Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re:andulka mi nepapa

(alex, 1. 4. 2017 9:43)

Tak co jej mam dat papat?davam jej proso

Re:andulka

(Sara, 31. 3. 2017 18:59)

Radšej nie to by sa andulka nudila a to nie je pre andulku dobre. Nechovaj andulku spolu zo zebrickou ale s inou andulkou.

Dá sa skrotit andulka v dvoch rokoch?

(Alex, 8. 3. 2017 16:14)

Ahojte mam pre vas jednu otazku:Dá sa andulka skrotit v dvoch rokoch?Ak áno poviete mi prosím ako?

Re: Dá sa skrotit andulka v dvoch rokoch?

(Paulína, 21. 3. 2017 20:11)

Dá, musíš sa jej venovať, približovať sa ku nej/jemu pomali, skús aby ti papal/a z ruky dávaj si ju na prst a potom ju/ho skús vypustiť z klietky. Najskôr bude asi len sedieť na klietke ale on/a si zvykne. Do klietky možno vlezie aj sama, a takto pokračuj každý deň :D :)

Re: Re: Dá sa skrotit andulka v dvoch rokoch?

(Alex, 28. 3. 2017 14:29)

Dakujem:)

Re: mlada

(Sara, 25. 3. 2017 13:13)

Možeš. Samička by mala byť najprv skrotena. Potom ju môžeš dať ku samčekovi.

Mlada

(Zuzka, 23. 3. 2017 23:03)

Ahojte poradte mi prosim .Mam krotkeho samceka andulku aj rozprava .Chem mu kupit samićku .Bude mat cez 5 tyzdnov .Mam ju hned dat samćekovi do klietky ?Alebo ju mam dat zvlast?

Re: ?

(Sara, 19. 3. 2017 13:24)

Možnože ten kvet sa jej tak zapáčil že už nemá záujem sa baviť s ťebou. Skus jej ponúknuť dajakú hru. Napríklad: začňi kresliť tak aby si to všimla. Možno ju to priláka a urobí niekoľko čiar. Alebo ju vyzvi na hľadanie maškrty.Schovaj maškrtu do niejakej krabičky

Re: ?

(Sara, 19. 3. 2017 13:22)

Možnože ten kvet sa jej tak zapáčil že už nemá záujem sa baviť s ťebou. Skus jej ponúknuť dajakú hru. Napríklad: začňi kresliť tak aby si to všimla. Možno ju to priláka a urobí niekoľko čiar. Alebo ju vyzvi na hľadanie maškrty.Schovaj maškrtu do niejakej krabičky

Re: Dá sa skrotit andulka v dvoch rokoch?

(Sara, 17. 3. 2017 16:43)

Nie. Andulka by sa mala krotit už od malička. A ak potrebuješ skrotit andulku tak si to pozri na tejto stránke.

male

(filip, 9. 3. 2017 21:41)

Čo majú mať v domčeku na malé

Re: male

(Alex, 10. 3. 2017 10:31)

Nič tam nemusia mať.

?

(Cynti, 6. 3. 2017 21:21)

Ahojte.Po dlhšom uvažovaní som si kúpila andulku ktorá mi po dvoch dňoch sadala na prst a jedla z ruky ale asi po dvoch týždňoch sa to zmenilo našliel si miestečko na kvete a od vtedy tam trávi väčšinu času a už nechce ani sadať na ruku aj keď vyzerá,že je spokojný lebo si pospevuje aj sa hraje ale stratila záujem o akýkoľvek kontakt so mnou.Neviete čo to mohlo spôsobiť resp.,že prečo sa jeho spravanie tak zmenilo? (Podľa jeho predošlého majitela je to 4-5 mesačný samček)

moze najdena andulka prenasat vtaciu chripku?

(Eva, 9. 1. 2017 11:50)

Ahojte nasla som andulku a mama ma uplne vysttasila ze moze prenasat vtaciu chripku. Je yo mozne? Alebo niekomu zaletela? Dakujem

Re: moze najdena andulka prenasat vtaciu chripku?

(Simona, 23. 2. 2017 18:03)

No myslím, že nie.A andulka by vonku dlho neprežila takže by sa nestihla nakaziť.Určite niekomu uletela.

Môže andulka stratit hlas

(Sofia Zavacka, 22. 1. 2017 21:27)

My máme 2 mačku a v sobotu zhodili klietku ktorá sa rozbila na dve časti a andulka viletela na okno mala veľké šťastie že mačkám uletela lebo už ani novú deň nevita z radostou. Takže to môže byť od strachu?Ahoj

Re: Môže andulka stratit hlas

(Simona, 23. 2. 2017 18:01)

To je jasné, keď prežila taký šok.Najlepšie bude, keď jej kúpite partnera a malo by jej byť lepšie.

Mŕtva

(jajka , 28. 1. 2017 15:52)

Pomoooc čo mám robyt mne umrela 1 andulka po
1a pól roku minulý týždeň neviem prečo a tá druhá teraz je ticho sedí na 1mieste aj 2 hodiny bez pohybu potom si sadne na misku z žrádlom a tam pozerá vždy má sklonenú hlávku a strašne m chýba tá 1 :(,:(,:(,a bojím sa že umrie aj tá 2.

Re: Mŕtva

(Simona, 23. 2. 2017 17:58)

Musíš čí skôr kúpiť ďalšiu.

?

(sonca, 4. 1. 2017 16:45)

Ahoj chcem sa opytat moze sa andulka v zime sama kupat alebo teda namocit ? kupila Som mu tu vanicku na kupanie ale neviem dakujem


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »