Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Chitra Andulka

(Nika, 20. 3. 2013 21:49)

V článku je toľko gramatických chýb, že som nadobudla pocit, že ho písalo sedemročné dieťa. Nedalo sa to ani dočítať...Preboha, aspoň základy pravopisu, keď už si vlastnú stránku založím!

Re: Re: Chitra Andulka

(Petra, 1. 4. 2013 15:13)

Nika to ze su tam gramaticke ....to myslis v tej rade jak naucit andulku rozpravat alebo v clanku na tejto stranke

Re: Re: Re: Chitra Andulka

(normálny človek, 9. 5. 2013 18:49)

Panebože, keď niekto myslí gramatické chyby tak myslí gramatické chyby.
Preboha, a to fakt písalo nejaké decko veď dnes už všetci píšu len na počítači a neučia sa to čo sa majú učiť a potom sú sprosté a nevzdelané a poniektoré aj parádne rozmaznané.

PS: Vypnite konečne počítač a chodte von.

Re: Re: Re: Re: Chitra Andulka

(Real, 5. 6. 2014 7:44)

Mňa to tiež rozčuľuje, taká je realita, stretneš sa s tým na všetkých fórach, týka sa to hlavne porevolučnej PC generácie. Je to prejev slaboduchosti.

Re: Re: Chitra Andulka

(tiger, 13. 4. 2014 18:40)

no základná chyba je aj v tvojom slove "chytré"je s "y"

Re: Chitra Andulka

(natália laczková, 14. 6. 2014 16:07)

Ahoj!!! Lauri pred chvíľou som si čítala čo si napísala a veľmi ma to potešilo naučiť môjho Jacka a Charlieho rozprávať ale neviem neviem aj ked sú dvaja či by sa naučili hovoriť?

moja andulka

(natália laczková, 14. 6. 2014 16:02)

mám doma 2 andulky a dávame im vodu na kúpanie dnes sme boli v tescu a kúpili sme im sépiovú kosť a aj vitamínovú tyčku.

Druhe vajicka

(Maros, 30. 5. 2014 11:54)

Zdravim,

ako je to, ked sa mi este jedna mlada andulka zostava v budke, tesne pred vyletenim (asi sa jej este nechce) a samicka uz opatovne zacina klast vajicka.

Je to normalne, .. nevysili sa pri druhom po sebe iducom hniezdeni? A co mlady jedinec, ktoremu sa z budky nechce?
Vdaka

Re: Druhe vajicka

(Real, 5. 6. 2014 7:34)

Mladá andulka skôr či neskôr búdku opustí- to je individuálne. Samička kladie vajíčka opakovane po prvom vysedení -to j tak isto normálne. Neodporúča sa ju však nechávať vysiedieť 3x a viac, jednoducho po druhom sedení vyber z klietky, resp. voliéry búdku.

Klietka

(Adrika, 3. 5. 2014 16:26)

ahojte,možem sa opýtať čo má mať andulka pod sebou? (piliny) ????? Dakujem

Padanie peria

(Simona, 17. 2. 2014 11:34)

Mojej andulke vypadáva perie. Je skoro všade. Je možné tento ,,proces,, nejako zastaviť? Ak teda niečo/niekto bude ochotný mi pomôcť môžete sa mi ozvať na môj e-mail siminak@centrum.sk Dakujem vopred

Re: Padanie peria

(Fufi., 9. 4. 2014 17:40)

Andulky mavaju obdobia preperovania. Vypádavajú im pierka staré aby mohli narásť nové. Je vhodné kupit doplnkové vitaminové proso. Je v malých sáčkoch s názvom Vitamíny. Treba pridávať do stravy. Preperovanie trvá pár dní. Ak by andulka bola smutná, našuchorená a necistí si pierka sedí len v rohu klietky alebo na spodu klietky je chorá a treba vyhladat veterinára.

Fufi

(Fufi., 9. 4. 2014 17:30)

Povodná krajina anduliek je Austrália. Urcite nie mínusové teploty. Sú chovatelia ktorí naucili andulky aj v zime vo voliere prikryté. Moja osobná skúsenosť je že andulku dávame von v lete, pozor nie na priame slnko. V týchto dnoch je andulka na okne tiež lebo je krásne. Prievan andulke ublizuje taktiež. Može aj zomrieť.

andulka

(p, 28. 3. 2014 19:23)

No ja som ešte není expert na andulky lebo ja ešte len budem mať andulku na narodeniny ale určite si kúpim 2 lebo nechcem aby si začla vytrhávať perie atď.
Nádherná stránka :-)

Re: andulka

(Fufi, 9. 4. 2014 17:22)

mame andulku uz 7 rokov. Je sama ale denne s ludmi. Má v klietke zrkadielko. Kazdý sa jej prihovára a má spoločnosť. Je stastná.

teplota

(peter, 6. 4. 2014 20:37)

prosim poradte mi pod akou teplotou mozu byt andulky vonku aby nezomreli??? pls poradte co najrichlejsiee :D

Re: teplota

(Peter, 8. 4. 2014 14:25)

Najmenej cca 20 a Najviac cca 35

Generačný chov anduliek

(Pipo, 7. 4. 2014 20:42)

Chovám andulky v dome vo voliére. Mám základný pár, minulý rok samička zahniezdila, takže pribudli dve mláďatá, tento rok úspešne vysedela ďalšie dve. Zaujíma ma či je vhodné nechávať takúto "zostavu" ďalej alebo ich (teda tie mladé) mám čím skôr vymeniť za andulky z iného chovu? Ak by sa neskôr medzi sebou spárili, môže dôjsť k degenerácii chovu ? Prosím poraďte mi.

123

(Ja, 10. 3. 2014 14:21)

Krásna stránka :) A dosť užitočná ;)

Andulky vonku cez zimu

(Lea, 2. 3. 2014 19:25)

Myslite si ze mozu byt andulky vonku cez zimu vo voliere ked tam maju aj budku? :/
Prosim odpoved


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »