Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Môžu samci byť spolu ?

(Ivana, 10. 7. 2015 9:54)

Prosím chcela by som vedieť či môžu byť dvaja samci spolu preto že mám doma andulku Lola a chcela by som si pondelok alebo utorok kúpiť andulku ale samca myslíte že by sa handrkovali

Re: Môžu samci byť spolu ?

(Ma, 23. 11. 2015 15:58)

V niektorych pripadoch an o moj pripad je ze sa samci krmili a vobec sa nebili

Andulky

(Alex, 15. 7. 2015 12:51)

Dobri den mám dva pári anduliek a jeden pár mi zniesol jedno vajíčko a po dlhej dobe nezniesla ani jedno čo mám robit proooosím.Ďakujem

Re: Andulky

(Ma , 23. 11. 2015 15:54)

Nic vihod ho a pockaj na dalsiu znasku

bordel u andulkach

(Paulína, 27. 9. 2015 14:53)

chcem sa opytat a poraďte mi chcem si kupit andulky 3-4 kusy robili by veľmi velky bordel ? Prosím porad te mi.

Re: bordel u andulkach

(Ma , 23. 11. 2015 15:46)

Ked ich chces mat v byte tak bordel robia ale ked vonku tak ani nie

rada

(andulka, 15. 10. 2015 14:22)

posim o radu znesu sa anulky z agapornisami v jednej voliere ?za odpoved dakujem

Re: rada

(Ma , 23. 11. 2015 15:44)

Aj ano aj nie ale kamaratovej andulke agaporbis odcvakol zobakom prst

moje andulki

(Matej Furuglas, 31. 10. 2015 14:52)

dobri den je normalne ze moje andulki sa ma neboja ale ostatnich z mojej rodini sa boja

Re: moje andulki

(Ma , 23. 11. 2015 15:42)

Ano lebo na teba si zvikli

Môžu samci byť spolu ?

(Ivana, 10. 7. 2015 9:54)

Prosím chcela by som vedieť či môžu byť dvaja samci spolu preto že mám doma andulku Lola a chcela by som si pondelok alebo utorok kúpiť andulku ale samca myslíte že by sa handrkovali

Re: Môžu samci byť spolu ?

(Ma, 23. 11. 2015 15:41)

V niektorych pripadoch ano moj pripad bol ze sa dvaja samci krmili a vobec sa nebili

Choroba

(Marek, 23. 11. 2015 15:39)

Ahoj moja andulka je cela nasuchorena a velmi rychlo kyve chvostikom neviete co s nou bude dalej

beauty

(budggie, 16. 11. 2015 15:15)

veľmi sa my pacia tie obrazky anduliek na celej tejto stranke :-))

párik anduliek

(andulka, 23. 8. 2015 9:08)

doma som mal niekoľko mesiacou jedneho samčeka andulky potom sme mu s mamou kupili samičku v obchode samček je modrý a samička je zelenožltá a chcela som a opitať či je normalne že su asi jeden mesiac a pol spolu ale stale sa parkrat denne dobnu a le samička sa ku samčekovy slale bliži a semčk ide dalej alebo odlety a samčka ho potom dobne a samček odleti niekedy aj on dobne samičku ale ona mu to vrati ale vedia si dať aj pusinku. Čo mám s tým robiť prosíííím poradte my. Ďakujem.

Re: párik anduliek

(peterpolonyi80@azet.sk, 30. 9. 2015 17:36)

Prosim co ti odpovedali

čo??

(Natalia Lužná, 8. 5. 2015 15:47)

čo si??? to nemyslíš vážne aba, toľko nemôže stať nová klietka, však 1 klietka stojí asi 10 eur. Ale za 23 eur klietku??? by som nekupila.

Moja andulka nechce lietať

(Melánia Oriešková, 3. 5. 2015 19:08)

Ahojte!!!! chcela by som sa poradiť z lietaním. Charlie a Jack vôbec nelietajú, čím to je??? prosím poradte. Dakujem!!!

Moja andulka sa vobec neumyva

(Natalia Dobrosrdečná, 11. 4. 2015 13:42)

Dobrý deň!!! Mám 2 andulky menom: Charlie a Jack, a vôbec sa neumývajú čím to je???? prosím porate. Dakujem.

Re: Moja andulka sa vobec neumyva

(kATKA PIPIAKOVA, 11. 4. 2015 13:44)

Naty, ja viem čím to je. To bude asi tím že nemajú radi vodu tak sa neumývajú, tobude asi toto.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »