Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prosim o odpovet

(tuikla, 1. 9. 2012 16:32)

mam andulku a jedna sa naučila vihazdovat krimitka potrebujem poradiť inač mi ujdu

Re: prosim o odpovet

(Admin., 2. 10. 2012 16:30)

Skús zalepiť otvor aby ti neušli alebo priviazať kŕmitka o klietku :)

andulky su ticho

(roko , 15. 9. 2012 9:40)

mam parik anduliek 2 dni a takmer vobec nečvirikaju
neviete prečo ?
a nechce jest z krmitka ale len to čo je na zemi

kamos pre Bobka - ano alebo nie??

(matia, 28. 8. 2012 1:03)

Ahojte. Ja mam samceka, ktory ma 7 rokov. Je krotky, rozprava, pusinkuje, atd.... a teraz uvazujem ze mu zadovazim nejaku spolocnost ci uz samicku alebo samceka. Ale mam trochu obavy ako to prijme ked bol taky dlhy cas sam. Co myslite?

Kuchyňa

(Lizzie, 14. 8. 2012 16:24)

Ahoj :) Budem mať onedlho Andulky, a chcela by som vedieť, či ich môžem dať bezpečne do kuchyne. Niekde som totižto čítala, že v kuchyni by nemali byť, lebo že sú tam nejaké nebezpečné výpary (?). A ešte, či môžem andulky s klietkou dávať na balkón. Ďakujem za rady :)

Re: Kuchyňa

(Lizzie, 14. 8. 2012 16:26)

To som ešte ja :D Nechcem ju mať totižto v obyvačke, tam máme často pustený televízor, bojím sa, že by ju to rušilo, a hlavne večer, keď pôjde spať.

Re: Re: Kuchyňa

(Admin., 14. 8. 2012 17:06)

Nie podľa mňa im to neublíži. Niektorí ľudia naozaj nemajú na výber a musia andulky uložiť do kuchyne a táto miestnosť je taktiež živá pretože sa tam pohybujú ľudia a andulka sa nenudí ako napríklad v detskej izbe. Keď budete variť niečo príliš ostré tak andulky môžeš dať na chvíľku nabok to im nebude prekážať. A na balkóne ich môžeš mať. Ja andulky mávam stále na balkóne, keď je leto ich iba trochu z hora prikryjem a celý deň tam sú dokonca som ich tam nechala aj 3 dni :D pretože som ich zabudla dať dnuka a nič sa im nestalo. Ale v zime ich nedávaj. Ja keď som si kúpila Kika tak som ho hneď dala na balkón a on to miesto miluje aj Richy pretože môže čvirikať s ostatnými vtákmi a taktiež môže napodobniť ich zvuky :).

:)

(..., 14. 8. 2012 13:34)

Ahoj chcela by som sa ťa na niečo opýtať .. na začiatok musím povedať že máš krásnu stránku lebo je na nej naozaj všetko :) .. a teraz prejdem k téme.. kamarátke strážim andulku na niekoľko dní..má asi jeden mesiac a je veľmi agresívna..podla mňa je v strašne malej klietke ale to už je na kámošku, keďže ju nemá dlho tak jej možno kúpi väčšiu..keď dám do klietky ruku tak je v pohode aj ked mu mením žrádlo a podobné veci..ale má ešte jedno miesto na ktorom zvykne žrať a keď mu tam idem niečo položiť tak ma chce hryznúť...alebo ked hociako sa ku nemu priblížim..inak vždy som pri ňom a keď odídem tak zvykne aj kvičať :D .. nechce mi ísť ani na prst, už som skúšala snáď všetky rady aké sú na internete...keďže ho nemám dlho tak možno ešte ku mne nemá takú dôveru ale aj tak by som sa chcela spýtať či to je povahou a bude taký stále alebo je to len dočasné a dá sa mu nejak pomôcť aby taký nebol? ..a v klietke je sám takže tým že sú v klietke dvaja to nebude..a aj kamoška mi vravela že dosť je agresívny..ďakujem za akúkoľvek pomoc :)

otazka na admin

(Petra Melicharova, 18. 7. 2012 21:45)

Admin mam este jednu otazku kde mas ty polozenu klietku lebo rodicia mi nedovolia dat si ju do detskej lebo to vraj bude len bordel a do kuchine nemozem lebo andulke skodia vypary s kuchine kam si ju mam dat a kde ju mas ty prosim odpis a za mekcene sa ospravedlnujem lebo akurat na tomto pc nejdu mekcene lebo je z nemecka

Re: otazka na admin

(Admin., 19. 7. 2012 13:33)

No, najlepšie je ju dať tam, kde sa deje veľa vecí, aby sa andulky nenudili. V mojom prípade to je obývačka. Mala som andulky aj v kuchyni ale potom som ich premiestnila a myslím, že ani kuchyňa nie je zlá. Keby tvoja mamka varila niečo ostré tak ich môžeš na chvíľku premiestniť ale inač ich tam môžeš nechať pokiaľ ich nemáš kde inde dať.

rada

(petra melicharova, 17. 7. 2012 20:04)

ahoj Admin mám ešte jednu otázku prosim porad mi ešte raz mám andulku čvira je to samček a okrem Fialky mam ešte andulku sisi ktora je samička ale fialka je od nich oddelená sisi ma okolo 1 roku a čviro 3 týždne aj niečo.Máme velkú klietkupresne na andulky mame kopu hračiek dobru stravu a hlavne budku na andulky co musim urobit aby sa spárili...je mozne ze sisi nieje typ na párenie alebo sa nechce parit je mozne ze sa nemoze parit alebo nema vhodne podmienky ja naozaj neviem a preto sa ta pýtam prosim ta porad mi aspon nieco...dopredu ti dakujem petra

Re: rada

(Admin., 18. 7. 2012 13:23)

Nie. Sisi je určite v poriadku ono samček andulky sa môže páriť až keď má minimálne okolo 6 mesiacov a samička okolo 8. Takže Čviro je ešte na to primladý :))

pomoc

(petra melicharova, 27. 6. 2012 14:26)

ahoj admin prosim ta poradis mi ze moja jedno rocna andulka Fialka nema sfarbene ozobie v zoo dome mi povedali ze 50% ze je to samicka a ze uvydim za dva mesiace sa to ukaze ale ona ma uz 1 rok a nic ma ho slabo fialove s ruzovim okrajom prosim porad mi...........petra.

Re: pomoc

(Admin., 29. 6. 2012 14:02)

Ahoj Petra. Totižto nie si jediná s takýmto problémom. Ale nemusíš sa pre to nejako báť. Pokiaľ má samička také fialové ozobie tak po roku a pol by sa jej už mohli prejaviť nejaké náznaky. Richymu sa presne po roku čo sme ho kúpili začalo sfarbovať ozobie do modra a ešte sa mu ani poriadne nezafarbilo. Naozaj je ťažké u anduliek zistiť pohlavie, ale skús ju sledovať poriadne. Jej správanie atď pretože aj podľa toho sa dá zistiť či sa jedná o samičku. Tiež sa veľmi ľahko zisťuje, keď pri nej máš partnera a pozoruješ ich správanie :)).

rada pre kiku

(petra melicharova, 26. 6. 2012 21:52)

ahoj kika super ze dostanes andulku ja ti poradim daj vetvicky vodorovne a z ceresne z hrusky nedavaj je jedovata...a ked chces len jednu andulku vyber si samceka samicka by bola agresivna a samcek sa rychlejsie nauci rozpravat a skrotit samicke to trva dlho...daj si stranku www.youtube.com a zadaj tam do vyhladavaca ze andulky proti samote alebo proti samote anduliek a potom porozmyslaj ci chces naozaj len jednu......tak cau

ahoj poradis my?

(kika, 8. 6. 2012 6:04)

Ahoj budem mat jednu andulu na vysvedcenie a potrebovala by som poradit ake halucky alebo vetvicky su vhodne pre andulku do klietky?
Mozu byt aj : z vysne , zo slivky alebo z orecha?

prosim

(Katka, 1. 6. 2012 22:34)

mala som dve andulky ale mam uz iba jednu ale mamka mi nechce kupit druhu neviem co mam robit kupujem mu hracky ale on ich zhadzuje a je agresivny co mam robit????

Pomooooooooooooooc

(NIKA, 22. 5. 2012 19:53)

Ahojte moja andulka sa vola Filipko a mam ho uz 2 tizdne a stale je to ako na zaciatku taki je stale smutni neviem ako ho mam rozveselit a bojim sa ze si na mna nikdi nezvikne us ma 4 krat kusol a je dost agresivni a kebi som mu kupila kamaratku alebo kamarata co je lepsie ona alebo on a andulki mozu mrkvu alebo jablko :o

Re: Pomooooooooooooooc

(Admin., 25. 5. 2012 19:46)

Vieš Nika...nemala by si si s tím lámať veľmi hlavu. Máš andulku len 2 týždne a práve tie 2 týždne by sa mala andulka nechať na pokoji aby si zvykla na nové prostredie a až potom ju ochočovať. Podľa mňa sa každá andulka dá skrotiť, len treba trpezlivosť a lásku (česť výnimka...Korina..mala ju moja kamarátka, bola taká agresívna že ju dali preč a skoro uďobala samčeka ktorí bol s ňou). Daj mu čas. Môj Kiko tiež ďobal a dosť ale ja som si ho vycvičila. Existuje kopu spôsobov, len to netreba hneď vzdávať. A mrkvu a jabĺčko samozrejme môžu. Patrí to medzi ich pravidelný jedálniček :)).

Diky

(Adriána, 29. 4. 2012 20:40)

Ďakujem už som si zaobstarala druhú andulku :) Dala som ich dokopy iba dnes :) A tá čo som si kúpila je zatiaľ šibnutá a lieta po klietke ako splašená ale asi preto lebo je nové prostredie, nová andulka... Ale zatiaľ sa nepobili :)


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »