodobom presoľovaní. U anduliek to nie je tak. Ale zase im tu vodu nesoľ priveľa tak akurát a na tvojho Miška to nebude mať vplyv.

Re: Pre Leu

(:), 13. 12. 2011 19:51)

tak Dakujem za informácie, a budem sa snažiť zachrániť moju andulku... a len tak vám poviem že čo sa mi stalo: ked sme priniesli domov oboch, tak mali bledoružový noštek, a neskor sa im začal sfarbovať do modra, a tak sme vedeli, ze sú to samčekovia. Dali sme im maná Rišo-tá corá andulka a Mišo.potom sa Rišovi začal ten noštek sfarbovať do bordova, tak my že je to samička. tak teraz nazaj neviem :) tak je to sa mička s menom Riško/Riška :)

pre Leu

(Admin., 7. 12. 2011 15:37)

Neboj sa, neotravuješ ma .). Vlastne som rada že si navštívila moju stránku :D, a nie, neuškodí to obom andulkám. Aj keď by bolo lepšie si ju oddeliť a tak jej to podávať, ale keď nemáš druhú klietku, tak nevadí.

Re: pre Leu

(Lea, 7. 12. 2011 17:34)

:) Noo viem ze by bolo lepsie ich oddelit, ale raz sme to skusali,lebo sa stale bili , a jedneho sme dali tam, a druhehu tam, a boli cele dni len ticho,taky smutny :).. tak sme ich dali zasa spolu a nechcem aby zas oli taky smutny .. takze hovorite, ze im mozem dat teda tu vodu hej? a na ladviny to nema nejaky vpliv? jak na ludi..