Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Meno

(Sofi, 7. 1. 2018 14:25)

Chcem sa spytat ci mozem dat andulke meno Jojo????

Re: Meno

(Jano, 14. 1. 2018 14:58)

Ano mozes sak andulke mozes dat vselijake meno;)

Nove stranky

(Sara, 16. 4. 2017 16:33)

Viete mi poradit ine stranky ako je tato?Nemyslim že tato stranka je zla.Je dobra.Ked mi len chcete poradit tak česke nie.

Re: Nove stranky

(Olga, 14. 1. 2018 14:56)

Preco nevies po cesky:)!!!!!!?

Hranie vonku

(Laura, 23. 3. 2012 16:19)

Ahojte to som ja Laura no tak andulky sa mozu aj sami hravat vonku ale musi bit vicvičena ked ma mate radi tak mi odopiste Andulky su aj perfektne a ftipne napriklat minule ako som pustila andulke hudbu tancovala do lava prava lava prava az stale potom som to vipla a zacala namna tenkim hlaskom spievat tu piesen sa moja andulka ucila tižnet a pol a bol to krasni spev a Držim vam palca a odpište

Re: Hranie vonku

(..., 14. 1. 2018 14:50)

Píše sa vtipné, napríklad a týždeň ty blba

Andulka nechce jest

(Kristína, 5. 1. 2018 20:51)

Co mam robitrobi ked andulka nechce jest. PROSIIIIM O POMOC SOM ZUFALA:(

ako ?

(alex , 19. 4. 2017 18:53)

Ahojte ked vyberiem von s klietky andulku a dam si ju na rameno a chcem ist s nou niekde napr. do obyvacky hned odleti je na ramene len vtedy ked na mieste sedim povedzte ako ju mam naucit nech neodleti ked s nou niekde idem prosim odpoved!!!

Re: ako ?

(Alex, 20. 4. 2017 19:12)

prosim odpoved co najskor!!!

Re: Re: ako ?

(nebezpečnstvo, 13. 5. 2017 12:35)

ake vetvy môžu mať andulky v klietke?

Re: Re: ako ?

(Emma , 15. 5. 2017 23:54)

Ľahko najskôr si daj na rúru zrniečka a a 10 minút jej ich núkaj každích 40 -50 minút.aA takto postupne každý deň.A keď dôjde jedením prstom ju hladká. a Andulka sa dá skrotiť za pár hodín.

Re: ako ?

(Sara, 22. 4. 2017 8:59)

Možno sa jej iné miestnosti nepačia alebo nechce s tebou chodit iba stat na ramene.Tiež môže mat z iných izieb strach.(myslim si to)

Re: ako ?

(Mvjjdjhjdjd, 5. 1. 2018 20:45)

Daj si pamlsok na rameno

Re: ako ?

(Eva, 5. 1. 2018 20:49)

Daj si pamlsok na rameno

PLZ!!

(Sasa, 20. 7. 2017 14:29)

PLZ dajte mi niejakú otázku ohľadom anduliek ,PLZ rada poradím!!(samozrejme odpoviem na otázku na ktorú odpovedať viem.)Veď tak dlho tu dakto nenapíše komentar. P.S.Andulky sú najkrajšie vtáčiky aké som videla.

Re: PLZ!!

(, 5. 1. 2018 20:43)

Kolko trva nez sa andulka nauci jedno slovo????

Prosím pomôžte :(

(Nika, 4. 1. 2018 22:02)

Ahojte, mám taký problém mam dve andulky (dvaja samčekovia) vychádzaju spolu super ale jeden samček (konkrétne Max) keď ho vypustím z klietky, chvíľu lieta a potom zaletí na skriňu a sedí tam kľudne aj dve hodiny. zatiaľ čo druha andulka (Mike) lieta všade možne, vie mi vyliezť na rameno atď. Ale max stále sedí na skrini... PROSíM POMôžTE

Re: Prosím pomôžte :(

(Mia, 5. 1. 2018 20:39)

Skusaj mu ponukat maskrty alebo ho pustaj v izbe kde nemas nabytok za ktory by mohol zaletiet. Dufam ze ti pomozem. Ahojjjj

andulka

(bezperia, 25. 7. 2017 16:19)

strazim andulky vnukov, ale .... jedna je na brusku a nozickach uplne bez peria...asi pred 2 rokmi to zacalo na hrdielku, deti boli u doktora, ale zrejme to pokracuje prosim poradte uz mam i ja z toho traumu.

Re: andulka

(sonulka, 5. 10. 2017 22:02)

Prežila?


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »