Choď na obsah Choď na menu
 


Otázky ohľadom chovu anduliek

1 alebo 2 ?

Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 aandulky88.jpg viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život. 

 

Sú andulky maznavé?

Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje  často lovené veľkými a sú ich korisťou. 420bdebe4c93df77863b285db33c7648.jpgTakže keď vezmeš malú andulku do ruky, má rovnaký pocit, ako keby ju práve chytil veľký vták, a k smrti ju to vastraší. Pokiaľ si praješ mať andulku ako domáce zvieratko, musíš si uvedomiť, že to nebude žiaden maznáčik. Papagája je ale veľmi zaujímavé pozorovať.  Pozeraj sa, ako si dôkladne čistí perie svojím zobáčikom, alebo s akým nadšením sa púšťa do okusávania čerstvej vetvičky. Pokiaľ máš doma párik anduliek, môžeš pozorovať, ako sa vzájomne kŕmia a ako sa hrajú.  A keď sa budeš svojej andulke dostatočne a trpezlivo venovať, ochočí sa natoľko, že ti sama vyskočí na ruku a možno sa naučí aj rozprávať. Tak spoznáš, že má ku tebe veľkú dôveru.

P.S. Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.


Smie sa andulka pozerať na televíziu?

 

014677.jpgAndulka si musí na televíziu najprv pomaly zvyknúť, na tie rôzne zvuky, pretože má veľmi jemný sluch. Pokiaľ napríklad dávajú nejaký krimi seriál, v ktorej sa strieľa, výstreli môžu andulky veľmi vyľakať.  Alebo napríklad nejaký horor. Tiež tam je kopec zvukov ktoré vystrašia aj vás a aj vašeho papagája. Preto televíziu stíšte, a andulku postavte čo najďalej od obrazovky.

 

P.S. Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky. 

 

Je andulka chytrá?

andulky--24-6.jpgNiektoré andulky sú naozaj chytré. Tiež to záleží podľa toho, ako máte andulku ochočenú. V rubrike videá, a video s názvom Úžasne šikovné andulky, môžete vidieť, aké su andulky naozaj chytré. Väčšinou keď sa povie chytrí papagáj, predstavíte si napríklad, Aru, Žaka alebo Alexandra. Ale aj takéto malé papagáje aké sú andulky vedia prekvapiť. Napríklad keď si andulka zoberie loptičku, odletí s ňou na nejaké určité miesto, a potom pustí loptičku aby ste ju chytili, aj to je už náznak chytrosti. Andulka si tak zapamätá presne miesto kde vám to má hádzať, a niekedy vám tu loptičku vie hodiť naschvál tak, aby vám unikla popod prsty (poznám taký prípad :D).

 

dsc_0107b-2219.jpg

Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.

 

Smie stáť klietka s andulkou v detskej izbe?

p1210810.jpgVlastne áno, ale je to len na tebe. Musíš počítať ale s tím, že andulka ráno vstane a začne šťastne pobehovať po klietke a vítať nový deň. Jej čvirikanie by ťa určite zobudilo, a určite to nie je príjemné, hlavne vtedy, ak je sobota a chceš si v kľude pospať. Tiež to nie je ani pre andulku veľmi dobré miesto, pretože napríklad: ráno odchádzaš do školy (andulka je ráno sama), potom sa musíš učiť alebo ideš vonku (andulka je poobede sama), a večer sa naješ, pozrieš film alebo ideš spať (andulka je sama). Najlepšie je pre andulku, keď sa okolo nej niečo deje.  

 

 

 Potrebuje andulka zábavu?

ef58b0541f_75683740_o2.jpgPorozprávam vám pravdivý príbeh, ktorí som našla  na internete (skrátený). Z počiatku chcel byť každý tým prvým, kto naučí Pipa hovoriť. Keď ale papagáj ani po 3 týždňoch nepovedal ani jedno slovo, a stále iba veselo čvirikal, nikto už s nim nestrácal čas.  Deň za dňom bol Pipo tižší a tižší a dokonca si začal vytrhávať perie. Jedného dňa ležal Pipo v klietke mŕtvy.  Pokiaľ chováš len jednu andulku, si jej jediným partnerom.  Musíš  sa s ňou  často rozprávať a hrať sa s ňou.  Mala by mať aj voľní priestor na lietanie a čerstvé vetvičky na ozobávanie.  Pár anduliek sa síce lepšie vzájomne zabavia, ale i tak potrebujú papagáje spestrenie nudného života v klietke.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prosím o radu

(mlada anudlka, 9. 5. 2013 17:04)

Prosím vás vie niekto či je potrebné dávať podstielku alebo pileninu či už hoblinu do búdky keď sa začnú liahnuť z vajíčok lebo moja andulka v kuse keď idem pozreť tak mi vlezie naspäť do búdky, takže musím pozerať keď je tam aj ona. Preto neviem ako tam mám dať podstielku keď sa stále vracia do búdky. No a dnes som spravil neviem či dobre pretože som kvôli tomu celú klietku a s búdkou otočil o 360 stupňou a vájíčka som už druhý raz naprával rukami. Ale stále je v búdke

Prosím aby mi niekto skúsený poradil
Ďakujem

prosím o radu

(mlada anudlka, 9. 5. 2013 17:02)

Prosím vás vie niekto či je potrebné dávať podstielku alebo pileninu či už hoblinu do búdky keď sa začnú liahnuť z vajíčok lebo moja andulka v kuse keď idem pozreť tak mi vlezie naspäť do búdky, takže musím pozerať keď je tam aj ona. Preto neviem ako tam mám dať podstielku keď sa stále vracia do búdky. No a dnes som spravil neviem či dobre pretože som kvôli tomu celú klietku a s búdkou otočil o 360 stupňou a vájíčka som už druhý raz naprával rukami. Ale stále je v búdke

Prosím aby mi niekto skúsený poradil
Ďakujem

andulka a znášanie vajíčok

(Soňa, 2. 5. 2013 8:26)

viete mi poradiť andulka už druhý rok znáša vajíčka ale ako ho znesie tak ho z búdky vyhodí no neviem prečo za radu dakujem

Andulka

(Gabriel, 30. 3. 2013 11:17)

Prosím Vás,mohol by mi niekto povedať,či by mi teraz moja Andulka v voliere prežila .Prosím odpovedajte Dakuejm

Andulka

(Gabriel , 28. 3. 2013 17:03)

Akú odporúčate Andulku ak chcem aby sa so mnou mazlila a sedala mi na ruku

Re: Andulka

(Admin., 29. 3. 2013 14:40)

To sa nedá odporúčiť :)

jedlo rychlo odpovedat prosim

(kik, 23. 3. 2013 16:24)

mozem mu miesat piesok so zradlom

Re: jedlo rychlo odpovedat prosim

(Admin., 29. 3. 2013 14:38)

Aký piesok ?? Pokiaľ myslíš ten taký biely na trávenie tak áno. Dáš si do prstov trošičku nasypeš, pomiešaš a navrch ešte štipku pridáš.

Pomoc!

(Single, 28. 3. 2013 20:29)

Stala se nám nehoda a pes nám chramstnul po andulce, Ani si nepamutuju jak jsem mu ji vyndala z tlamy, jen vím že andulka odletěla pryč a já ji pak chytla a dala do klece. Jenže se bojíme že je v šoku a umře. Můžeme ji nějak pomoct? Nemáme ji překrýt hadrem aby měla více klidu? Sedí na bidýlku, je takový načepýřený a křídla dává jakoby od tělíčka. Ale když jsme zkusili na něj šáhnout tak "zpíval" jako obvykle.

dospela andulka

(peterO, 24. 3. 2013 12:46)

Dobrý den,chcem sa vas opytat ohladom veku andulky,ako zistim kedy je andulka dospela?kupil som dve andulky,mam ich uz 7mes.,ked som ich kupoval neviem presne urcit kolko mohli mat mesiacov ale boli mlade,lebo je problem zistit aj pohliavie,dakujem za vcasnu odpoved

Dobrá rada :)

(mária podhanyiová, 22. 3. 2013 13:55)

Veľmi som sa prelaka keď som počula tento príbeh. Moja Eimy za chvíľu bude tiež mať spoločnosť ale ešte neviem aké meno dám svojej novej andulke ale určite to bude z vašej stránky. :)

prepacte

(len pre zaujimavost, 1. 3. 2013 13:23)

P R E P Á Č T E
S O R R Y

pekny pribeh

(lucka kandrayova, 24. 2. 2013 18:38)

Pekny pribeh. Zacal od toho "skrateny"?

7 anduliek

(kiko, 22. 2. 2013 17:06)

admin ako sa maju sparit 7 anduliek 5 samci a 2 samice dakujem za odpoved.

Ak je andulka chora co mam robit???

(Martin, 13. 2. 2013 16:17)

Dobry den.mam jednu andulku a zda sa mi ze je prichripnuta... co mam s nou robit?? mam ju 1rok. moze byt chora??? ak ano co mam robit??

Re: Ak je andulka chora co mam robit???

(Ivan , 18. 2. 2013 9:51)

Martin, ako sa to prejavuje? Ja mám jednu z anduliek s nejakými dýchacími problémami, zvukmi pri dýchaní. Vtedy môže ísť o zapal niekde v dýchacom trakte, ale musíš uviesť príznaky, neviem si predstaviť andulku zachrípnutú? Je čulá alebo našuchorená?

Samček a samička

(Miška, 29. 1. 2013 19:26)

Dobrý večer. Moja kamoška má dve andulky-samček a samička. A chcela som sa opýtať,že čo má robiť keď samček okusal samičke zobáčik až do krvi?? Za odpoveď vopred ďakujem :)

úvahy o kúpe ďalšieho páru anduliek

(Ivan, 24. 12. 2012 23:36)

Dobrý deň. Už som sem v marci pisal, ale predsa len sa spytam skusenejsich. Mam par anduliek niekolko rokov, a uvazujem, ze si kupim este dalsi parik, nezalezi mi na tom, aby to bol uplne mlady parik. Tento parik, tazko povedat, ci sa k sebe hodia, maju trochu rozdielne povahy. Mam ich cely den pustene v izbe, a chcem este jeden parik kupit. Uvazoval som, ze najprv kupim jednu andulku, a potom dalsiu - stvrtu. Mal by sa kupit parik tak, aby bolo jasne, ze si k sebe ten parik sadol, nielen tak od ruky kupit dve andulky? Lebo nakoniec mozem mat styri andulky, z ktorych si ziadne k sebe nesadnu. NEjde mi prioritne o chov mladych anduliek, ale chcem to skusit s dvomi parikmi. Keby som mal tri andulky, zrejme by asi jedna ostala bokom od paru. Mozete mi k tomuto povedat nieco z vlastnych skusenosti? Dakujem pekne.

Re: úvahy o kúpe ďalšieho páru anduliek

(peta, 6. 1. 2013 22:19)

ked pojdes do obchodu tak si vyhliadni parik co je uz spolu

kanarik

(jojo, 16. 12. 2012 12:53)

moze ssa chovat andulky s kanarikmi ?


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »