Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Andulka a Kaka-riki

(Nikol Straková, 6. 7. 2017 14:21)

Môže sa jedna Andulka chovať v klietke s jedným Kaka-riki??

samček odletel

(Jana, 8. 6. 2017 10:07)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či dokáže samička sama vychovať malé. Včera sa jedno vyliahlo, ale samček uletel.

Re: samček odletel

(Krae#73211,-Sa, 11. 6. 2017 11:19)

Myslím si že dokáže.Samček uletel normalne preč z izby?Ak ano tak ti dám postup ako ho prilakať späť do bytu:Vyjdi von s maškrtou (s prosom)a ponúkaj mu to.Keďsi sadne na tvoju ruku a bude z nej zobať tak potom ho pomaly odveď do bytu a potom ho daj näspať do budky.

Zaujímavé

(kerenheyd580;"we, 2. 6. 2017 17:58)

Nechapem prečo tu nikto tak dlho nenapiše aspon jeden koment.Môžete mi dat otázku k ohľadom chovu anduliek ,ja poradim čo viem.Dlho tu už nepišete komenty .Bola by som rada keby ste mi dali niejakú otázku.

Vilko

(Emma, 15. 5. 2017 23:47)

Náš Vilko je veľmi odvážny a niekedy sa pri kriku rozlieva .Dokonca ho češem malín hrebienkom.Je to smiešne. Kopujeme mu rôzne tičinky pre andulky .A ďakujem za super rady.

Vilko

(Emma, 15. 5. 2017 23:46)

Náš Vilko je veľmi odvážny a niekedy sa pri kriku rozlieva .Dokonca ho češem malín hrebienkom.Je to smiešne. Kopujeme mu rôzne tičinky pre andulky .A ďakujem za super rady.

Andulky

(nebezpečnstvo, 13. 5. 2017 12:39)

Aku vetvu mam davat andulkam do klietky

Re: Andulky

(Sara , 13. 5. 2017 16:20)

Normalnu vetvu ak nevieš ako vyzera tak si ju pozri na internete(to je jasne)Kde si ju kupiš to už neviem.Dakde si to zisti.

Nevrátia sa do klietky

(andulky, 23. 4. 2017 12:44)

Ahojte :-) Mám 3 andulky, každý deň ich pustím lietať po izbe ale nechcú sa vrátiť do klietky.Skúšam im tam dávať šalát,ovocie,krmivo ale nechcú to :-(.Nakoniec ich do klietky dám tak, že keď je v izbe tma tak ich chytím, ale potom sa ma boja.Viete mi poradiť ako ich môžem dostať do klietky ?
Ďakujem.

Re: Nevrátia sa do klietky

(snem, 25. 4. 2017 11:15)

Nechytaj ich lebo od teba stratia dôveru.Ak ich chceš dat do klietky tak ich prilakaj do prepravky tim že im tam daš maškrtu.

Re: Re: Nevrátia sa do klietky dačo ešte

(snem, 1. 5. 2017 11:52)

Alebo dajaku maličku hračku.

Re: Nevrátia sa do klietky a ešte niečo

(snem, 26. 4. 2017 6:57)

Potom daj prepravku do klietky a ked andulka vlezie z prepravky do klietky potom prepravku vyber.

Re: Re: Nevrátia sa do klietky a ešte niečo

(andulky, 29. 4. 2017 17:47)

Ale ja ich nenalakam ani do prepravky pretoze oni ovocie, proso atd nechcu a prepravky sa boja este viac ako klietky

Re: Re: Re: Nevrátia sa do klietky a ešte niečo

(snem, 1. 5. 2017 11:56)

Andulkam možno niečo vadi v klietke a ti to zisti že čo .

Re: ako ?A ešte niečo

(Sara, 22. 4. 2017 9:04)

Andulku neodnaučiš preto lebo sa inych izieb boji.

Andulka a kanárik

(Ella peratova, 14. 2. 2017 16:17)

Môže byť Andulka a kanárik spolu v klietke??

Re: Andulka a kanárik

(Simona, 23. 2. 2017 17:55)

No radšej by som to neskúšala.Pravdepodobne sa budú biť a majú aj úplne iné krmivo.Lepšie je chovať 2 andulky. Možno ešte zebričku s andulkou ale to sa andulka bude nudiť.

Re: Andulka a kanárik

(Ivan, 19. 4. 2017 1:38)

Rozdiel medzi kanarikom a zebrickou nie je velky. Andulky su velmi mierumilovne.... Jedine samice sa mozu medzi sebou porafat o samca, ci pre neho.... A najmä samcek andulky s kanarikom v klietke by nemal byt ziadny problem. Nech je vsak ta klietka trosku priestranna.

...

(Alexandra, 24. 3. 2017 20:46)

Ahojte vie andulka vycítiť že či je človek smutný alebo šťastný ak áno prosím odpovedzte potrebujem rýchlo vedieť

Re: ...

(Ivan, 19. 4. 2017 1:34)

Tvoj psychicky stav ovplyvnuje andulky, myslim, ze som to aj sam zistil, takze odpoved je : ano. Energia, ktora ide z teba, ide aj na nich.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »