Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

rok

(sent, 18. 4. 2017 16:19)

Asi blba otazka:kolko maš rokov?

Andulka mi nepapa

(Alex, 31. 3. 2017 13:49)

Ahojte mam novu andulku je u mna uz jeden mesiac ale vzdy nepapa neviete co sa s nou deje?

Re: Andulka mi nepapa

(Sara, 16. 4. 2017 16:26)

To znamena že andulke nieje dobre.Takže je chora a treba ist z nou ku zverolekarovi.

ooo

(alex, 14. 4. 2017 8:32)

ahojte priblizne ako dlho mi bude trvat kym skrotim andulku?

Re: ooo

(Sara, 14. 4. 2017 11:43)

Zaleži to na tom aka je andulka.Ked je stara tak bude to dlho trvat pokiaľ ju skrotiš.Ked je andulka mlada tak sa bude trošku kratšie krotiť.Mohlo by to trvať 3-6mesiacov.

krotenie

(Alex, 13. 4. 2017 11:23)

ahojte andullka prezije aj bez pertnera?

Re: krotenie

(Sara , 13. 4. 2017 17:50)

Nie andulka by neprežila bez svojho partnera.

Re:pazuriky

(Sara, 10. 4. 2017 7:06)

Ako dlho si kuše do noh?Možno tam ma dačo škodlive ,čo jej robi nervy až si kuše do noh.Chod z nou ku zverolekarovy a spytaj sa čo to mohlo spôsobiť.

pazuriky

(Alex, 9. 4. 2017 19:26)

Ahojte moja andulka si zacala kusat do noh neviete co s tym?

Re:lietanie

(Sara, 7. 4. 2017 15:58)

Nechytaj andulku do ruky ale daj ju do prepravky.Prilakaš ju tim že daš do prepravky proso.(komentar predtym som zle napisala takže som to opravila.)

Lietanie

(Alex, 7. 4. 2017 14:47)

ahojte vzdy ked vypustim andulku tazko sa chyta neviete ze ako ju mam chytit aby to bolo rychlejsie?

Re: Lietanie

(Sara, 7. 4. 2017 15:16)

nechytaj andulku do ruky ale daj ju do prepravky tim že ju prilakaš naprdaj do prepravky proso.

Môžu zahniezdit

(Nic, 3. 4. 2016 19:55)

Môžu andulky zahniezdit keď nemaju hniezdach budku prosím odpovedcte

Re: Môžu zahniezdit

(Sara, 6. 4. 2017 19:56)

Ano možu pokiaľ maju vhodne miesto.Napriklad dokutika medzi knihami alebo v šufliku...atd.

Je to fakt super

(Antonia, 12. 11. 2016 21:22)

Prosim vas andulka potrebuje vanu a incie pomocki na hranie

Re: Je to fakt super

(Sara, 1. 4. 2017 20:15)

Jasne že andulka potrebuje vaničku a inšie pomôcky na hranie.

pustanie anduliek

(majka11, 6. 7. 2016 21:25)

Dobry vecer.Kupila som dve andulky a chcem sa opytat ci ich mozem pustat s klietky po obyvacke.Mame este aj korytnacku a keby sa nahodou napili vody ci sa im moze daco stat.dakujem

Re: pustanie anduliek

(Sara, 1. 4. 2017 20:11)

A maš tie andulky skrotene?Ak ano možeš ich pustiť do obyvačky ale dbaj nato aby boli zavrete okna .Daj si pozor na pohare ktore mate v izbe .A odstraň z izby jedovate rastliny.(pokiaľ ich mate.)Ak nie su skrotene tak si ich skroť. Neviem čy by korytnačka ubližila andulke. Vyhľadaj si to na internete.No andulky by nemali piť s vody ktora pije korytnačka. Ma korytnačka inú vodu ako andulka?(myslim slanu...)Ak ano tak nemala by andulka piť s takej vody.

Re:Re:Re:andulka mi nepapa

(Sara, 1. 4. 2017 19:49)

A papá to proso a chuti jej?Skús jej ponúknuť všetko čo mate pre andulku na jedenie.Ak buďe chcieť iba proso tak v iných jedlách pre andulky je niečo pre ňu zlé.A ti to musiš zistit.Ak si si isti že jedlo je v poriadku tak andulka je možno chora.

Re:andulka mi nepapa

(Sara, 31. 3. 2017 18:23)

Možno je chorá a treba isť s nou ku zverolekarovi. Alebo to jedlo nechce z niejakich dôvodov.Choď z ňou ku zverolekárovi a pýtaj sa.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »