Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Moja andulka sa vobec neumyva

(Natalia Dobrosrdečná, 11. 4. 2015 13:46)

Katka!!! velmi pekne ti dakujem! to bude asi tým. Vyskúšam a uvidím. Dakujem za radu Katy

lepsi

(jozo, 27. 3. 2015 12:32)

ked chcete ist na lepsiu stran ku ako je tato tak chote na www.andulky.sk

nič

(Simona Lacušková, 10. 3. 2015 19:55)

Ja si myslím že je to dobrá stránka pre chovateľov anduliek.Vlastne som na túto stránku prišla preto aby som zistila čo mám robiť s mojimi dvoma andulkami Bluom a Perlou.Mená som im vybrala sama podľa rozprávky Rio.Blu je modrí a Perla žltá takže si myslím že sa im tie mená hodia a som rada že táto stránka vôbec existuje.

vypušťanie

(anonym, 27. 2. 2015 23:02)

Dobry den chcem sa opytat ak budem mat parik anduliek a budu vecsinou v klietke mozem ich vypustat polietat si po izbe ? ci mozem vypustat po izbe len ked mam 1 andulku . a etse 1 otazka ked bude parik v 1 klietke nezacne hned hniezdit za odpoved vopred dakujem .

andulky

(tdk, 12. 2. 2015 11:51)

Checm sa spitat mam parik anduliek ktori mal mladata a kedy bude mat zase

Re: andulky

(Lívia, 23. 2. 2015 17:27)

Kedykolvek keď im dáte búdku.

andulka

(ja , 19. 2. 2015 21:07)

Dobrí deň chcem sa spýtať mám doma andulku samca mal modré ozobie A teras sa mu zmenilo na hnedé čím to je?:-(

Re: andulka

(Lívia, 23. 2. 2015 17:25)

Keď sú andulky mladé, majú všetky modré ozobie. Samičkám sa neskôr sfarbí dohneda, samčekom ostáva modré.

Rady , problémy a riešenia

(Tomáš, 3. 6. 2013 18:16)

Ak potrebujete pomôcť a rady od skúsených chovateľov napíšte nám na www.papagaj6.webnode.sk v sekcií Diskusné forum.
Vždy vás privítame a poradíme. Vašou podporou by bola možnosť liku na Facebooku a zúčastňovanie sa v diskusií .Ďakujeme.

Re: Rady , problémy a riešenia

(lucka, 20. 2. 2015 16:14)

Prosím o pomoc! Moja andulka trasie hlavami a vypadávajú perie. Ináč robý všetko ako doteraz: vyjde z klietky a ide vnu, letí po izbe. Len ten trasenie hlavou...

andulky

(gabriela, 27. 9. 2014 21:58)

Chcela by som vediet kolko krat do roka moze mat andulka mladata, lebo sa neviem nikde docitat a tohto roku ma po druhy krat mladata.
Re: andulky

(Peto, 7. 1. 2015 21:05)

Odporucam maximalne 2x do roka ale s prestavkou.Ja som to tak neurobil a samicka mi po tretom odchove uhynula lebo bola vyčerpana.Ak by nahodou zniesla aj treti krat tak vajicka zahodit a uzavriet budku.

Ochočenie

(Daniel, 2. 11. 2014 8:33)

Zdravím, mám 2 dvojročné andulky a chcel by som sa spýtať, či sa dajú ochočiť alebo musí byť iba jedna. Ďakujem.

Re: Ochočenie

(Mária, 20. 12. 2014 13:14)

Ten istý problém mám aj ja.
Mám 2 neskrotené mladé andulky

nO NEVIEM

(Nataša Dinksová, 15. 11. 2014 12:17)

Katy no neviem neviem či sa mi to zíde, lebo klietka stojí das 100 eur to ja toľko nemám mám len 10 eur a 400 eur nezíde sa mi to, ale ved 400 je viac ako 100 ne???? je to viac takže sa mi to zíde môžem si to kúpiť ked to stojí 100 eur dám 400 eur fajn.

Re: nO NEVIEM

(aba, 9. 12. 2014 17:28)

Najlacnejšia klietka je za 23 eur .

Ja viem!!

(Katarína Pipiaková, 15. 11. 2014 11:57)

Natašy ja viem ako im zabezpečíš nový priestor na bývanie prosťe kúp novú klietku, to sa ti zíde určite

klietka

(Nataša Dinksová, 15. 11. 2014 11:55)

Ahojte!! som Nataša Dinksová, ale mám andulky menom: Charlie a Jack a neviem či som kúpila dobrú klietku, lebo moje andulky Charlie a Jack nemajú voľný priestor poradte mi ako im zabezpečiť nový priestor aby sa mali dobre poradte ked viet please!!!

čvirikanie

(Martina, 8. 9. 2014 16:18)

Prosím o pomoc neviem si dať rady moja andulka stále čviriká a nevieme ju utíšiť! Je to veľký problém. je to samička.....

Re: čvirikanie

(Anonym, 2. 11. 2014 17:51)

Dobrý deň,
aj nám čvirikala ale keď sme kúpily dalšiu tak už vôbec nečvirikala


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »